Kamu İşçilerine Zam ve Memurun Hali

Kamu İşçilerine Zam ve Memurun Hali
Memurlar için 2017 yılında yüzde 4+3 zam oranını iken kamu işçileri için 2017 yılı zammı yüzde 7.5+5 , ek ödeneğin 500 TL’den 750 TL’ye yükseltilmiş ve brüt ücreti 3 bin liranın altında olan işçilere 90 TL zam yapılması kararlaştırılmıştır.

Sadece bu durum bile memurların haklarının toplu sözleşmede yetkili konfederasyon tarafından nasıl çar çur edildiğinin en somut göstergesidir.  
Toplu sözleşme masasında tiyatro sahnelemekten öteye geçemeyenlerin attıkları imzalar ve razı oldukları rakamlar sonucunda bugün memurlar enflasyon farkı almanın hesabının yapmaktadırlar. Enflasyon farkı demek  sıfır zam demektir. Yani kamu çalışanları bu ay 2.89 enflasyon farkı alarak aslında bir zam almayacaklardır. Sadece sıfır zamma kavuşacaklardır. Çünkü bu para 6 aylık sürede zaten ceplerinden gitmiştir.
Peki kamu işçileri yüzde 20’yeri aşan bir ücret artışını alırken neden memurlara bunun yarısı bile verilmemiştir diye kamu çalışanlarının sorması lazımdır. Herkes şapkayı önüne koyup düşünmelidir.

Hükümet tak deyince şak diye yerine getirenler, arka odalarda imza atan, hop oturup hop kalkarak göstermeli sendikacılık yapanlar memurun sürekli ekonomik kayıp yaşamasının ve ücretlerin bu hale gelmesinin temel sorumlusudurlar. 
Hükümet işçilere memurun neden iki katı zam veriyor diye düşünmeden önce de 2015 yılındaki toplu sözleşmeden bu yana hala yasal zorunluluk olmasına rağmen hayata geçmeyen 20 maddeye dikkat çekmek gerekiyor. Daha attığı imzasına bile sahip çıkamayan ve bunların uygulanması için hiçbir platformda kılını bile kıpırdatmayan yetkili konfederasyon olduğu düşünüldüğünde memur enflasyon farkını alması bile önemlidir. Zira daha önceki yıllarda enflasyonun altında maaş zammına imza atmışlıkları vardır.
Mücadeleyi lügatından çıkaran, çalışanın hakkı için bir tane bile eylem yapmayan, siyasi idare karşısında el pençe divan durmayı marifet sayan tavrı, duruşu, hak diye bir derdi olmayanların kimseye bir şey kazandırmayacağı ortadadır. Memurlarımız bunlara karşı bir tavır geliştirmedikçe, bunlarda toplu sözleşme masasında dirayet göstermeyecek ve siyasetin eline bakmaya devam edeceklerdir. Olan ise hep kamu çalışanlarına olacaktır.