UKRAYNA’DA SORUNLAR DİPLOMASİ VE DİYALOGLA ÇÖZÜLMELİ

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan ve savaşa dönüşen gerilim hakkında görüşlerini açıklayan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, uluslararası hukuku ve anlaşmaları hatırlatarak, iki ülke arasında yaşanan sorunun diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Genel Başkan Kahveci açıklamasında şunları söyledi:


"Bölgemizde var olan gerginlik ve istikrarsızlık Rusya-Ukrayna çatışmasıyla yeni bir boyuta evrilmiştir.  Türkiye Kamu-Sen olarak hiçbir devletin emperyal amaçlarla başka bir devlete saldırmasını, egemenlik haklarını, uluslararası hukuku ve anlaşmaları yok sayarak egemen bir devletin topraklarını ilhak etmesini kabul edilemez buluyoruz. 


Bu çatışmanın Rusya dahil hiçbir ülkeye ve hiçbir topluma bir fayda sağlamayacağı, Mustafa Kemal Atatürk’ün deyimiyle bir ulusun hayatı tehlikeye girmedikçe savaşın bir cinayet olduğu inancını taşıyoruz. Uzun zamandan beri savaşların, kan ve göz yaşının merkezi haline getirilmiş olan bölgemizde artık masumların ve sivillerin hayatlarına mal olan savaşların son bulması, barışın ve huzurun hüküm sürmesi arzusundayız. 


Bundan 100 yıl kadar önce benzer amaçlarla işgale maruz kaldığımız ve hala bir kısım çevrelerin topraklarımızda gözü olduğu hesaba katıldığında, tüm devletlerin topraklarını ve özgürlüklerini savunma hakkı olduğunu ifade ediyoruz. İnsanlığın zor bir dönemden geçtiği bu günlerde yalnızca bölgemizi değil bütün dünyayı karanlık ve belirsiz bir sürece doğru sürükleyen Rusya’yı bu çılgınlıktan derhal vaz geçmeye, ülkelerin toprak bütünlüğüne ve egemenlik haklarına saygı göstermeye davet ediyor, sorunların uluslararası hukuk çerçevesinde diplomasi ve diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. " 


Kampanyalar