• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Manşet Haberler
MANŞET HABERLER
AFAD'DA KİK tOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİK PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Cuma, 21 Kasım 2014 11:34

Sendikamız Türk İmar-Sen'in AFAD'da Kurum İdari Kurul toplantısına katıldı. Sendikamız tarafından belirlenen aşağıda yer alan maddeler toplantıda görüşüldü.

GÜNDEM

1)      Türk İmar Sen Genel Merkezi tarafından 24-25 Nisan 2014 tarihinde yapılan Afet ve Acil Durum Yönetimi BaşkanlığıÇalıştayı Sonuç Bildirgesindeki konuların görüşülmesi.

2)      Vaka Görme Tazminatının verilmesi

3)      Fazla çalışmaların verilmesi

4)      İl dışı görevlendirilmelerde Yollukların Başbakanlıktan yayınlanan 2015/5 Genelgesi doğrultusunda 3 katına kadaravanslı olarak verilmesi

5)      İl müdürlerinin atamasının yapılması

6)      Personel kimlik kartlarının çıkarılması

7)      Seyyar görev tazminatı Maliye Bakanlığından vizeli cetvellerinin onaylanarak yıl içerisinde ödenmesinin sağlanması

8)      Güvenlik ve temizlik hizmetlerinin yapılabilmesi için kadro ihtisas edilerek personel alınması

9)      Mesleki yeterlilik standartlarının yerine getirilmesi için AFADEM de yapılan çalıştaya uygun olarak düzenlenenraporun gereğinin yapılması

10)  Sosyal Denge Tazminatı ödemelerinin yapılası hususunda çalışma yapılması

11)  Kılık kıyafet standının belirlenmesi ve giyim yardımının yapılması

12)  Tekniker kadrolarının verilmesi

13)  6245 Sayılı Harcırah Kanunundaki 10 gün hükmünün kaldırılması

14)  Ek özel hizmet tazminatının ödemesinin sağlanması

15)   2155 sayılı Bazı Kamu Personeline Tayın Bedeli Verilmesi Hakkında Kanuna Afad personelinin de eklenmesi

16)  Merkez ve Taşra Teşkilatında Servis hizmetinin yapılabilmesi için gerekli çalışmanın yapılması

KURUM İDARİ KURUL KARARLARINI KISA BİR SÜRE SONRA SİTEMİZDE YAYINLAYARAK AYRINTILI BİR HABER YAPACAĞIZ 

 

 
NİĞDE AFAD'DA DA SDS'Yİ KAZANDIK PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Salı, 18 Kasım 2014 16:36

Türk İmar-Sen AFAD çalışanlarının sorunlarını çözmeye devam ediyor.

Son olarak Niğde İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü çalışanlarının sosyal denge tazminatı almaları için dava açmıştık. Davayı karara bağlayan mahkeme bizi haklı bularak SDS'lerin ödenmesine hükmetti. Niğde'de ki üyelerimize hayırlı olsun.

 
AFAD'DA KİK TOPLANTISINA KATILIYORUZ, TALEPLERİMİZİ BELİRLEDİK PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Salı, 18 Kasım 2014 16:18

Sendikamız Türk İmar-Sen olmarak yarın (19 Kasım 2014)  saat 14.00'de AFAD'da Kurum İdari Kurul Toplantısını yapacağız. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Toplantı Salonunda yapılacak toplantının Sendikamızca (Türk İmar Sen) belirlenen gündem maddeleri aşağıya çıkarılmıştır. Türk İmar Sen Genel Merkezi tarafından 24-25 Nisan 2014 tarihinde yapılan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Çalıştayından başlamak üzere gündem maddelerinin görüşülmesi ile ilgili teklifimizi sunacağız

 

GÜNDEM

1)      Türk İmar Sen Genel Merkezi tarafından 24-25 Nisan 2014 tarihinde yapılan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Çalıştayı Sonuç Bildirgesindeki konuların görüşülmesi.

2)      Vaka Görme Tazminatının verilmesi

3)      Fazla çalışmaların verilmesi

4)      İl dışı görevlendirilmelerde Yollukların Başbakanlıktan yayınlanan 2015/5 Genelgesi doğrultusunda 3 katına kadar avanslı olarak verilmesi

5)      İl müdürlerinin atamasının yapılması

6)      Personel kimlik kartlarının çıkarılması

7)      Seyyar görev tazminatı Maliye Bakanlığından vizeli cetvellerinin onaylanarak yıl içerisinde ödenmesinin sağlanması

8)      Güvenlik ve temizlik hizmetlerinin yapılabilmesi için kadro ihtisas edilerek personel alınması

9)      Mesleki yeterlilik standartlarının yerine getirilmesi için AFADEM de yapılan çalıştaya uygun olarak düzenlenen raporun gereğinin yapılması

10)  Sosyal Denge Tazminatı ödemelerinin yapılası hususunda çalışma yapılması

11)  Kılık kıyafet standının belirlenmesi ve giyim yardımının yapılması

12)  Tekniker kadrolarının verilmesi

13)  6245 Sayılı Harcırah Kanunundaki 10 gün hükmünün kaldırılması

14)  Ek özel hizmet tazminatının ödemesinin sağlanması

15)   2155 sayılı Bazı Kamu Personeline Tayın Bedeli Verilmesi Hakkında Kanuna Afad personelinin de eklenmesi

16)  Merkez ve Taşra Teşkilatında Servis hizmetinin yapılabilmesi için gerekli çalışmanın yapılması

 
GENEL BAŞKANIMIZ BU AKŞAM BENGÜTÜRK'TE PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Salı, 18 Kasım 2014 16:10
Genel Başkanımız Necati ALSANCAK bugün saat 20.30'da BengüTürk'te Gökhan Altunkaş'ın
sunduğu SÖZ HAKKI programına katılarak  ülke gündemikamu çalışanlarının sorunları ve 6 Aralık 2014 tarihinde Türkiye Kamu-Sen'in gerçekleştireceği miting ile ilgili değerlendirmelerde bulunacaktır.
 
123 LİRAYA EVET DİYENLER, MEMURU 72 BİN LİRADAN ETTİ PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Pazartesi, 17 Kasım 2014 16:02

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi, yaptığı çalışmayla kamu görevlilerinin toplu sözleşme masasında uğratıldığı zararın memurlara olan toplam maliyetini hesapladı.  Eğer yetkili konfederasyon, geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmelerinde 123 TL’ye imza atmayıp, enflasyon farkını unutmasaydı ve Hükümetin teklifi olan %3+3’e bile razı olsaydı, şu anda memurlar çok daha fazla zam alacaktı. Kaldı ki %3+3; Hükümetin ilk teklifiydi ve eğer toplu sözleşme görüşmeleri 23 gün erkenden bitirilmeyip gerçek anlamda pazarlık yapılsaydı bu oran %4+4 ya da %5+5 de olabilirdi. Türkiye Kamu-Sen AR-Ge Merkezi’nin yaptığı çalışmaya göre, memurların toplu sözleşmeden dolayı yaşadığı kayıp sadece 2014 yılı ile sınırlı kalmayacak. 2014 yılında olması gerekeninin altında maaş zammı almaları nedeniyle memurlar asıl kaybı 2015 ve sonrasında yaşayacaklar. Toplu sözleşme görüşmelerinde yapılan bu stratejik hata, memurların bütün meslek yaşamı boyunca  ve emekliliklerinde de daha düşük maaş almasına neden olacak.

Buna göre, toplu sözleşmede yapılan hatanın 10 yıllık maliyeti bile memurlar açısından 10 binlerce lirayı geçecek. Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yaptığı araştırma, toplu sözleşmedeki hata nedeniyle ortaya çıkan zararın  önümüzdeki 10 yıl içerisinde,  en üst dereceden maaş alan bir müsteşar için enflasyon farkı ve maaş zammı hesaba katılmadığı durumda bile 72 bin 480 liraya ulaşacağını ortaya koydu.

Diğer meslek gruplarında da durum farklı değil. Önümüzdeki 10 yılda bir doktorun 2013 toplu sözleşmesinden kaynaklı kaybı 27 bin 300 lira, avukatın kaybı 23 bin 520 lira, mühendisin kaybı 26 bin 220 lira, müdürün kaybı 14 bin 220 lira, müezzinin kaybı 11 bin 340 lira, memurun kaybı 7 bin 500 lira, şoförün kaybı 6 bin 900 lira, hemşirenin kaybı 9 bin 660 lira, en düşük dereceden maaş alan bir hizmetlinin ise 10 yıllık toplam maaş kaybı 5 bin 220 lirayı bulacak. Ortaya çıkan rakamlar şaibeli bir şekilde yalnızca iki toplantı sonucunda mutabakatla sonuçlandırılan toplu sözleşme görüşmelerinin önümüzdeki 10 yılda ortalama maaş alan bir memurun 15 bin lira zarar etmesine neden olduğunu gösteriyor.

Memurların zararı bununla da sınırlı kalmayacak. Emekli olduklarında maaşları daha düşük hesaplanacak ve yetkili konfederasyonun bu hatası memurun peşini hayatı boyunca bırakmayacak.

GENEL BAŞKAN: TOPLU SÖZLEŞMEYİ BASİT BİR İMZA GİBİ GÖRENLER KUL HAKKI YEDİLER, MEMURUN GELECEĞİNİ ÇALDILAR.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk konuyla ilgili yaptığı açıklamada araştırma sonuçlarını değerlendirdi. Genel Başkan İsmail Koncuk açıklamasında  şu ifadelere yer verdi:

"Rakamlarla ortaya çıkan gerçekler, 2013 yılında Memnun-Sen, iktidar işbirliğinin memurları uğrattığı zararın ne boyutta olduğunu göstermesi açısından son derece önemlidir. Çeşitli oyunlarla bir şekilde yetkili olarak toplu sözleşme masasında bu ihanet senedine imza atanlar memurların geleceklerini çalmışlardır. Sendikacılık yüksek sorumluluk gerektiren, bilgiye ve tecrübeye dayanma zorunluluğu taşıyan son derece önemli bir olgudur. Toplu sözleşmelerde altına imza atılan metinler, milyonlarca dar ve sabit gelirlinin geleceğini doğrudan etkilemektedir.

Nitekim şahsi menfaatler uğruna basit bir imza gibi görülerek iki günde sonuçlandırılan toplu sözleşme, memurların ve emeklilerin hayatları boyunca yaşayacakları kayıpların temelini oluşturabilmektedir. Bugün bir memurun 10 yıllık kaybı ortalama 15 bin lira dolayındadır. Ortalama 30 yıl çalışan bir memurun kaybı 45 – 50 bin lirayı bulacaktır. Bu durumda ortaya çıkan bu zarar, kul hakkını yemekten başka bir şey değildir. Memurlarımız üzerlerine oynanan oyunun büyüklüğünü görmek ve kendilerini temsil edecek sendikaları dikkatli seçmek zorundadır. Aksi halde bu zararlar artarak devam edecektir. 2013 yılında imzalanan bu şaibeli toplu sözleşmenin bir tekrarı daha yaşanırsa memurluk mesleği çok daha büyük yaralar alacaktır. Bu kayıplar, tarihi olarak lanse edilen toplu sözleşme skandalının bir getirisidir. Hal böyle iken, memurun gözünün içene baka baka yalan söyleyenlerin, ne kadar hesap bildikleri tartışılır.  

Bu kayıplar, unutulan ve kaderine terk edilen memurun emekliliğine de yansıyacaktır. Enflasyona ezdirilen maaşlar emeklilik maaşının da düşük olmasına neden olacaktır.     

Bu bakımdan memur maaşlarının yeniden gözden geçirilmesi hayati derecede önem arz etmektedir. Konfederasyon olarak, “Ek Zam” talebiyle haftalardır meydanlardayız. Sesimizi Ankara’ya daha gür duyurmak için 6 Aralık 2014 tarihinde Ankara Yürüyüş ve Mitingi adı altında bir eylem düzenliyoruz. Birilerinin yandaş olma sevdasına sattığı memurlara BİZ SAHİP ÇIKIYORUZ.

Toplu sözleşmeden kaynaklı zararlar telafi edilmediği müddetçe memurun geleceği tehdit altında olmaya devam edecektir. Biz de tarihi rezalet olan bu toplu sözleşmeye imza atanlara, bizleri sefalete mahkum edenlere, kendileri 1,4 milyar liralık saraylarda yaşarken dar ve sabit gelirli vatandaşlarını unutanlara hesap sormak, meydanın boş olmadığını göstermek için geliyoruz. 

Hak adına hakkımızı almak için, sesimizi duyurana dek meydanlar bizim... Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan olmayacağız."

 
KURUCULAR KURULUMUZLA BİR ARAYA GELDİK PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Pazartesi, 17 Kasım 2014 11:07

Sendikamız Türk İmar-Sen  Kurucular Kurulu ile bir araya geldi. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Sayın İsmail Koncuk’unda katıldığı toplantıya  Kurucular Kurulu Üyelerimiz Enver Birinç, Ahmet Yasar, Hüseyin Yıldırım, İsmail Sak, Zekeriya Demir, Aslan Uzun Şimşek, Ural Yılmaz, Tamer Yiğit, Ekrem Kayhan, Emanet Olgun, Mustafa Taymaz katıldı.

Toplantıda Genel başkanımız Necati Alsancak bir konuşma yaparak Ahde vefanın kendileri için çok önemli olduğunu kaydetti.

Türk İmar-Sen’i kuran, bu kutlu yolculuğa başlarken çileye talip olanlarla her daim gönüllerinin bir olduğunu kaydeder böyle toplantılar sayesinde bir aramaya gelmenin de kendilerini mutlu olduğunu kaydetti.

Toplantıda Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve Türk İmar-Sen Kurucu Genel Başkanı Enver Birinç’in konuşmalarının ardından Kurucular kurulu üyelerine plaket verildi 

 
AFAD ÇALIŞANLARINA KAZANDIRMAYA DEVAM EDİYORUZ PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Cuma, 14 Kasım 2014 16:26

Sendikamız Türk İmar-Sen AFAD çalışanlarına kazandırmaya, onların haklarına kavuşmalarını sağlamaya devam ediyor. Son olarak Sİnop İl afet ve acil durum müdürlüğünde çalışan 12 üyemizin sosyal denge tazminatı almasını sağladık. Hayırlı uğurlu olsun.

 
GENEL BAŞKANIMIZ KANAL SİYASETE KONUŞTU PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Cuma, 14 Kasım 2014 16:19

Genel Başkanımız Necati Alsancak Kanal Siyasete konuşurak Türkiye Gündemi ve kamu çalışanlarının ek zam talebini değerlendirdi. Genel başkanımız memurların en kötü dönemi geçirdiğini kaydetti

Genel Merkezimizden yapılan yayını izlemek için aşağıdaki linki tıklayınız:

http://www.kanalsiyaset.com/index.php?id=1608

Cuma, 14 Kasım 2014 16:26 tarihinde güncellendi
 
KARAYOLLARI MİNİ ÇALIŞTAY SONUCU PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Çarşamba, 12 Kasım 2014 15:56

Antalya'da gerçekleştirilen İstişare toplantılarımzda kurumlarımızla ilgili mini çalıştay yapılmıştıKarayolları Mini Çalıştayı sonucunda belirlenen hususlar aşağıda yer almıştırSendikamızn bu konuların talepçisi ve takipçisi olacaktır.

KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İÇİN MİNİ ÇALIŞTAY SONUCU

 

1)    Benzer görev yapan personel arasında arazi tazminatı ve harcırahlar yeterli ve adaletli dağıtımın sağlanması ve bölgeler arası farklılığın kaldırılması

2)    Hizmet içi eğitim tüm birimlerde çalışan her sınıftaki personel ( özellikle otoyolların özelleştirilmesi görev değişikliği olan personellere) görevleri ile ilgili eğitim verilmesi

3)    GİH sınıfındaki personellerde görevde yükselme sınavları açılması

4)    GİH lemek Gişe memurları kadrosundan VHİ kadrosuna geçen personele hak ettikleri kadroların temin edilebilmesi konusunda gerekli çalışmanın yapılması

5)    Yabancı uyruklu plakalı araçların geçişlerindeki soruna çalışan memurlarla değil kolluk kuvvetleri veya başka bir yöntemle çözüm bulunması

Perşembe, 13 Kasım 2014 13:53 tarihinde güncellendi
 
TAPU ve KADASTRO MİNİ ÇALIŞTAY SONUCU PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Çarşamba, 12 Kasım 2014 15:51

Antalya'da gerçekleştirilen İstişare toplantılarımzda kurumlarımızla ilgili mini çalıştay yapılmıştı. Tapu ve Kadastro Çalıştayı sonucunda belirlenen hususlar aşağıda yer almıştırSendikamızn bu konuların talepçisi ve takipçisi olacaktır.

 

TAPU MÜDÜRLÜKLERİ İÇİN MİNİ ÇALIŞTAY SONUCU

1)    İş yoğunluğu ve sıhhi mekanların yetersiz olduğu ve bu yoğunluk kapasitesine göre fiziki alanların düzenlenmesi

2)    Memurlara havale edilecek günlük işlem sayısının net bir şekilde belirlenmesi

3)    Yoğun şekilde görev yapan tapu çalışanlarına fazla mesai ücreti verilmesi konusunda çalışma yapılması

4)    Genel Müdürlükçe oluşturulacak fonda rücu ücretlerinin karşılanması

5)    Tapu ve Kadastro Müdürlüklerine güvenlik personelinin alınması

6)    Döner sermayeden kurum çalışanlarının tamamına pay verilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması

7)    Geçici görevlendirmelerdeki sıklığın ve adaletsizliğin giderilmesi

8)    Personel dağılımının müdürlüklerin iş kapasitesine göre düzenlenmesi

9)    Başka kurumlardan Tapu Müdürlüklerine geçen personele eğitim verilmesi

 

 

KADASTRO MÜDÜRLÜKLERİ İÇİN MİNİ ÇALIŞTAY SONUCU

1)    4/B ‘li olarak işe başlayıp daha sonra 4A kadrosuna geçenlere hak ettikleri unvanın verilmesi

2)    Lisanslı Bürolarca yapılan tüm işlemlerin arazi kontrollerin kesinlikle yapılması konusunda düzenleme hazırlanması

Perşembe, 13 Kasım 2014 13:53 tarihinde güncellendi
 
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI İÇİN MİNİ ÇALIŞTAY SONUCU PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Çarşamba, 12 Kasım 2014 15:41

Antalya'da gerçekleştirilen İstişare toplantılarımzda kurumlarımızla ilgili mini çalıştay yapılmıştı. Çevre ve şehircilik Çalıştayı sonucunda belirlenen hususlar aşağıda yer almıştır. Sendikamızn bu konuların talepçisi ve takipçisi olacaktır.

 

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI İÇİN MİNİ ÇALIŞTAY SONUCU

1)    6245 sayılı kanunun 49. Maddesine göre seyyar görev tazminatına zamanında ödenmesinin sağlanması  (Hakkaniyetli kişi/gün)

2)    Geçici görev yolluklarında göreve gitmeden önce avans ödemesinin yapılması

3)    Bakanlık bünyesinde yapım işleri kontrol yönetmeliği yayınlanması

4)    İllerde lojman tahsislerinde yönetmeliklere uygun olarak işlem yapılmadığından mevzuata uyulması hususunda il müdürlüklerinin uyarılması

5)    Birim fiyat kitap ve analizlerinin illere yeterli sayıda gönderilmesi

6)    Yaklaşık maliyet hesabı yapan profesyonel programların illere gönderilmesi

7)    Bakanlık bünyesinde görev yapan teknikerlerin lisans tamamlaması konusunda YÖK nezdinde girişimlerde bulunulması

8)    Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığının 13.04.2012 Tarih ve 1640 sayılı yazısının da geçen faal durumdaki hizmet binalarının tadilat bakım onarım işleri açık çalışma mahali kapsamında değerlendirilmeyecektir ifadesinin kaldırılarak illerde fiili olarak onarım işinin inşaat mahali ve açık alan olarak değerlendirilmesi için Genel Merkezimizce yazılması

Perşembe, 13 Kasım 2014 13:53 tarihinde güncellendi
 
GENİŞLETİLMİŞ İSTİŞARE TOPLANTIMIZIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDI PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Çarşamba, 12 Kasım 2014 08:38

Türkiye Kamu-Sen Genişletilmiş İstişare Toplantısı, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların Genel Başkanları, Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri, İl Temsilcileri ve Şube Başkanlarımızın katılımı ile 6-9 Kasım 2014 tarihlerinde “Türkiye Buluşması” teması adı altında Antalya’da gerçekleştirilmiştir. İstişare Toplantısı’nda ülkemiz gündeminde yer alan konular ile kamu görevlilerimizin ekonomik ve sosyal durumları ve 2015 yılında yapılacak toplu sözleşme görüşmelerine ilişkin konular ele alınmıştır.

Toplumsal ve ekonomik gelişmeler ışığında Türkiye Kamu-Sen Genişletilmiş İstişare Toplantısı’nda alınan kararlar ve toplantı sonuç bildirgesi şu şekildedir:

1- Son günlerde terör olayları yeniden tırmanışa geçmiştir. Ne yazık ki yıllar boyunca canlarımızı feda ederek bugünlere getirdiğimiz Devletimiz, adına açılım denen ihanet sürecine kurban edilmekte, akıbeti meçhul bu süreç bahane edilerek, ülkemizin bir bölümünde paralel bir devlet kurulmasına sessiz kalınmakta, bebek katillerine rezidanslar inşa edilmekte, sekretarya oluşturulmaktadır. Verilen tavizlerle iyiden iyiye azan terör örgütü, şehirlerimizde de şiddet olaylarını artırmakta, ülkemizin bir çatışma ortamına çekilmek istendiği görülmektedir. Dış ilişkilerde, özellikle Irak, Suriye gibi çevre ülkelerimizle ilgili konularda izlenen yanlış politikalar, ülke güvenliğimiz tehdit eder boyuta ulaşmıştır. Bu noktada huzurumuza ve birlikteliğimize darbe vurmaya yönelik her türlü eylemi şiddetle kınıyor, terör olaylarında hayatlarını kaybeden evlatlarımıza Allah’tan rahmet, şehit ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyoruz.

Vatandaşlarımıza ve güvenlik görevlilerimize karşı yapılan alçakça saldırılarla kardeş kavgaları çıkaran, sokakları savaş alanına çeviren; kan dökerek, can alarak ülkemizi bölmeyi amaçlayan hainlerin yakalanıp en ağır cezalara çarptırılması talebimizi bir kez daha yineliyoruz

Sözde kardeşlik ve barışın tesis edileceği aldatmacasıyla her türlü ihanete sessiz kalan, terör örgütü ile pazarlık masasına oturulmasını, şehirlerde teröristlerin kimlik kontrolü yapmasını, vergi toplamasınıadeta bir korsan devlet gibi hareket etmesini sineye çeken; bebek katiline itibar ve inisiyatif kazandıranteröristlerle kol kola giren ve bunları destekleyen kişi ve kurumları, verdikleri tavizlerin ülkeyi getirdiği durumu görerek, bir an önce yaptıkları yanlıştan dönmeye davet ediyoruz

2- Bilindiği üzere 2014 ve 2015 yıllarında memur ve emekli maaşlarında yapılacak artışların belirlendiği toplu sözleşme görüşmeleri 2013 yılının Ağustos ayında gerçekleştirilmiştir. Kanuna göre 30 gün sürmesi gereken pazarlıklar, türlü hile ve desiselerle en çok üye kaydederek yetkili hale getirilmiş olan konfederasyon tarafından sadece 2 görüşme sonucunda mutabakatla tamamlanmıştır. Görüşmelerin, olması gerekenden 23 gün önce tamamlanması nedeniyle kamu görevlilerinin sorunları yeterince tartışılamamış ve acil çözüm bekleyen birçok husus sümenaltı edilmiştir. Sağlanan sözde mutabakat sonucunda 2014 yılında memur maaşlarına net 123 TL, emekli aylıklarına net 140 lira; 2015 yılında ise memur ve emeklilere altışar aylık dilimler halinde %3+%3 zam yapılması kararlaştırılmış, 2014 yılı için kamu görevlilerinin enflasyon farkı hakkı gasp edilmiştir

2014 yılında yapılan 123 liralık artışın ortalama memur maaşlarına yansımasının %5,2 olduğu görülmektedir. Buna karşın, yılın 10 aylık diliminde enflasyon %8,45 olarak gerçekleşmiş, doğalgaza, elektriğe, suya yapılan %9 artışın yanında gıda fiyatları %12, et ve ekmek %11, ulaşım %20, meyve %27 zamlanmıştır. Ailenin zorunlu harcamaları 10 ay içinde tam 410 lira yükselmiştir. Bu gelişmeler karşısında 2014 yılı enflasyon hedefi %5,3’den %9,4’e çıkarılırken, bir anlamda %5,3 enflasyon hedefine göre maaş zammı verilen memurlar, en iyimser yaklaşımla %9,4 enflasyona mahkûm edilmişlerdir.

Bu gerçekler ışığında memurların 2014 ve 2015 yılları heba edilmiş, yandaş sendika marifetiyle toplu sözleşme görüşmeleri memurlar adına bir handikapa dönüştürülmüştür. Yapılan hesaplamalara göre kamu görevlilerinin yalnızca 2014 zararı yüzde 12 olmuştur.

Türkiye Kamu-Sen olarak, eriyen maaşların telafisi; artmayan nöbet ücretleri, fazla mesai ödemeleri, ek ders ücretleri, ek ödemeler, özel hizmet tazminatları, sosyal yardımlar nedeniyle oluşan mağduriyetlerin giderilmesi; 4/C’lilere, yardımcı hizmetlilere verilen sözlerin tutulması; belli kesimlere verilen maaş zammının bütün memurları kapsayacak şekilde genişletilmesi ve 2014-2015 yıllarının ekonomik açıdan kayıp yıl olmaktan kurtarılması amacıyla kamu görevlilerinin ve emeklilerinin maaşlarına YÜZDE 12 EK ZAM yapılmasının zorunlu hale geldiğini kamuoyuna bir kez daha ilan ediyoruz.

3- Kamu Personeli Danışma Kurulu, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu hükümlerine göre oluşturulmuştur. 2012 yılında gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmelerinin ardından memurlarımızın yıllardır karşı karşıya kaldıkları açmazdan kurtarılması için gerekli uygulamaları içeren talepler Kamu Görevlileri Danışma Kurulu’nda ele alınmış ve birçok konunun hayata geçirilmesi için mutabakat sağlanmıştır. Aradan geçen iki yıllık süreye rağmen alınan kararların büyük çoğunluğu uygulamaya konulmamıştır. Bu bakımdan söz konusu toplantılarda kabul edilen, 2005 yılından sonra göreve başlayan personele bir derece verilmesi, disiplin cezalarının affı, Yardımcı Hizmetler Sınıfına dâhil kadro unvanlarında görev yapan personele de ek gösterge verilmesi, üniversite mezunu kamu işçilerinin uygun memur kadrolarına atanması, devlet memurlarının özel sektörde geçen hizmet sürelerinin tamamının kazanılmış hak aylığında değerlendirilmesi gibi Kamu Görevlileri Danışma Kurulu’nda gündeme taşınan ve üzerinde anlaşılan konuların bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir.

4- Ülkemizin uluslar arası alanda stratejik önemini arttıran, hem oluşturduğu katma değerle hem de sağladığı istihdamla ülke ekonomisini ayakta tutan büyük ve önemli kuruluşların bazı iç ve dış kaynaklı sermaye sahiplerine kapalı kapılar ardında pazarlandığını; limanlarımızın, tersanelerimizin bir bir elden çıkarıldığını kaygıyla takip etmekteyiz. Milletimizin ödediği vergilerle kurulan ve bizatihi milletin malı olan kuruluşların yangından mal kaçırırcasına birkaç yıllık kârı karşılığında peşkeş çekilmesine, söz konusu işletmelerde çalışanların kıyıma uğratılmasına Türkiye Kamu-Sen olarak seyirci kalmamız mümkün değildir. Ülkemizde kurulu işletmeleri ele geçirerek ülkemizde yatırım yapılıyor izlenimi yaratılmasına karşıyız. Bu uygulamalar yatırım değil, talandır, işgaldir. Türkiye Kamu-Sen şeffaflık ilkesini ön planda tuttuklarını söyleyen yetkililerden, bugüne kadar yapılan özelleştirmelerden gelen gelirin, bu kuruluşların yaptığı üretimin, istihdamın, kârın-zararın, ödedikleri vergilerin ve ülkemize olan ekonomik katkılarının açıklanmasını beklemektedir.

Anayasa hükümlerinde kamu mallarının kullanımı, kamu yararı ön planda tutularak düzenlenmiştir. Bugüne kadar yapılan özelleştirmelerde kamu yararı ilkesi göz ardı edilmiş, devletimizin kaynakları heba edilmiş, çalışanlarımız mağdur olmuştur. Bu süreçte özelleştirmeler yoluyla 200 bine yakın kamu çalışanı işini kaybetmiş, dondurulmuş ücretlerle farklı kurumlara gönderilmiş, aileler parçalanmış, devlet hizmeti taşeron şirketler eliyle gördürülmeye başlanmıştır. Bu nedenle özelleştirme uygulamalarından bir an önce vazgeçilmelidir.

5- Her gün ülkemizin çeşitli yerlerinde onlarca çalışanımız iş kazası nedeniyle hayatlarını kaybetmektedir. İş kazalarının özelleştirme ve taşeronlaşmanın yaygın olduğu sektörlerde daha fazla yaşandığı göze çarpmaktadır. Taşeronlaşma, daha düşük maliyetli işgücü temininin bir yolu olarak kullanılmaktadır. Başta Soma ve Ermenek olmak üzere ülkemizin dört bir yanında hemen her gün yaşanan ve millet olarak hepimizi derinden yaralayan facialar, taşeronlaşmanın, tedbirsizliğin ve bireyselleşmenin sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. İş sağlığı ve güvenliğine ilişkin önlemlerin alınması durumunda bu faciaların gerçekleşmeyeceğini söylemek mümkündür. Bu bakımdan insan hayatının hiçe sayıldığı, emek üzerinden kâr elde eden üçüncü, dördüncü şahısların türediği bir ortamda örgütlenme daha da anlam kazanmaktadır. Türkiye Kamu-Sen olarak yürüyen çarka çomak sokacak olanların ancak örgütlü gücün farkına varan kitleler olacağı gerçeğinden yola çıkarak, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenmesi ve gerekli tedbirlerin alınması için örgütlü gücün önemine bir kez daha vurgu yapıyor, emeği sömüren, ucuz işgücünün bir yolu olarak görülen, güvencesiz ve kayıt dışı istihdama imkân sağlayan taşeronlaşma uygulamasına son verilmesi talebimizi yineliyoruz. 

6- İş sağlığı ve güvenliği uygulamaları ile çalışanlarımızın daha sağlıklı ve güvenli ortamlarda hizmet üretmeleri sağlanmalı, bu çerçevede mutlak surette şiddete uğrayan kamu görevlilerinin güvenliği de dikkate alınmalıdır. İş sağlığı ve güvenliği bir anlamda çalışanların fiziki ve ruhsal bakımdan güvenli ortamlarda çalışmaları demektir. Bu bakımdan kamu görevlilerimizin yaşadığı şiddet olaylarını engelleyecek tedbirler, iş sağlığı ve güvenliği çerçevesinde değerlendirilmeli, şiddet mağduru olan hemşire, ebe, doktor, postacı, öğretmen, polis, vergi müfettişi, zabıta gibi çalışanlarımızı bu şiddetten kurtaracak ve hizmet alanlarını çağdaş bir yapıya kavuşturacak adımlar atılmalıdır.

7- Konfederasyonumuzun yoğun çabaları ile geçtiğimiz dönemde sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi olumlu bir gelişme olmakla birlikte aile hekimliği, usta öğreticiler ve 4/C’li personel gibi kadro kapsamı dışında kalan personelin de derhal kadroya geçirilmesi ve sözleşmeli personel istihdamına son verilmesi bir gerekliliktir.

8- Kamu görevlilerinin atanmalarında, görevde yükselmelerinde, tayin ve terfilerinde tarafsızlık ve liyakat ilkelerinden vazgeçilmemesi; hak eden memurun hak ettiği göreve gelmesi; kamu kurum ve kuruluşlarında, çalışma barışının, birlik, dayanışma ve verimlilik artışının sağlanması için en temel gerekliliktir.

Kamu görevlilerinin yandaş, yandaş olmayan, bizden, bizden olmayan gibi ifadelerle fişlenerek ayrıştırılmasının, kadrolaşmanın, adam kayırmanın, kıyımın, haksızlığın, hukuksuzluğun son bulmasının; kamuda bir takım siyasi çevrelere yakın olmanın, çalışanın eğitim düzeyi, performansı ve kişiliğinin önüne geçmesinin önlenmesinin; kamu kurum ve kuruluşlarının idarelerinin tarafsızlığının sağlanmasının; adil bir sınav ve atama sistemi ile çağdaş bir yönetim anlayışının oluşturulmasından geçtiği bilinmeli, özellikle yönetici atamalarında yazılı sınava dayalı adil, şeffaf ve tarafsız bir sistem oluşturulmalıdır.

9- Kamuda istihdam sisteminde ana eksen, aile bütünlüğünün korunması yolunda belirlenmeli ve üniversiteler dâhil olmak üzere kamuda her statüde istihdam edilen personelin herhangi bir şart aranmaksızın eş durumu, sağlık ve öğrenim özründen dolayı tayin talepleri dikkate alınmalı, atama ve yer değiştirmelere ilişkin çerçeve yönetmelikte uygun düzenlemeler yapılarak atama ve yer değiştirmelerde aile bütünlüğünün korunması sağlanmalıdır.

10-Türkiye Kamu-Sen, sadece kamu çalışanlarının değil tüm Türk milletinin sağduyusunun sesidir. Buradan yola çıkarak konfederasyonumuz, emeklilerin mali ve sosyal haklarının iyileştirilmesi yolunda gayretlerini sürdürecek ve yapılacak her türlü eylemde yanlarında olacaktır.

11- Son yıllarda özellikle kadınlara karşı uygulanan şiddet de hat safhaya çıkmış, taciz, mobbing ve töre cinayetleri vakayı adiyeden sayılmaya başlamıştır. Bu durum, insan hakları ihlalinin geldiği ürkütücü boyutu ve yaşanan toplumsal travmanın, ülkemiz geleceğini tehdit ettiğini göstermektedir. Bu nedenle yetkililerin toplumumuzun kanayan yarası haline gelmiş konulara kalıcı ve etkili çözümler üretmesi en öncelikli konu olarak karşımızda durmaktadır.

12- Ülkemizde 30 yıl çalışan vasıfsız bir işçinin emekli maaşı ve emekli ikramiyesi; aynı sürede çalışmış bir memurun emekli maaşı ve emekli ikramiyesinin iki katı düzeyindedir. Norm ve standart birliği sağlamak iddiasıyla hazırlanan 5510 sayılı Kanunun bu adaletsizliği gidermemesi, kamu çalışanlarına yapılan büyük bir haksızlık olarak karşımızda durmaktadır. Bu nedenle 5510 sayılı kanunun 80. maddesinde yapılacak düzenleme ile şu anda görev yapmakta olan memurların prime esas kazanç tanımlarının değiştirilerek, tüm ödeneklerin emekli keseneğine dâhil edilmesi ile kamu görevlilerinin emeklilik haklarının ilerletilmesi ve kamu çalışanlarının emekli ikramiyelerinin işçilerle eşitlenmesi gerekmektedir.

13- Çalışanlarımız üzerindeki sendikal baskılar her geçen gün biraz daha artmaktadır. Memurlar, ikna odalarına alınarak yandaş sendikaya üye olmaya zorlanmakta, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu ve Türk Ceza Kanunu hükümleri açıkça çiğnenmektedir. Bu dönemde binlerce memur, mahkemelerde hak aramak zorunda kalmıştır. Konu ile ilgili olarak muhalefet partilerinin TBMM’de sunduğu soru önergelerine Hükümet tarafından cevap dahi verilmemektedir. Türkiye Kamu-Sen, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm gücüyle ezilen ve haksızlığa uğrayan tüm kamu görevlilerinin yanında olacak, haksızlıklara karşı duracaktır.

14- Memur, Devletin asli ve sürekli görevlerini ifa eden, bu bakımdan da görevi itibarı ile Devleti temsil eden kamu görevlisidir. Son dönemlerde siyasetçilerin kamu görevlilerini küçümseyici yaklaşımları, belli meslek grubundaki memurları rencide edici tavır ve söylemleri kabul edilemez. Türkiye Kamu-Sen olarak tüm gücümüzle memurumuzun yanında olacağımızı ve itibarını zedeleyici ve ayrıştırıcı ifadelerle toplumumuzun diğer kesimleriyle arasının açılarak tasfiye edilmesine şiddetle karşı çıkacağımızı bir kere daha bildiriyoruz. Türlü oyunlarla, iftiralarla, memurumuzun Türk milleti nezdinde itibarsızlaştırılmaya çalışılmasına ve onuruyla oynanmasına müsaade etmeyeceğimizi bir kez daha kararlılıkla haykırıyoruz. 

15- Yargı, kişi hak ve özgürlüklerini yönetime karşı korumak, hukuk devletini gerçekleştirmek ve Anayasa’nın üstünlüğünü sağlamakla yükümlü bir organdır. Bu denli önemli işlevi bulunan yargının mutlaka bağımsız ve tarafsız olması gerekir. Bağımsız yargı, demokrasinin gereği; hukuk devleti ve kuvvetler ayrılığı ilkelerinin dayandığı nokta; temel hak ve özgürlüklerin garantisidir. Bağımsız yargı, adalete ve devlete güvenin yegâne aracıdır. Kuvvetler ayrılığı ise, iktidarın, çoğunluk diktatörlüğüne dönüşerek demokrasiye zarar vermemesi için sınırlandırılıp denetlenmesi ve bu yolla dengelenmesi esasını temel alır. Hukuk devleti kavramı bu amaçla geliştirilmiştir. Hukuk devleti, hukukun üstünlüğü ilkesine dayanan, idarenin tüm işlemlerini yargı denetimine tabi kılan düzeni anlatmaktadır. İktidar gücü, yargı yoluyla sınırlandırılmakta, denetime alınmakta ve dengelenmektedir. Bu nedenle yargının, yasama ve yürütmeden bağımsız olduğu ve güçler ayrılığı ilkesinin Anayasal güvence altında alındığı unutulmadan, yargı kararlarına ve hukukun üstünlüğü ilkesine saygı gösterilmesi, Konfederasyonumuz İstişare Kurulunca Devletimizin varlığı ve bekası için vazgeçilmez bir unsur olarak görülmektedir.

16- Ülkemizin en önemli zenginliklerinden biri de sahip olduğu doğal güzellikler ve ormanlarıdır. Bu zenginliğimiz, bizlere gelecek nesillere aktarılmak üzere teslim edilmiş bir emanettir. “Herhangi birinizin elinde bir hurma fidanı varken, kıyâmet kopacak olsa, derhal onu diksin.”; “Akan bir nehir kenarında olsanız da abdest alırken suyu israf etmeyin.” Hadis-i şerifleriyle çevreye verdiği önemi ortaya koyan bir Peygamber’in (SAV) ümmeti olarak,  son yıllarda türlü gerekçelerle büyük bir çevre katliamı ve ağaç kıyımı yapıldığını üzülerek müşahede ediyoruz. Bu bakımdan Türkiye Kamu-Sen Genişletilmiş İstişare Kurulu,  ağaçlarımızın katledilmesine, çevremizin kirletilmesine şiddetle karşı çıktığını ifade etmekte, gelecek nesillere daha yaşanılabilir, daha güzel, daha zengin bir vatan toprağı bırakabilmek için üzerine düşen her türlü görevi yapmaya hazır olduğunu ilan etmektedir.   

17- Türkiye Kamu-Sen olarak bağlı sendikalarımızın genel başkanları, yönetim kurulu üyeleri, şube başkanları ve il temsilcileri ile yekvücut halinde; sendikaları kendisine köle isteyen iktidara, kraldan çok kralcılık yapan bürokratlara, makam ve mevkii zulüm ve baskı aracına dönüştürenlere, memuru tehditle, korku salarak üye yapanlara ve menfaatçilere rağmen onurlu mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi ve başta kamu görevlilerimiz ve emeklilerimiz olmak üzere, tüm vatandaşlarımızın insanca yaşayabileceği bir gelire kavuşması, çevreye duyarlı, adil, hukuka saygılı ve şeffaf bir yönetim anlayışının yerleşmesi için kanunların tanıdığı sınırlar çerçevesinde her türlü eylemi gerçekleştirmekten geri durmayacağımızı bir kez daha yineliyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 
İSTİŞARE TOPLANTIMIZI TAMAMLADIK PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Çarşamba, 12 Kasım 2014 07:50

Türkiye Kamu-Sen Genişletilmiş İstişare toplantısının ikinci bölümünde sendikamızın Şube Başkanları ve İl temsilcileri ile toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Genel Başkanımız Necati Alsancak kamu çalışanları ve Türkiye’nin gündemi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Genel Başkanımız yaptığı konuşmada istişare toplantısından çıkacak sonuçların yetki döneminde yol haritalarını oluşturacaklarını kaydetti.

Malum-Sen’in kamu çalışanlarının 2 yılını yok ettiğini kaydeden Genel Başkan Alsancak “Memuru gündemlerinden tamamen çıkarmışlardır. Yandaş sendikası ile bir olup 2.5 Milyona 2014 yılını zehir eden, memurun maaşlarını enflasyon karşısında ezdiren hükümet yapılan açıklamaya göre hakim ve savcıların maaşlarına 1155 TL. Milletvekillerine 1000 TL ve akademik personele 800 TL seyyanen zam yapacaktır

Şimdi merak ediyoruz, akademisyenin, hakimin ve milletvekilinin paraya ihtiyacı var veya zamma ihtiyacı varda 2.5 Milyon memurun yokmudur. Tapuda, Karayollarında, İller bankasında, Afadda çalışanların maaşları çokmudur ki böyle bir ayrımcılık yapılmaktadır. Onlar neden görmezden geliniyorBunları açıklayacak ve anlatacak bir siyasetçi, idareci varmıdır merak ediyoruz.

Kısacası neresinden tutarsanız tutun bu adaletsizlik elde kalmaktadır. Hukuk ve adalette sınıfta kalan hükümet yaptığı bu adaletsizlikle de kariyerinde zirve yapmaktadır.

Necip Fazıl Kısakürek'in dizelerindeki gibi; “Allah’ın on pulunu bekleyedursun on kul/Bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul” taksimini yapanlara, bu adaletsizliğe destek verenlere, bu gerçeği hâlâ görmeyen gözlere, duymayan kulaklara yazıklar olsun.” dedi.

Genel Başkanımızın konuşmasının tamamlanmasının ardından 9 çalışma grubu oluşturularak Grup Moderatörlerinin yönetiminde belirlenen 20 konu üzerinde tartışmalar gerçekleştirildi.

Grup çalışmalarının ardından Grup moderatörleri tarafından grupların çalışma konuları ile ilgili tespitleri katılımcılara aktarıldı.

Mini Kurum Çalıştayı Yaptık

Toplantıda ayrıca Mini bir kurum çalıştayıda gerçekleştirdik. Hizmet kolumuza bağlı kurumların sorunları oluşturulan masalarda şube başkanlarımız ve il temsilcilerimiz tarafından tartışıldı. Bu çalıştay ile ilgili sonuç bildirgesini de yayınlayacağız.

Yapılan yoğun çalışmalarını ardından Genel Başkanımız Necati Alsancak tarafından kapanış konuşması gerçekleştirildi. Genel Başkanımız yaptığı konuşmada istişare toplantısının çok verimli geçtiğini kaydetti. Toplantı sonucunda grupların yaptığı çalışmalardan ortaya çıkan sonuçlar üzerine Türk İmar-Sen’in yetki dönemindeki yol haritasının kurulacağını kaydeden Alsancak şube başkanlarımız ve il temsilcilerimize çalışmalarında başarılar diledi.


 

 

 
SİVAS’TA BİR AFAD ÇALIŞANI GÖREV ŞEHİDİ OLDU PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Salı, 11 Kasım 2014 14:42

 

Sivas İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünde (AFADgörev yapan 31 yaşındaki inşaat mühendisi Oğuz Kağan Everest, inceleme yaptığı kayalıklardan düşerek hayatını kaybett.

Merkeze bağlı Kartalca köyünde düşme tehlikesi bulunan ve bölgedeki evler için risk oluşturan kayalıklarda inceleme yapan AFAD ekibinde yer alan Everest, yaklaşık 25 metre yüksekliğindeki kayalıklardan düştü.

Mesai arkadaşlarının ihbarı üzerine bölgeye sevk edilen sağlık ekiplerince ambulansla Şarkışla Devlet Hastanesine kaldırılan Everest, yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

TÜRK İMAR-SEN OLARAK GÖREV ŞEHİDİ OLAN ARKADAŞIMIZA ALLAH’TAN RAHMET YAKINLARINA ve KEDERLİ AİLESİNE BAŞSAĞLIĞI DİLERİZ.

YAŞANAN BU ELİM OLAY AFAD ÇALIŞANLARININ ÇALIŞMA HAYATLARINDAKİ ZORLUĞU VE NASIL BİR ÖZVERİ İLE ÇALIŞTIKLARINI GÖSTERMEKTEDİR.

BİZLERİ ÜZÜNTÜYE BOĞAN BU HADİSELERİN BİR DAHA YAŞANMAMASINI DİLİYORUZ.

 
Rotasyon gerekçesiyle de olsa, sendika yöneticisinin yeri değiştirilemez PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Pazartesi, 10 Kasım 2014 14:52

Ankara'da yaşanan olayda, Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı bünyesinde görevli olup da 3 yıl veya daha fazla süreyle aynı birimde çalışmış olan 170 memurun görev yeri değişmiştir.

Yani bir anlamda rotasyon uygulanmıştır.

Rotasyon uygulananlardan biri de sendika şube temsilcisidir.

Danıştay, 4688 sayılı Kanunda yer alan;

"Kamu işvereni, işyeri sendika temsilcisi, sendika işyeri temsilcisi, sendika il ve ilçe temsilcisi ile sendika ve sendika şube yöneticilerinin işyerini sebebini açık ve kesin şekilde belirtmedikçe değiştiremez."

hükmü gereğince, rotasyon gerekçesini sendika şube işyeri temsilcisinin yerinin değiştirilmesi için yeterli görmemiştir.

Bu karara göre rotasyon kararı memurlar hakkında uygulanabilir ama sendika yöneticileri için uygulanmaz.


Kaynak: Memurlar.net

 
GENİŞLETİLMİŞ İSTİŞARE TOPLANTIMIZ BAŞLADI PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Pazartesi, 10 Kasım 2014 11:16
Türkiye Kamu-Sen'in Antalya'da düzenlediği "TÜRKİYE BULUŞMASI GENİŞLETİLMİŞ İSTİŞARE TOPLANTISI" büyük bir coşku ve heyecanla başladı.
 
Hafta sonuna kadar sürecek olan istişare toplantımızda Türkiye'nin dört bir tarafından gelen teşkilat yöneticilerimiz Türkiye Kamu-Sen'i gelecek günlere taşıyacak yeni yol haritalarını şekillendirecek.
 
Genişletilmiş istişare toplantımız başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk,silah arkadaşları,şehitlerimiz ve Türkiye Kamu-Sen'e emek vermiş ve hakkın rahmetine kavuşmuş olan tüm yöneticilerimizin aziz ruhları için saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı
 
 
Hayatlarını kaybeden tüm yöneticilerimizin yer aldığı slayt gösterisi salonda duygusal anlar yaşatırken, Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Hazım Zeki Sergi tarafından Kuran-ı Kerim okundu.
 

Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Türkiye Kamu-Sen Genişletilmiş İstişare Toplantısının hayırlı olmasını dileyerekMilli bütünlüğümüzün, bayrağımızın , devletimizin ve vatanımızın açık bir tehdit altında olmasına rağmen, milletimizin ve kamu çalışanlarının derin bir sessizlik içerisinde olduğunu belirtti. Kahveci, günümüzde yaşanan toplumsal olayları yansıtan ve Galip Erdem'in yazdığı;

 

"Derin bir uyku içindesiniz,

Rahatsınız, huzurlusunuz, memnunsunuz! Olup bitenleri görememenin, uyandırılacağınızı düşünememenin keyfini sürüyorsunuz. 
Saadetinizin hep böyle devam etmesini, hiç uyandırılmamanızı isterdim.

Ama maalesef bir gün gelecek, siz de uyandırılacaksınız.

Yazık ki o zaman, "Artık çok geç" olacak! Bir daha uyumak böyle dursun, yatak bile bulamayacaksınız. Ve o vakit, sizin hesabınıza üzülmek yine bize düşecek.  

Biliyorum: Düşünmeyi sevmiyorsunuz. Düşünürseniz rahatınızın kaçmasından korkuyorsunuz. Yuvanızın temeline dinamit koymak istiyorlar, diyoruz, aldırmıyorsunuz. 

Sözümüze kulak verirseniz tedbir almak gerekeceğini anlıyor, zahmete girmekistemiyorsunuz

Bir tek endişeniz var: Gününüzü gün etmek, dilediğiniz gibi yaşamak.

Mücadeleden ürküyorsunuz. Öylesine ürküyorsunuz ki, sizin için yapılan mücadelelerle ilginiz olmadığını göstermek ihtiyacını duyuyorsunuz.

Memleketimizin bin bir davası var. Nizamımızı yıkmak isteyen düşman kuvvetler sayılamayacak kadar çok. Diken üzerindesiniz. Fakat dikenli bir yolda ayağınızı yaralamadan yürümenin mümkün olmayacağını unutuyorsunuz. 

Tehlikeyi görünce, korkulu bir rüya görmüşçesine, sırtınızı dönüyor, yeni ve eskisinden daha derin bir uykuya dalıyorsunuz. 

Canınıza kastedenler, her geçen gün yatağınıza daha fazla yaklaşıyor, korunma imkânlarınızı gittikçe azaltıyorlar. Hiçbir feryat sizi uyandıramıyor, tehlikeyi anlamanızı temin edemiyor.

Yaklaşan düşmanın ara sıra yumruğunu yiyor, hassas bir yerinize iğne batırılmış gibi şöyle bir sıçrıyor, şaşkın şaşkın bakıyor ve sonra da sayın başınızı yastığa gömüyorsunuz. 

Kurtulup ümitlerine veda etmeden uyanmanızı istiyoruz. İyi niyetimize akıl erdiremiyor, gayretlerimize yabancı kalıyorsunuz.

Hatta biz olmasak daha rahat uyuyacağınızı sandığınız, bu yüzden bize düşman kesildiğiniz bile oluyor. Yine de başucunuzda davul çalmaktan vazgeçmeyeceğiz. 

Gözünüzün açılması için ne mümkünse yapacağız. Gafletten sıyrılmağa biraz da sizin çalışmanızı bekliyorsak, acaba haksızlık mı ediyoruz?”

"UYUYANLARA AĞIT" adlı yazısını katılımcılarla paylaştı.

 


KONCUK: YILMADAN, BIKMADAN, USANMADAN ÇALIŞACAĞIZ
 
"Türkiye Buluşması Genişletilmiş İstişare Toplantısı"nın açılış konuşmasını yapan Genel Başkanımız İsmail Koncuk, toplantıya katılan tüm katılımcıları 
 
Namus lekesi değil alnımda gördüğünüz
Vurulmuşum, vurulmuş düşmüşüm güpegündüz
Şakağımdaki kansa, o benim gülüşümdür
Namert sürünmektense erkekçe ölüşümdür
 
Hala tevekkülde mi kararlısın yoksa
Sükut neyi halleder yaran oyuk oyuksa 
Tevekkül Allah'adır zillete katlanılmaz 
Ya hayat ya ölüm, bunun ötesi olmaz dizeleriyle selamlayarak başladı.Koncuk, "Çalışma hayatı içerisinde çok ciddi tehditlerle karşı karşıyayız. Bu sıkıntı ve problemlerin neler olduğunu sizler en yakından bilen kişilerseniz.İstişare toplantımızda Çalışma hayatımız ve teşkilatlarımızın çalışmaları ve faaliyetleri üzerine değerlendirmelerde bulunacağız. Türkiye Kamu-Sen'in geleceğe ilişkin vizyonunu ve yol haritasını şekillendirceğiz.Temenni ediyorum ki bu toplantımız tüm teşkilatımıza ve kamu çalışanlarına hayırlı, uğurlu olur.
 
Kamu çalışanlarının pazarlandığı, masada satıldığı bir dönemde bunu yapanların sayılarını artırdığına hep birlikte şahit oluyoruz. Hangi kirli stratejilerle neler yapıldığına sizler de şahit oluyor ve yakından biliyorsunuz. 
 
Türkiye Kamu-Sen her insanın yüreğinde olan yiğitlik kırıntılarını, güzel özelliklerini çıkarmak üzere mücadele edecektir. Bana ne demeden, yoruldum demeden, geri adım atmadan çalışacağız. Bilinmelidir ki, sizler yoksanız bu ülkede çok şey eksik demektir. Türkiye Kamu-Sen olarak bulunduğumuz her yerde varlığımızı net şekilde ortaya koymalıyız. 
 
Gençliğimizden beri savunduğumuz değerleri bugüne yansıtacağız, ahlaksızlığın zirve yaptığı bu günlerde yapılanları sineye çekmeyeceğiz, mağlubiyeti asla sineye çekmeyeceğiz. Çalışacağız! Dün bir ise bugün daha fazla çalışacağız. Sorumluluklarımızın bilincinde olacağız. Şerefli ve delikanlı insanlar korkaklar karşısında mağlup mu olacak, hayır asla mağlup olmayacak! Kazanan daima iyiler olmuştur. Biz iyiyi, ahlakı, şerefi, vatanseverliği temsil ediyoruz. Savunduğumuz değerlerin mağlup olmasına asla sessiz kalamayız. Bunu hep birlikte başaracağız. 
 
Türkiye Kamu-Sen üyeleri ve çalışanları bulundukları yerde bir yumruk gibi olacak ve başarılara el ele koşacaktır. Üzerimize aldığımız görevleri hakkıyla, layıkıyla yerine getirme gayreti içinde olacağız. İnanıyorum ki, bu toplantı daha parlak ve huzurlu günlere vesile olacaktır. 
 
2014 ve 2015 yılları çalındı, 2016 ve 2017'yi de çaldırmayalım. Bilindiği gibi 2014 yılında memurlara 123 TL zam yapıldı. Ancak, enflasyonun yüzde 10'u aşacak gibi görünüyor. Bu durumda memur maaşları yüzde 4.2 eriyecek. Son bir yıl içerisinde zorunlu harcamalar 363 lira zamlandı. Elektrik ve doğalgaza gelen zamlar belimizi büktü. 2015 yılında da yüzde 3+3 zam alacaksınız dediler. Bu kabul edilebilir mi? 
 
Bu yapılan adeta ekonomik bir zulümdür. Memurun bu kadar zararı varken ve 2015 yılında da yüzde 3+3 verileceği söylenmişken önümüzdeki dönemi kurtarmak adına yüzde 12 EK ZAM istiyoruz, çok mu? Cumhurbaşkanlığı bütçesini yüzde 100 arttırabiliyorsanız, Milletvekiline Bin TL zam yapabiliyorsanız, bir buçuk milyar TL'ye saray yaptırabiliyorsanız, bir kişinin keyfi için 1 buçuk milyar TL'yi feda edebiliyorsanız aileleriyle beraber 20 milyon kişiye yüzde 12 zammı çok göremezsiniz.
 
Bunu kamu çalışanlarına anlatacağız. 2015 yılında yine o masaya oturacağız ama yetkili olarak ya biz oturacağız ya da 730 günü heba eden bir sendika masaya oturacak. insanlar bunu bilmeli ve görmeli, bunu da biz anlatacağız.
 
Tekrar toplantımızın camiamıza milletimize ve şahlanışımıza vesile olmasını diliyor hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum." diyerek sözlerini tamamladı.
 
Genel Başkanımızın konuşmasının ardından İstişare Toplantısı sendikalarımızın kendi aralarında Türkiye Kamu-Sen'in ve bağlı sendikalarımızın önümüzdeki dönemde izleyecekleri stratejilerin belirleneceği yuvarlak masa toplantılarıyla devam etti.
Pazartesi, 10 Kasım 2014 11:32 tarihinde güncellendi
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 - 23

BAŞKANDAN

 


ETİK HABER

Memurun Yeri Haber

Faydalı Linkler

Kurumlarımız

 

Gazetemiz

Nisan 2010 Gazete