DÖNER SERMAYE ÜCRETİNDEKİ MAĞDURİYETE DAVA AÇTIK

Sendikamız tarafından Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne Bölge müdürlüğü personellerinin döner sermaye ücretinden faydalandırılmaları için başvuru yapılmıştı. Başvurumuzun reddedilmesi üzerine söz konusu durum Mahkemeye taşınarak sendikamız tarafından dava açıldı. 

Dava dilekçesinde bölge müdürlüğü personellerinin bu konuda mağdur edildiğine dikkat çekilerek bu durumun Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu, bölge müdürlüğü personellerinin de kendilerine verilen görevleri ifa ettiklerine vurgu yapıldı.

Kurumun 16120 çalışanın bu haktan yararlanırken 1262 kişinin kapsam dışı bırakıldığı ifade edildi. 6083 Sayılı Kanun ve ilgili yönetmelikte, taşra örgütü içerisinde yer alan bölge müdürlüğü çalışanlarının döner sermaye ücretinden yararlanamayacaklarına dair bir hüküm bulunmadığına dikkat çekilerek kanunun aramadığı şartın idarenin işleminde aranmasının normlar hiyerarşisine açık olduğu belirtildi.

Sendikamız tarafından Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne Bölge müdürlüğü personellerinin döner sermaye ücretinden faydalandırılmaları için yaptığı başvuru işleminin reddinin iptal edilmesi talep edildi.

Açılan dava ile ilgili bir değerlendirme yapan Genel Başkanımız Zafer Çelik “ Biz sadece yazı yazıp gönderdikten sonra boşverenlerden değiliz. Başvurumuzu yapar, yazımızın akıbetini takip eder, verilen cevaba göre de gereğini yaparız. Çünkü dostlar alışverişte görsün diye değil çalışanın mağduriyeti çözülsün diye uğraşıyoruz. Çalışanların mağduriyetinin giderilmesi adına yaptığımız başvurunun reddedilmesi üzerine davamızı açtık. Bölge müdürlüğü çalışanı arkadaşlarımız hiç merak etmesin Tüm platformlarda çalışanların hakkını ve hukukunu savunmaya, bunun için mücadele etmeye devam edeceğiz. “ dedi. 

Kampanyalar