ÇALIŞMA BAKANI ZEHRA ZÜMRÜT SELÇUK’A HAYIRLI OLSUN ZİYARETİNDE BULUNDUK

ÇALIŞMA BAKANI ZEHRA ZÜMRÜT SELÇUK’A HAYIRLI OLSUN ZİYARETİNDE BULUNDUK
Yeni Bakanlar Kurulunun göreve başlamasının ardından Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ve Yönetim Kurulumuzun kabine üyelerine “Hayırlı olsun” ziyaretleri Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’la devam etti.
KAHVECİ: PROBLEMLERİ ORTAK AKIL VE DİYALOGLA HIZLI BİR ŞEKİLDE ÇÖZEBİLİRİZ
 
 
 
Bakan Selçuk’a yeni görevinde başarılar dileyen Genel Başkanımız Önder Kahveci, çalışma hayatının bir çok sorunu olduğunu, bu sorunların çözümü noktasında Türkiye Kamu-Sen’in her türlü katkıyı sağlamaya hazır olduğunu dile getirdi. Kahveci, “Yeni kabine de Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı olarak görev alan Zehra Zümrüt Selçuk hanımefendiye yeni görevinde başarılar diliyoruz. Yine bir bayan Bakanın bu noktada görev almasının Bakanlık bünyesinde ve kamuda ciddi ve güzel yansımaları olacağına inanıyoruz.
 
 
 
Ülkemiz de çalışma hayatının ve kamu çalışanlarımızın sorunları çok fazla. Bu sorunların çözümü için yıllardır mücadele ediyoruz. Türkiye Kamu-Sen sorumluluk sahibi ve vatan millet sevdalısı insanların oluşturduğu bir sendikadır. Bizler geçmişte yanlışa yanlış, doğruya doğru dedik. Bundan sonra da aynı şekilde olmaya devam edeceğiz.  Bu mücadelemiz hız kesmeden devam ederken, bundan sonraki süreçte sayın Bakanın da göstereceği çabalarla bizlere yardımcı olacağı, ortak akıl ile  3 milyon kamu görevlisinin ve 2 milyon emeklimizin sorunlarının büyük ölçüde çözüleceği umudunu taşıyoruz.  
 
Hayata geçen yeni sistemle birlikte daha fazla diyalog ve işbirliğinin hakim olacağı,  karar mekanizmasının daha hızlı ve etkin olacağı, sosyal diyalog kurullarının işlerliğinin çok daha  artırılacağına inanırken, kamuda istenilen barış ortamının yeniden tesis edileceği, bu noktada liyakat ve ehliyetin ön plana  çıkarılarak sendikal ayrımcılığın son bulmasını temenni ediyoruz.  
 
 
 
Sözleşmelilere kadro, ek gösterge rakamlarının artırılması, kamu çalışanlarına da bayram ikramiyesi, mülakat sistemine son verilmesi, bütün ek ödemelerin emekliliğe sayılması gibi bir çok başlık çözüm beklemektedir. Kurumlarda yönetici atama konusu da vicdanları yaralamaktadır. Mülakat ile kamuda doğru sonuca ulaşmak mümkün değildir. Mülakat sistemi  kökten kaldırılmalıdır. Çeşitli yerlere imtiyazlar verilirse bu noktada suiistimaller yaşanabilir. Bu konuda adaletli bir yaklaşım istiyoruz. Eğer bir sadakat aranıyorsa bu sadakat sadece devlete olmalıdır.
 
Kamuda ciddi düzeyde mağduriyetler yaratan sözleşmelilere yönelik 4+2 diye bir sistem mevcut. Bu arkadaşlara eş ve sağlık durumundan tayin yapılamıyor. Aile bütünlüğünün tesis edilmesi için, anayasanın da gereği olan bu mağduriyet giderilmelidir. Kamuda yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personelin de çalıştıkları yerlerde sorumlulukları var, ancak ne yazık ki yetkileri yok. Biz bu konuda yardımcı hizmetlilerin bir defaya mahsus genel idari hizmetler sınıfına geçirilmesi yönünde imza kampanyası düzenlemiş ve bunları yetkili mercilere göndermiştik. Bu konuda adım atılmasını bekliyoruz.
 
Türkiye Kamu-Sen’in bu ve diğer alt başlıklarda sizlere her türlü desteği vereceğinden emin olmanızı istiyor, yeni görevinizde sonsuz başarılar diliyorum” dedi.
 
Genel Başkan Önder Kahveci, görüşmede Devlet Personel Başkanlığı’nın lağvedilmesi kararının yeniden değerlendirmeye alınmasını talep ederek, “Uzun yıllardır kamu hizmetinde birikimi olan bir kurumun kapatılma kararı gözden geçirilmelidir. Kamu düzenini sağlamak için bu kuruma ihtiyaç vardır. Devlet Personel Başkanlığı’nın sunduğu görüşler ve yaptıkları tespitler çalışma hayatına yol göstericidir. Bu karar yeniden gözden geçirilmelidir.” dedi.
 
BAKAN SELÇUK: TÜRKİYE KAMU-SEN’İN KATKILARINI ÖNEMSİYORUZ
 
Bakan Zehra Zümrüt Selçuk ise ziyaretten memnuniyet duyduğunu belirterek, “Nazik ziyaretinizden dolayı teşekkür ediyorum. Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı milyonlarca insanı yakından ilgilendiren son derece önemli bir Bakanlıktır. Sıkıntılarının çözümü için bekleyen kesimleri memnun etmek için çaba sarf edeceğimizden kimsenin şüphesi olmamalıdır.
 
Kamu çalışanları ve emeklilerimizi daha mutlu etmek adına atacağımız adımlarda sizlerin bilgi, birikim ve donanımlarınıza her zaman ihtiyaç duyacağız. Bizlere yapacağınız katkıları önemsiyoruz. Tekrar ziyaretinizden dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
 
Genel Başkanımız Önder Kahveci, Çalışma hayatının sorunlarını içeren raporu Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a sundu. Türk Haber-Sen Genel Başkanı Yücel Kazancıoğlu da PTT dağıtıcılarının yıpranma payı ve İHS personelinin performans sisteminin kaldırılmasına yönelik hazırladığı raporu Sayın Bakan’a sundu.

Haber Resimleri