Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Ağri İl Temsilcimiz Nihat Çiftçi Oldu

Sendikamızın Ağri İl Temsilcisi Nihat Çiftçi Oldu

Çiftçi gazetecilere yaptığı açıklamada: “ Türk İmar-Sen genel Başbakanı Salih DEMİR ile Genel Başkan Yardımıcı Etem YAŞAR YILMAZ’ın Takdirleri ile Ağrı ilimize Türk İmarsen  il temsilcisi olarak atandım.


Son 10 yıldır memur maaşları enflasyonun bile altında kalıyor ve sürekli eriyor. Bu durum küresel salgınla birlikte sürdürülemez bir hal almıştır. Memurlarımız ve emeklilerimiz, yoksulluk içinde en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz durumdadır.  Toplu sözleşme görüşmeleri de etkisiz sendikalar yüzünden  2019 yılında gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmeleri sonucunda kamu görevlileri ile emeklilerin sosyal ve özlük haklarında kayda değer bir kazanım sağlanamadığı gibi 2020 yılı için altışar aylık dönemler halinde yüzde 4’er, 2021 yılı için ise yüzde 3’er oranında zam yapılması karara bağlanmıştı.  Buna bağlı olarak 2020 yılı içerisinde memur ve emekli maaşlarına enflasyon farkı da dahil olmak üzere yüzde 11,56 zam yapılmışken yıllık enflasyon yüzde 14,60 olmuştur. Bu konu hakkında gerekli adımların hükümetimizce ivedi olarak atılması gerektiği kanaatindeyim.” Dedi.


Ağrı’da kurumlardaki personel durumu hakkında da konuşan Çiftçi: “İlimizde ise her kurumda ciddi manada personel eksikliği bulunmaktadır. Gerek ilimizin iklim şartları gerek gelişmişlik düzeyi nedeniyle gelen memurların çoğu kısa bir süre içinde gitmektedir. Bunu önüne geçilebilmesi için doğu da çalışan kamu personeli için doğu tazminatı, kira yardımı vb. yardımların yapılması gerekmektedir; Ayrıca ilimizde bulunan kreşlerin ücretlerinin çok yüksek olmasında dolayı memurlar aldığı maaşın yarısını kreşlere vermektedir. Valiliğimiz ve belediyemizin gerekli tedbirleri ivedi olarak alması gerektiği kanaatindeyim.” İfadelerini kullandı.