MANŞET HABERLER
Öğretmenler Günü Kutlu Olsun PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Salı, 24 Kasım 2015 08:32


Tarih boyunca öğretmenler, bilginin, sevginin ve barışın öncüleri, toplumun bütün kesimlerine yol gösteren önder ve örnek insanlar olmuşlardır.

Yaşadıkları zorluklara rağmen çocuklarımızı topluma yararlı birer insan haline getirmek amacıyla her türlü fedakarlığı yaparak gayret sarf eden öğretmenlerimize olan borcumuzu millet olarak ödeyebilmemiz mümkün değildir. Genç nüfusun büyük bir orana sahip olduğu ülkemizde bu gençliğe yön verecek olan öğretmenin meselesi, memleketin en önemli meselesidir. İnsan eğitmek gibi yüce ve kutsal bir görevi ifa eden öğretmenlerimizin mali ve özlük haklarında yaşadıkları sıkıntılar bir an önce giderilmeli, öğretmenlerimize rahat ve huzurlu bir şekilde hizmet üretebilecekleri ortamlar sağlanmalıdır. 24 Kasım öğretmenler gününün sadece göstermelik olarak kutlama yapılan bir gün olması yerine, öğretmenlerin sorunlarının çözümü için somut adımların atıldığı bir gün olması temennisiyle "24 Kasım Öğretmenler Günü"nüzü kutlar, ülkemizin dört köşesinde çalışmakta olan veya emekliye ayrılmış bulunan tüm öğretmenlerimize sağlık ve başarı dileklerimizle saygılar sunuyoruz.

 
BAYIRBUCAK TÜRKMENLERİNE YAPILAN SALDIRI BÜYÜK OYUNUN PARÇASIDIR PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Cumartesi, 21 Kasım 2015 10:35

byrbck


ürkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Bayır-Bucak Türkmenlerine yapılan saldırıları kınadı ve Türk milletini kardeşlerine sahip çıkmaya çağırdı.

Devamını oku...
 
AFAD’DA tüm personele fazla çalışma ücreti ödenmeli PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Perşembe, 19 Kasım 2015 09:04

1-a-tps

AFAD personeline fazla mesai ödenmesi ile ilgili düzenleme Resmi Gazetede Yayınlandı. Söz konusu düzenlemeye göre sadece geçici barınma merkezlerinde görevli AFAD personeline fazla mesai ücreti ödeneceği ile ilgili düzenleme tam bir fiyaskodur. AFAD çalışanları afet bölgesinde fazla çalışsalar da mesai ücreti alamayacak olması tam bir hak ihlalidir.

Devamını oku...
 
Ziyaretimizde Karayolları Genel Müdüründen Önemli Açıklamalar PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Çarşamba, 18 Kasım 2015 15:33

Genel Başkanımız Necati Alsancak ve Genel Başkan Yardımcımız Salih Demir ve Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Fikret kılıç Karayolları Genel Müdürü Sayın İsmail Kartal'ı ziyaret ettiler. Yapılan ziyarette Genel Başkanımız tarafından Karayollarında görevli çalışanların sorunları ve talepleri Genel müdüre iletildi.

Genel Müdür İsmail Kartal ise karayolları çalışanlarının taleplerine yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Genel Müdür İsmail Kartal Karayollarına yeteri kadar mühendis alacaklarını kaydetti. En kısa zamanda görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının da gerçekleştirileceğini kaydeden Kartal çalışanların sorunlarını çözmek istediklerini belirtti.

Genel Müdür İsmail Kartal tekniker ve gişe memurlarının harcırah sorunlarını çözmek için de çalışmalara başladıklarını ifade etti. Türk İmar-Sen olarak bu gelişmelerin sıkı takipçisi olacağımızı ilan ediyor ve Karayolları çalışanlarını sevindirecek düzenlemelerin bir an önce hayata geçmesini bekliyoruz.

 
TERÖR ÇİRKİN YÜZÜNÜ BİR KEZ DAHA GÖSTERMİŞTİR PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Pazartesi, 16 Kasım 2015 08:41

 

Fransa’nın başkenti Paris’te yaşanan terör saldırısını şiddetle lanetliyoruz. Daha birkaç ay önce Ankara’da yüzlerce vatandaşımızı katleden terör örgütü, şimdi de Paris’te farklı inançlardaki yüzlerce masum insanı katletmiştir.

Terörü inanç bağlamına indirgeyerek yüce dinimizi karalamaya çalışanlar hem bu dünya da hem de öteki dünyada kahrolacaklardır. Sevgi ve hoşgörü dini olan İslam’ın adını bu yaptıkları kabul edilemez eylemlere referans gösterenler İslam’a en büyük darbeyi vurmakta, en büyük zararı vermektedirler.

Bununla birlikte, bir kere daha görülmüştür ki, terörün ideolojisi, dini, bölgesi, ahlakı ve ırkı yoktur. Bir bölgedeki terör olaylarına müsamaha gösterip, “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” anlayışına sessiz kalanlar bir süre sonra salgın bir hastalık gibi yayılan terörizmin kurbanı olabilmektedirler.

Yıllardır ülkemizin ve coğrafyamızın en büyük belası olan  terör sorununa kör bakanlar, bugün terörün çirkin yüzü ile muhatap olmuşlardır.

Bu bakımdan bütün devletlerin ayrım yapmaksızın dünyanın neresinde olursa olsun, terörün her türlüsüne karşı bir araya gelerek en etkin mücadele yöntemlerini ortaya koymaları bir zorunluluktur. Aksi takdirde bu terör ateşi bütün dünyayı yavaş yavaş saracaktır.

Bir kez daha Fransa’da yaşanan bu terör saldırısını insanlık adına lanetliyor, Fransız halkına baş sağlığı dileklerimizi iletiyoruz

 
Vefat Eden Teşkilat Mensuplarımız İçin Mevlid Okuttuk PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Salı, 10 Kasım 2015 15:34

Türkiye Kamu-Sen’in sendikal mücadelesi esnasında hakkın rahmetine kavuşan merkez yöneticileri, şube, il ve ilçe organlarında görev yapan yönetici ve üyelerimiz için Genel Merkezimizde Mevlid-i Şerif okutuldu.

Programda, ebediyete intikal eden yöneticilerimiz için Kuran tilaveti ve hatimi gerçekleştirildi. Türkiye Kamu-Sen bağlı sendikalarımızın genel başkanları ve genel merkez yöneticileri de Mevlid-i Şerif'de hazır bulundu. 

Türk İmar-Sen Olarak Teşkilatımızda Görev Alıp  Hakkın Rahmetine Kavuşan Tüm Yöneticilerimizi Rahmetle Anıyoruz.

TÜRK İMAR-SEN

ALİ MAZLUM TRABZON ŞUBE BAŞKANI
İSMAİL DEMİRCİ İSTANBUL ŞUBE YÖNETİM KURULU ÜYESİ
BAHRİ KAPLAN SAMSUN ESKİ ŞUBE YÖNETİM KURULU ÜYESİ
NİHAT AKGÜN ŞANLIURFA İL TEMSİLCİSİ
ERCAN EVRİMER SİNOP İL TEMSİLCİSİ
 
Kadın Komisyonu Ankara Şubeleri İstişare ve Eğitim Toplantısını Gerçekleştirdik PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Salı, 10 Kasım 2015 09:48

 


7-8 Kasım 2015 Kızılcahamam’da Ankara şubeleri kadın komisyonu istişare ve eğitim toplantısını gerçekleştirdik.  

Toplantıya Genel Başkanımız Necati Alsancak, Genel Başkan Yardımcımız Salih Demir, Ankara Şube Başkanlarımız TC Etem YılmazOrhan Yeşilova, Ali Can ve Fikret Kılıç ile Kadın komisyonu başkanımız Berna Çetin Küçük ve yönetim kurulu üyeleri  Elif Aybike BüyükyılmazNilay Doğan Deniz, Onur Çekiç, Gül SivariSüheyla Okuyucu ve Ayşe Çetinkaya'ya ve Ankara şubelerimize bağlı kadın sendikacılarımız katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını Kadın Komisyonu Başkanımız Berna Çetin Küçük gerçekleştirdik. Berna Çetin Kütük yaptığı konuşmada hizmet kolumuzda kadınların karşılaştığı sorunlar ile ilgili değerlendirmelerde sulundu. Kadınların sorunlarını çözmek için mücadelede aktif şekilde yer almaları gerektiğine inandıklarını belirterek hizmet kolumuzdaki tüm kadın çalışanları Türk İmar-Sen ailesinde birleşmeye  çağırdı.

 

Kdın komisyonları olarak bu toplantı ile başlangıcı yaptıklarını belirterek faaliyetler ile kadın çalışanlara sendikamızı anlatacaklarını ve onları da aktif sendikal hayatını içine dahil edeceklerini kaydetti.

 

Kadın komisyonu Başkanımız ardından slayt eşliğinde konuşmasını gerçekleştiren Türk İmar-Sen Genel Başkanı Necati Alsancak sendikal ilkelerimizden bahsederek Türk İmar-Sen’in verdiği hak mücadelesini anlattı.

 

Toplu sözleşmede yaşananların kamu çalışanlarına nasıl bir ihanet çemberi içine hapsedildiğini gösterdiğini kaydeden Genel Başkanımız Alsancak” Enflasyon farkında memura yüzde 1.8 zarar ettirdiler, kırmızı çizgimiz olan iş güvencemize dokunmak istiyorlar ama malum-sen tepki bunu isteyenlere alkış tutuyor.  Toplu sözleşmede 3 isteyip 1’e razı oldular. Kısacası yaptıkları her iş, attıkları her imza ile memura zarar ettirip geleceğini karartıyorlar” dedi.

 

Sendikamızın çalışmaları hakkında da kadın komisyonu temsilcilerimizi bilgilendiren Genel başkanımız Necati Alsancak “ Sendikal mücadele kadın arkadaşlarımızın daha da aktif olarak yer almasını istiyoruz. Bunun için kadın komisyonumuzu kurduk. Gayretli bir şekilde arkadaşlarımız çalışıyorlar. Bu toplantımızın bu amacımızın başlangıcı olacağına inanıyorum. Size sendikamızın, devletimizin ve milletimizin ihtiyacı var. Farkınızı gösterin” dedi.

 

Konuşmaların tamamlanmasının ardından soru cevap kısmına geçilerek kadın temsilcilerimizin soruları cevaplandırıldı. 


    

  

 

 

 
Atamızı Rahmet, Minnet ve Özlemle Anıyoruz PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Salı, 10 Kasım 2015 07:20

 


Büyük lider, hürriyet mücadelemizin yolbaşçısı, devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 77’inci yılında O’nu minnet ve rahmetle anıyoruz.

Emperyalist işgalcileri topraklarımızdan defeden, ay yıldızlı al bayrağımızın vatanımızın her karışında onurluca dalgalanmasını sağlayan Türk’ün diriliş mücadelesine önderlik eden Atatürk; eşsiz kişiliği, bıraktığı değerli miras, ilke ve inkılâplarıyla kurduğu Cumhuriyet ve topluma yerleştirdiği demokrasi bilinciyle Türk Milletinin yolunu aydınlatmaktadır.
 
Kurtuluş ve kuruluşu gerçekleştiren milli kadro, Atatürk’ün önderliğinde, sadece yeni bir devleti vücuda getirmekle kalmadı, aynı zamanda milli irade, milli direnç, milli bilinç, milli birlik ve beraberlik gibi değerlerin gücüyle; barışın, huzurun ve milli varlığımızın mührünü de bu topraklara çıkmamacasına vurmuştur.    
 
Ancak ne yazık ki bugün;

Ulu Önder Atatürk’e ve O’nun emanetlerine hoyratça saldıranlar var bu ülkede..,

Özgürce aldığı her nefesi, elde ettiği en temel hakları, demokratik kazanımları, bağımsızlığımızın timsali al bayrağımızın himayesi altında sürdürdüğü onurluca yaşamını Atamız ve onun mübarek yol arkadaşlarına borçlu olduğunu unutanlar var bu ülkede..,

Mukaddes vatanımızın bölünmesine yol açacak girişimlere ön ayak olan, gafil odaklar ile işbirliği yapan, teröristi el üstünde tutan, terörist unsurlarla müzakereye oturan, terör örgütlerine sırtını dayadığını hoyratça dile getirenler var bu ülkede…

Üzülerek görüyoruz ki; onsuz geçen her yıl bir öncekini aratıyor. Cumhuriyetin temeline harç olan değerlerimiz, kurumlarımız her geçen yıl daha da yıpratılıyor, rencide ediliyor. Atamızın, silah arkadaşlarının ve aziz şehitlerimizin sayesinde yaşadığımız bu topraklarda bugün gözlerimizden yaş, yüreğimizden acı, evlerimizden ateş eksik olmuyor. Mehmetçiğimiz kalleş saldırılarla şehit ediliyor, masum insanlarımız vahşice katlediliyor. Gözünü kan, yüreğini kin ve nefret bürümüş, hayatını bu ülkenin paramparça edilmesine, ayrıştırılmasına, Cumhuriyetin kazanımlarının yok edilmesine adamış ve küresel aktörlerin kuklası PKK, IŞİD ve başka terörist örgütler, Türkiye Cumhuriyet Devleti üzerinde hain hamlelerini birer birer yapıyor.

Fakat herkes şunu bilsin ki; ülkemize yılan gibi çöreklenen, salyalarını akıtarak sokaklarla kol gezen, bombalı saldırılarla bu milleti sindirmeyi ve yıldırmayı hedefleyen, insanlarımızın can güvenliği endişesi ile yaşamasına neden olan, huzurumuza kast eden, tek vücut olmamızı kabullenemeyen bölücü odaklar, çeteler ve bunların hain işbirlikçileri ve gafil destekçileri; bundan önce defalarca kez olduğu gibi, yine başaramayacaklardır.
 
Türkiye Kamu-Sen olarak; her zeminde, her koşul altında Büyük Atatürk’ün emanetlerini koruyarak, vatanımızın her karış toprağına gözbebeğimiz gibi bakacağız, teröristlere ve onların kalleş yapılanmalarına müsaade etmeyeceğiz, Atamızın bıraktığı değerlere sahip çıkacağız, Cumhuriyetimizi gelecek yüzyıllara taşıyacağız.

Bu vesileyle, devletimizin kurucusu büyük ve aziz Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 77’inci yılında saygı, minnet, özlem ve dualarla anıyoruz. Ruhu şad, mekanı cennet olsun.
 
Saygılarımızla.

 
İŞ GÜVENCEMİZ KIRMIZI ÇİZGİMİZ PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Cuma, 06 Kasım 2015 07:04


Kamu çalışanlarının iş güvencesinin kaldırılmasıyla ilgili gündeme gelen haberler son derece rahatsız edicidir.  Türkiye Kamu-Sen olarak Şubat 2015’de yaptığımız açıklamada bu konuda uyarıda bulunarak, yetkililere seslenmiştik. İşte bu uyarılarımızda bugün ne kadar haklı olduğumuz ortaya çıkmıştır. 3 Şubat 2015 tarihinde yaptığımız açıklamayı bir kez daha sizlerin dikkatine sunuyoruz.

Bir çalışan için kazanılmış en büyük haklardan biri, iş güvencesidir. İktidar, geldiği günden beri, memurluk güvencesini ortadan kaldırarak, güvensiz ve güvencesiz bir çalışma hayatı oluşturmak için altyapı hazırlamakta, türlü söylemlerle kazanılmış haklarını yok edecek uygulamalarla, memurlarımızı adeta bir ateş çemberinin içine atmak istemektedir. Türkiye Kamu-Sen defalarca Hükümetin işçi-memur ayrımının kaldırılması yolundaki gizli gündemini kamuoyuna duyurmuş, memurların bu konuda uyanık olmasını önermiştir.

Buna karşın yıllardan beri, memurların iş güvencesine karşı hazırlanan oyun, ısıtılıp ısıtılıp toplum gündemine sunulmaktadır. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜMSİAD Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada bir kez daha işçi, memur ayrımını kaldıracaklarını ifade etmiş, yeni anayasayla birlikte gelişmiş ülkelerde olduğu gibi, çalışan kavramının geleceğini belirtmiştir.

Ne yazık ki, ülkemizde gerçekleştirilmek istenilen her düzenlemeye gerekçe olarak gelişmiş ülkelerden yalan yanlış örnekler vermek, kötü bir alışkanlık haline gelmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı, memurların, çalışan kavramı içinde işçilerle aynı potada eritilmesi konusunda muhtemelen yanlış bilgilendirilmektedir. Dünyanın gelişmiş olarak kabul edilen hiçbir ülkesinde memur ile işçi aynı statüde çalışmamaktadır. Devlet Personel Başkanlığı’nın verilerinde dahi Türkiye ile birlikte İngiltere, Almanya, Fransa, Brezilya, Danimarka, Estonya, İrlanda, İspanya, İsveç, Meksika, Portekiz, Slovenya, Yeni Zelanda, ABD, İtalya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Finlandiya, Hollanda, İsrail, İsviçre, İzlanda, Japonya, Kanada, Kore, Macaristan, Norveç, Polonya, Rusya, Slovakya, Şili, Ukrayna, Yunanistan gibi birçok ülkede kamu görevlilerinin farklı bir hukuki düzenlemeye tabi olduğu; sosyal yardımlarının, yargılanmalarının, görev ve sorumluluklarının farklı kanunlarla düzenlendiği bilgisi yer almaktadır. Bununla birlikte, Almanya, İtalya, Avusturya, İspanya, Kore gibi ülkelerde memurların hayat boyu iş güvenceleri mevcuttur. Bütün ülkelerde memurların işe alınma süreçleri işçilerden ayrı bir düzenleme ile belirlenmektedir.  Dolayısıyla gelişmiş ülke olarak kabul edilecek ülkelerin hemen hepsinde statü hukukuna bağlı olarak çalışan bir memur kesimi bulunmaktadır.  

Bu durumda Cumhurbaşkanının işçi, memur ayrımı olmayan gelişmiş ülke örneği hangisidir? Doğrusu merak etmekteyiz. Yeni Osmanlıcılığın prim yaptığı şu günlerde, gelişmiş ülke olarak Osmanlı örnek alınıyorsa, Osmanlı’da da memurların ayrıcalıklı bir sınıf olarak yer aldığını hatırlatmak isteriz.

Biz biliyoruz ki, işçi, memur ayrımının kaldırılmak istenmesinin altında yatan tek gerekçe, memurların iş güvencelerinin ellerinden alınarak kamu hizmetlerinin tarafsızlığının yok edilmesi, tamamıyla hükümete bağlı olarak çalışan bir kamu görevlisi arzusudur. Türkiye Kamu-Sen olarak, yıllardır her ne ad altında olursa olsun tüm çalışanların iş güvencesine kavuşturulması için mücadele etmekteyiz. Ancak kamuoyuna yansıyan açıklamalardan siyasi iktidarın, kamu kesiminde memurluk güvencesini yok etmeye, tek tip istihdam modeli diyerek memurları çalışan adıyla özel sektör işçileriyle aynı potada eritmeye ve iş güvencesini kaldırmaya çalıştığı görülmektedir.

İşçi, memur ayrımı kaldırıldığında Devlet kavramının da tartışmaya açılacağı aşikârdır. Öyle ki Devlet, toprak bütünlüğüne bağlı olarak siyasal bakımdan örgütlenmiş millet veya milletler topluluğunun oluşturduğu tüzel varlıktır. Hukukî açıdan ele alındığında ise, belirli bir toprak üzerinde yaşayan insan topluluklarının bir egemenlik anlayışı ve hukuku içinde bir siyasi iktidar altında örgütlenmesidir. İş güvencesi ise bir devletin varlığının ve hüküm sürdüğü topraklardaki egemenliğinin temsilcisi olan memurluk kavramının ayrılmaz bir parçasıdır. Memurların iş güvencelerinin ellerinden alınması demek, o devletin hâkim olduğu topraklardaki temsil kabiliyetini kaybetmesi ve kamu hizmetlerini özel sektöre, dolayısıyla küresel sermayeye devretmesi anlamına gelmektedir. Bu bakımdan memurluk ve memurların sahip olduğu haklar, yalnızca mesleki bir kavram olmaktan öteye,  devletin şeklini ve egemenliğini de belirleyen bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.  Devletin olmazsa olmazı, kurucu unsuru olan egemenlik ve bağımsızlık unsurunun, yani devlet otoritesinin ülke içinde ve dışında vücut bulmuş hali ise memurdur. Bu nedenle memur; salt bir mesleki tanım olmaktan öteye, taşıdığı anlam itibarı ile devletin varlığının ve egemenliğinin temsilcisidir. Bu noktada memur ve devlet, birbirini tamamlayan ve tanımlayan iki unsurdur.

Toplumsal örgütlenmenin klan ve kandaşlık esasına dayalı olduğu ilkel toplumlarda, toplumsal görevleri yerine getiren kuruluşlar olmadığı için bir devletin varlığından da memurlardan da söz etmek mümkün değildir. Tarım devrimi ile birlikte insanoğlu üretim araçlarını kullanmaya başlamış, bu ortamda üretimin organizasyonu ve ürünün toplumda paylaşımı gibi konuların düzenlenmesi gereği ortaya çıkmıştır.  Tarihte ilk olarak Mezopotamya bölgesinde görülen bu tür yönetsel yapılar, Çin’de ve Eski Mısır’da gittikçe güçlenmiş ve bir bölgede birlikte yaşayan toplumların organize olması, paylaşım sorununa çözüm bulması ve kendisi dışındaki benzer yapılara karşı statü kazanmasıyla birlikte ilk kamu görevlileri topluluğunun ortaya çıkmasını sağlamıştır. Dolayısıyla bildiğimiz anlamıyla devletin ortaya çıkışı, memurluk kavramının varlığı ile anlam kazanmıştır. Bu bakımdan memurluk kavramının yok edilmesi, devlet kavramının da yok edilmesi demek olacaktır.

Türkiye Kamu-Sen olarak, devletin yönetim şeklinin de değiştirilmesini içeren bir değişikliğin ilk belirtileri olarak gördüğümüz memurluk güvencesinin kaldırılması ve işçi ve memurların çalışan olarak aynı statüde değerlendirilmesi yolundaki girişimlere en şiddetli tepkiyi vereceğimizden kimsenin şüphesi olmamalıdır. Bu bakımdan memurlarımız da sahip oldukları hakların gasp edilmesi noktasında son derece uyanık olmalı, hak ve çıkarlarını gerçek anlamda koruyan sendikalara daha fazla destek vermelidirler. Yarınlara daha güvenle bakabilmek, ateş çemberiyle sarılmış ülkemizin geleceğine ışık tutmak ve kamu görevlilerimizin haklarının gasp edilmesi değil geliştirilmesi için tüm memurlarımızı Konfederasyonumuz çatısı altında mücadeleye davet ediyorum.

İşçi, memur ayrımının kaldırılmasına gerekçe olarak kamu görevlilerinin gelişmiş ülkelerdekine benzer bir yapıya kavuşmasını arzu ettiğini ifade edenlerin, memurlarımıza gelişmiş ülkelerdeki maaş, demokratik, siyasi ve sendikal haklar, hizmet içi eğitim, çalışma şartı, tayin ve terfilerde adalet gibi unsurları örnek alarak işe başlamasını öneriyorum.

Dünyanın gelişmiş hiçbir ülkesinde görülmemiş bir uygulamayı ülkemize dayatmaya çalışanları, ateşle oynamamaları konusunda son kez uyarıyor, memurun iş güvencesine yapılacak herhangi bir saldırıyı, doğrudan memurun ve devletin varlığına karşı bir girişim olarak göreceğimizi ve en sert şekilde nefsi müdafaa hakkımızı kullanacağımızı bir kez daha hatırlatıyorum.  

İsmail KONCUK

Genel Başkan

 
AFAD KİK TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİK. PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Cuma, 06 Kasım 2015 06:44

 


Sendikamız çalışanlar için görüşmelerini ve toplantılarını gerçekleştirmeye devam ediyor. Son olarak yetkili olduğumuz AFAD'da başarılı bir KİK toplantısı gerçekleştirdik. KİK toplantımızla ilgili ayrıntıları ve timzalanan metni kısa bir zaman sonra internet sayfamızda paylaşacağız.

 
BİLGİSİZLİĞE ÇARE BULURUZ, KARAKTERSİZLİĞE BULAMAYIZ! PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Çarşamba, 04 Kasım 2015 06:49

 

Türkiye Kamu-Sen olarak 2015 toplu sözleşmesinde enflasyon farkına ilişkin kalem oyunu yapılarak memur ve emeklilerimizin cebinden maaşlarının %1,8’in çalındığını 16 Ekim günü kamuoyuna duyurmuş ve yetkilendirilmiş Konfederasyondan bu konuda bir açıklama beklediğimizi ifade etmiştik. Beklediğimiz açıklama, tam 15 gün sonra 30 Ekim’de nihayet gelmiştir.  Anlaşılan Memur-Sen, bütün hukukçuları, uzmanları, yöneticileri ve yetkilileri ile 15 gün düşünmüş, taşınmış ve bu açmazdan kurtulmanın yolunu ağızlarından salyalara saçarak, yalanlarla, iftiralarla ve hakaretlerle bize saldırmakta ve suçu inkâr etmekte bulmuştur. Memur-Sen açıklamasında, yaklaşık 15 sayfa laf kalabalığı yaparak, zırvalayarak, hukukun bütün ilkelerini yerle bir ederek, toplu sözleşmeye görünmeyen bir hüküm ekleyerek, milyonlarca kamu görevlisinin aklıyla, mantığıyla açıkça alay etmiştir. 

Yaklaşık 3 milyon kamu görevlisi, 2 milyon emekli, aileleriyle birlikte hesap ettiğimizde 20 milyona ulaşan bir kitlenin hakkını göz göre göre gasp eden, ar damarı çatlamış bu kimseler; yaptıkları ihaneti ortaya dökmemize içerlemiş olacaklar ki bizleri, yalancılıkla, ahlaksızlıkla, beyinsizlikle,  acz içinde olmakla itham etmişlerdir. 

Bu kimseler, her satırında Türkiye Kamu-Sen korkusunun, iş üstünde, suçüstü yakalanmanın hırçınlığıyla sağa sola saldıran azgın gaspçıların çaresizliğinin hissedildiği açıklamalarında, yalnızca sendikal seviyesizliklerini değil, kişisel zaaflarını da ortaya dökmüşlerdir. 

Doğrusu, 2013 yılında imzaladıkları toplu sözleşme ile 2014 yılı enflasyon farkını masada unutarak memur ve emeklilerimizin maaşlarının geçtiğimiz yıl enflasyon karşısında %3 erimesine sebep olanların verdiği cevabın başlığının “Kamu-Sen İçin Enflasyon Farkı Ders Notları” olduğunu görünce gülmekten kendimizi alamadık. 2013 yılında toplu sözleşme masasında memurlarımızın enflasyon farkı hakkını bırakıp kalkanlar, 2015 yılında bizlere ve dolayısıyla bizim gibi düşünen tüm memur ve emeklilere enflasyon farkı dersi vermeye kalkmış ve tam bir kara mizah örneği sunmuşlardır. Kaldı ki, açıklamalarında matematik bilmekten bahsederken, Hükümetin ilk teklif ettiği %3+3’ten daha düşük artış anlamına gelen 123 liraya evet demeleri, matematik ilminin bunların elinde düştüğü durumu açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Bu başlığı gördüğümüzde dahi bu açıklamanın bizim nezdimizde bir önemi kalmamıştır ama kamu görevlilerine olan saygımızdan dolayı, iftiralara ve yanlış bilgilendirmelere bir cevap vermek zorunluluğu hâsıl olmuştur. 

Memur-Sen, bizim daha önce başka hırsızlardan hatırladığımız bilindik bir kara propaganda örneği ile önce çalmakta, hakları gasp etmekte, ihanet ettiği memurları yalanlarla oyalamakta, foyası ortaya çıkınca da yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali, sağa sola hakaretler savurarak, daha fazla, daha büyük yalanlar söyleyerek durumu kurtarmaya çalışmaktadır. 

Zırva tevil götürmez derler; biz de Türkiye Kamu-Sen olarak zırvalara ve yalanlara karnımızın tok olduğunu ifade ederek lafı çok da uzatmadan Memur-Sen’in enflasyon farkı tanımındaki ihanetini ve memur ve emeklilerimizin cebinden maaşlarının %1,8’inin nasıl çalındığını, Memur-Sen zekâsında birinin dahi anlayacağı şekilde yeniden izah edeceğiz. 

Bunun için 2013 ve 2015 yıllarındaki toplu sözleşme hükümlerinin yan yana getirilip karşılaştırılması bile yeterli olacakken, Memur-Sen’in hukukçuları konuyu daha iyi anlasın diyerek, iki hükmün can alıcı noktalarını tek tek açıklayacak ve Memur-Sen’in defterini düreceğiz. 

Öncelikli olarak 2013 yılında imzalanan toplu sözleşme hükmünde 2015 yılı enflasyon farkı hakkının nasıl düzenlendiğini ve bu düzenlemenin ne anlama geldiğini anlamamız gerekmektedir. Buna göre 2013 yılı toplu sözleşme metninin 7. maddesi şu şekilde düzenlenmiştir: 

“2015 yılı Aralık ayı endeksinin 2014 yılı Aralık ayına göre oniki aylık değişim oranının 5 inci maddenin ikinci ve üçüncü fıkralarında 2015 yılı için öngörülen kümülatif artış oranını aşması halinde 5 inci maddenin ikinci ve üçüncü fıkralarında yer alan katsayılar, sözleşme ücreti artış oranları ile ücret tavanları, söz konusu altı aylık veya oniki aylık dönemlere ilişkin enflasyon rakamının ilan edildiği ayın 1'inden geçerli olmak üzere aşan kısım kadar artırılır.”

Burada önemle üzerinde durulması gereken husus, “toplu sözleşmenin 5 inci maddesinin ikinci ve üçüncü fıkralarında 2015 yılı için öngörülen kümülatif artış”ibaresidir. İşin özü ve Memur-Sen’in laf kalabalığı yaptığı yer de tam burasıdır. Bu ifadeye göre 2015 yılı için öngörülen kümülatif artış, aynı toplu sözleşmenin 5 inci maddesinin ikinci ve üçüncü fıkralarında tanımlanmaktadır. 

Bu durumda 2015 yılında memurlara verilmesi öngörülen kümülatif artışın ne kadar olduğunu bulabilmek için toplu sözleşmenin 5 inci maddesinin ikinci ve üçüncü fıkralarına bakmak zorunluluğu bulunmaktadır. 

2013 toplu sözleşmesinin 5 inci maddesinin ikinci fıkrasında; memur ve emeklilerin maaşlarına 2015 yılının Ocak ayı itibarı ile %3 oranında artış yapılacağı belirtilmiş ve katsayılar ve sözleşmeli ücret tavanları belirlenmiş, üçüncü fıkrasında ise 2015 yılının Temmuz ayında memur ve emeklilerin maaşlarına %3 oranında zam yapılacağı belirtilerek katsayılar ve sözleşmeli ücret tavanları belirlenmiştir. 

Dolayısı ile 2013 yılı toplu sözleşmesinin 7 nci maddesinde memurlara 2015 yılı için öngörülen kümülatif artış oranı %3+%3 oranlarının kümülatif toplamı olan %6,1 olarak 2013 toplu sözleşmesinde yer almıştır.

Şimdi de 2015 yılı toplu sözleşmesinde bu hükmün ne şekilde değiştirildiğine bakalım. 2015 yılı toplu sözleşme metninin 8 maddesi ise şu şekildedir: 

“2015 yılı Aralık ayı endeksinin 2014 yılı Aralık ayına göre oniki aylık değişim oranının aynı dönem için verilen kümülatif artış oranını aşması halinde 5 inci maddenin birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü fıkralarında yer alan katsayılar, sözleşme ücreti artış oranları ve ücret tavanları ile 7 nci maddede yer alan ortalama ücret toplamı üst sınırı, söz konusu oniki aylık veya altı aylık dönemlere ilişkin enflasyon rakamının ilan edildiği ayın 1'inden geçerli olmak üzere aşan kısım kadar artırılır.”  

Burada çok fazla tartışmaya mahal yoktur. Zaten 2015 yılı için verilen kümülatif artış oranı Ocak’ta maaş zammı olarak %3; Temmuz’da enflasyon farkı olarak %1,76 ve maaş zammı olarak verilen %3’ün kümülatif toplamı olan %7,9’dur. 

Buna göre 2015 yılı toplu sözleşmesinin 8 inci maddesinde enflasyon farkı ödenmesi için tanımlanan kümülatif artış oranı %7,9’dur. 

Yani 2013 yılında enflasyonun %6,1’i aşması halinde enflasyon farkı ödenmesi hükme bağlanmışken, 2015 toplu sözleşmesi ile enflasyonun %7,9’u aşması halinde enflasyon farkı ödenmesi kararlaştırılmış; memur ve emeklilerimizin cebinden maaşlarının %1,8’i çalınmıştır. 

Aslında Türkçeyi giriş seviyesinde okuyup anlayabilen orta derecede zekâya sahip birinin bile rahatlıkla anlayabileceği bir hükmü, Memur-Sen’in bu denli içinden çıkılamaz bir hale getirmiş olması bile bu Konfederasyonun sendikal zekâsının ne denli yetersiz olduğunu ortaya koymaya yetmektedir. 

Bütün sözleşme hükümleri açıkken Memur-Sen, 2013 yılındaki maddede de enflasyon farkının hesaba katılacağının belirtildiğini iddia ederek hukuk tarihine geçecek bir hamle yapmış ve toplu sözleşmede yazılmayan ve görünmeyen maddeyi keşfetmiştir. 

Memur-Sen yetkililerini, kural uydurma, görünmeyeni görme, olmayanı var sayma, hakkı gasp etme konusunda gösterdiği başarıdan dolayı kutluyor ve soruyoruz:  2013 toplu sözleşme metninin 7. maddesindeki enflasyon farkı için 2015 yılında kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine yapılmasına öngörülen zamlar içerisinde, Ocak-Haziran döneminde enflasyonun %3’ten fazla çıkması durumunda 2015 Temmuz ayında maaşlara yansıtılması öngörülen enflasyon farkı zammı nerede geçmektedir?

Bu düşünceye, maddenin hangi ifadesinden yola çıkarak ulaştınız?

Bu hali ile Türkiye Kamu-Sen olarak Memur-Sen yetkililerini, eksik bilgilerini tamamlamak üzere Konfederasyonumuz bünyesinde staj görmeye davet ediyoruz. Memur-Sen’in eksik hukuk bilgisi, eksik dil bilgisi, eksik matematik bilgisi konusunda endişeye kapılmasına gerek yoktur. Bilgi eksikliği Konfederasyonumuzun da desteği ile bir şekilde giderilir, asıl endişe karakter zafiyetindedir. Öyle ki, karaktersizleri karakterli hale getirecek bir yol henüz keşfedilmiş değildir ve bu karaktersizler, karakterli kişiler görmek için dahi Türkiye Kamu-Sen’in kapısından geçemezler.

Ne yazık ki, karaktersizlik hayatımızın her alanında olduğu gibi sendikacılığın da içine hızla sirayet etmekte ve kötü huylu bir habis gibi memur ve emeklilerimizin haklarının bir bir gasp edilmesine neden olmaktadır. Bu karaktersiz anlayış, şahsi çıkarları uğruna, milyonların umutlarını bir kalem darbesi ile yerle bir edebilecek derecede alçak bir zihniyeti beslemektedir.

Hırsızlık ve yalan bu alçak zihniyetin hücrelerine kadar öylesine işlemiştir ki, artık işi, olmayan hükümler uydurma, resmi gazeteyi değiştirme noktasına kadar vardırmışlardır.  Haram soluyanların, yalan üretmekten başka çareleri yoktur. Yıllardır memur ve emeklilerimiz üzerinden yürüttükleri siyasi amaçlı faaliyetlerinde, yandaşlık ve memura ihanet artık aleni hale gelmiştir.  

Haysiyetli insanlar, yaptıkları hata ortaya çıktığında utanır, başlarını öne eğer, hiç olmazsa susarlar. Bunlarda ihanet bir yaşam tarzı, yalan hayatlarının gıdası, iftira var oluş nedenleri olarak ortaya çıkmaktadır. Haysiyet yoksunlarının, yaptıkları bunca ihanete rağmen hâlâ utanmadan, arlanmadan bizlere saldırmaları, hakaret etmeleri ise kabul edilemez bir alçaklıktır. 

Çaldıkları, çırptıkları, zarara uğrattıkları yetmiyormuş gibi bir de yüzsüzce çıkıp, karşılarında hakkı savunan, doğruyu söyleyenleri töhmet altında bırakmaya çalışan bu arsızlar, laf kalabalığı ile kafa karışıklığı yaratarak aradan sıyrılmaya çalışmaktadırlar.  

Bugüne kadar kamu görevlilerinin ve emeklilerinin maaşlarından %1,8’inin gasp edilmesine göz yumduklarını düşündüğümüz bu kimseler, yaptıkları bu açıklama ile gaspı bizzat sahiplenmişlerdir. Dolayısı ile bundan sonra bu kimseler memur ve emeklilerimiz nezdinde, hak gaspına göz yuman gafil olarak değil, hakkı bizzat gasp eden hain olarak anılacaklardır.  

2012 yılında bizim zorlamamızla ve yakın gelecekte bir seçim olmaması nedeniyle, bir cesaretle toplu sözleşme imzalamayan bu karaktersiz anlayışın Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na gönderdiği akademisyen, Hükümetin maaş artış teklifini kabul ederek, ihanetin ilk fitilini yakmıştı. 

2013 yılında 123 liraya evet diyerek dünya sendikacılık tarihine Hükümetin bile teklifinden daha düşük zammı kabul eden sendika olarak geçerken, sarı sendikaları dahi isyan ettirmişlerdi. Bunun yanında 2014 yılı enflasyon farkı hakkını gasp ederek, ihanette zirve yapan bu anlayış, 2015 yılında da 4/C’lilerin mahkeme kararıyla almaya hak kazandığı 550 lira tutarındaki ek ödemeyi 150 liraya düşürterek, memur ve emeklinin cebinden maaşının %1,8’ini çalarak sarı sendika tarihinde yeni bir çığır açmıştır.    

İşin üzücü tarafı, hırsızlığı meslek haline getirenlerin, suçüstü yakalandıklarında en fazla bağıran taraf olmalarıdır ki, bunların ar damarlarının da çatladığını görmekte ve Allah hepimizi hırsızın arsızından korusun demekteyiz.   

Sendikacılığı sarıya boyayan, ihanetin her türlüsüne aşina bu karaktersiz anlayış, artık yolun sonuna gelmiştir. Her toplu sözleşmenin bir fiyaskoya dönüştüğü, atılan her imzanın bir umudu söndürdüğü şu ortamda, hâlâ sağa sola saldırarak zevahiri kurtarmaya çalışan bu anlayış karşısında biz daima doğruyu ve hakkı edep içinde savunmaya devam edeceğiz. 

Kullanabileceğiniz bütün argümanlarınızla, etkili ve yetkili bütün birimlerinizle 15 gün boyunca uğraşıp bir zırvalar ve hakaretler manzumesi şeklinde hazırladığınız cevabınızda yer verdiğiniz gibi, 2013 toplu sözleşme metninin 2015 yılı ikinci altı aylık dilim enflasyon farkı tanımı sizin ifade ettiğiniz şekilde ise biz bedel ödemeye hazırız.  Eğer bizim belirttiğimiz gibiyse siz bedel ödeyecek misiniz?

Türkiye Kamu-Sen olarak, kimsenin yaptığı karaktersizliği sineye çekmemiz, hırsızlıkları, hak gasplarını görmezden gelmemiz mümkün değildir. Ama ne yazık ki, hırsızlık günümüzün popüler mesleği haline gelmiş, minareyi çalanlar kılıf hazırlamaktansa, yakalayana saldırarak kurtulmayı seçer olmuştur.   

Biz, memur ve emeklilerimizi satanların ipliğini pazara çıkarırız dedik, nitekim çıkarttık da. Ama karaktersizlik öyle bir hal almış, arsızlık öyle bir raddeye gelmiş ki, minareyi çalanlar artık kılıfını bile hazırlamaz olmuş. 

Buradan bir kere daha ikaz ediyoruz, memur ve emeklinin cebinden elinizi çekin. Gördünüz; çaldığınız minare, sonradan hazırladığınız kılıfa sığmıyor. Hiç olmazsa üstüne oturun ve sesinizi kesin. 

Bu arada sizin bize kendinizi anlatmanız için İngilizce metinlere ihtiyacınız yok, biz hırsızı gözünden tanırız. 

Oyun bitti. Şimdi gidin, başka kapıda oynayın!

TÜRKİYE KAMU-SEN GENEL MERKEZİ

 
Cumhuriyetimizin 92. Yıldönümü Kutlu Olsun PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Çarşamba, 28 Ekim 2015 09:06


Cumhuriyetimizin 92’inci yıldönümünü gururla kutluyoruz. Nice bedeller ödenerek, nice şehitler verilerek, büyük emekler harcanarak kurulan Cumhuriyetimizi korumak, yaşatmak, Cumhuriyetimize gereken ihtimamı göstermek hepimizin en büyük sorumluluğudur.

Bağımsızlığımızı kazanmak, köklerimizden tutunup, yeşermek, bir ve diri olmak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kurmak hiç kolay olmamıştır. Vatanına bağlılığını, milletine sevdasını, bayrağına duyduğu saygıyı, asaletini tarihin her döneminde dosta, düşmana gösteren Türk milleti, bir ve beraber olarak bugünlere kadar gelmiştir.
Üzerine titrediğimiz Cumhuriyetimize ne yazık ki düşmanlık besleyen, Cumhuriyetin anlamını kavrayamayan, Cumhuriyet bilinci taşımayan, Ulu Önder Atatürk’ün ilke ve inkılaplarını kabul etmeyen kesimler her zaman olmuştur. Ancak bunlara Türk milleti gereken cevabı her zaman, her zeminde vermiştir. Bilinmelidir ki; bizler Atamızın açtığı yolda Cumhuriyetin ışığında emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz ve mirasına ilelebet sahip çıkacağız.
Cumhuriyetimizin 92’inci yıldönümünü kutladığımız bugünlerde, ülkemiz tarihinin en karanlık günlerine tanık olmaktadır. Bilindiği gibi açılım safsatasıyla birlikte yeni bir sürece girilmiş, eşkıyalar silahlarıyla dağdan şehre inmiştir. Bu süreçte terör örgütü etkinliğini öylesine artırmış, silah, teçhizat yönünden öylesine güçlenmiş, hareket alanını öylesine genişletmiştir ki, artık karşımızda daha da güçlenmiş ve saldırganlaşmış bir terör örgütü bulunmaktadır. PKK’lı kalleşler, sadece 7 Haziran’dan bugüne 200’e yakın askerimizi, polisimizi şehit etmiştir.
Kanlı eylemlerinin yanı sıra yol kesen, kimlik kontrolü yapan, devlet memurlarını kaçıran, okul basan, yakıp, yıkan, eğitimi sekteye uğratmaya çabalayan, bölge halkını tehdit eden eşkıya sürüleri şehir içinde de adeta kolluk kuvveti olmaya soyunmuş, bölge halkına korku salmıştır.
Çok merak ediyoruz;
Terör örgütü ile masaya oturanlar, onlarla pazarlık yapabilecek kadar şuur kaybı yaşayanlar, sırça köşklerinde geceleri uyuyabiliyorlar mı?
O dönemde bu kanlı örgüte vaat edilen neler karşılık bulmadı, 7 Haziran sonrasında aralarında ne geçti ki, kanlı örgüt yeniden silaha sarıldı? 
Anasının ak sütünü içmiş, tertemiz, şerefli evlatlarımız hangi hesapların arasında heba oluyor?
Öte yandan 10 Ekim tarihinde Başkentin göbeğinde çok kanlı bir terör saldırısı yaşanmıştır. 100’ü aşkın kişinin katledildiği, yüzlerce kişinin yaralandığı, sakat kaldığı eylem hem ülkemizin nasıl bir terör sarmalında olduğunu hem de güvenlik zafiyetini gözler önüne sermiştir. Dört bir yanımızın teröristlerle çevrildiği güzel ülkemizde sivil vatandaşlarımız da teröristlerce hedef alınmakta, vatandaşlarımız can güvenliği endişesi yaşamaktadır. Türkiye’de gerginlik, çalkantı, bulanıklık, toplumsal kutuplaşma, toplumsal çatışma yaratmayı hedefleyenler; ülkemizi bilinmeze doğru sürükleme gayretindedir. Cumhuriyetimiz 100’üncü yaşına doğru ilerlerken ülkemiz terör cenderesinde işte böyle sıkışmaktadır.
Gerek PKK, gerek IŞİD, gerekse diğer terör örgütlerinin amacı topraklarımızın bütünlüğüne, milletimizin dirliğine zarar vermek, üniter devlet yapısını ortadan kaldırmak, insanları ayrıştırarak, un ufak etmek, bölünmüş bir Türkiye oluşturarak nihayetinde bağımsızlığımızı elimizden almaktır. Dolayısıyla terör kimden ve nereden gelirse gelsin lanetlenmeli ve teröre karşı tek vücut olunabilmelidir. Aksi taktirde gerek terör örgütlerinin gerekse onları semirten dış güçlerin hedefi olmaktan asla kurtulamayız.
Bu noktada sorumluluk ülkeyi sevk ve idare edenlerin üzerindedir. Cumhuriyete layık olmak, bin bir zorluklarla kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni terör belasından temizleyerek, mutlu, aydınlık, müreffeh günlere yürümek hepimizin ortak arzusudur.
Bu ülkede yaşayan, huzur ve barış isteyen, bayrağına, vatanına, milletine aşık olan herkesin tıpkı Kurtuluş Savaşında, Sakarya Meydan Muharebesinde, Çanakkale Savaşlarında olduğu gibi bugün de ülkemizi bölmek, insanlarımız arasında nifak tohumları ekmek isteyen kan emicilere, bölücü güruha, Cumhuriyeti içine sindiremeyenlere karşı omuz omuza, yürek yüreğe, topyekün kahramanca mücadele etmesi gerekir.
Cumhuriyetin çocukları olan bizler, çocuklarımızın, torunlarımızın, gelecek nesillerin aldığı nefese kadar bağımsız yaşayabileceği, kan ve gözyaşı dökmeden, barış ve huzur içinde, gururla barınabileceği bir vatan bırakmalıyız.
Bu vesileyle, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızın 92’inci yıldönümünü kutluyor; Büyük Önder Atatürk, silah arkadaşları ve aziz şehitlerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyoruz.

 
2015’TEN ÇALDILAR, 2016 ZAMMI DİYE VERDİLER PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Pazartesi, 26 Ekim 2015 15:28

Memur-Sen 2013 yılında imzaladığı enflasyon farkı kararını, 2015 yılında memur ve emekliler aleyhine değiştirdi. Memur-Sen’in gafleti, kamu görevlileri ve emeklilerini aylık ortalama 50 lira zarara uğrattı.

2013 YILINDAKİ TOPLU SÖZLEŞME HÜKMÜNE GÖRE YILLIK ENFLASYONUN 2015 YILI İÇİN ÖNGÖRÜLEN %3+%3 MAAŞ ZAMMININ KÜMÜLATİF TOPLAMI OLAN %6,1’İ AŞMASI DURUMUNDA MEMUR VE EMEKLİLERE ENFLASYON FARKI VERİLECEKTİ.

YENİ HÜKME GÖRE YILLIK ENFLASYONUN 2015 YILI İÇİN VERİLEN %3+%3 MAAŞ ZAMMI VE TEMMUZ AYINDA ÖDENEN %1,76 ENFLASYON FARKININ KÜMÜLATİF TOPLAMI OLAN %7,9’UAŞMASI DURUMUNDA MEMUR VE EMEKLİLERE ENFLASYON FARKI VERİLECEK.

2013 YILINDA İMZALANAN HÜKÜM

14 Ağustos 2013 Tarih, 28735 Sayılı Resmi Gazete

“Enflasyon farkı ödemesi

Madde 7- (1) Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2003=100 Temel Yıllı Tüketici Fiyatları Endeksinin;

ç) 2015 yılı Aralık ayı endeksinin 2014 yılı Aralık ayına göre oniki aylık değişim oranının 5 inci maddenin ikinci ve üçüncü fıkralarında 2015 yılı için öngörülen kümülatif artış oranını aşması halinde 5 inci maddenin ikinci ve üçüncü fıkralarında yer alan katsayılar, sözleşme ücreti artış oranları ile ücret tavanları, söz konusu altı aylık veya oniki aylık dönemlere ilişkin enflasyon rakamının ilan edildiği ayın 1'inden geçerli olmak üzere aşan kısım kadar artırılır.”

MEMUR-SEN’İN 2015 YILINDA DEĞİŞTİRTDİĞİ HÜKÜM

23 Ağustos 2015 Tarih, 29454 Sayılı Resmi Gazete

“Enflasyon farkı ödemesi

Madde 8- (1) Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan 2003=100 Temel Yıllı Tüketici Fiyatları Endeksinin;

a) 2015 yılı Aralık ayı endeksinin 2014 yılı Aralık ayına göre oniki aylık değişim oranının aynı dönem için verilen kümülatif artış oranını aşması halinde 5 inci maddenin birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü fıkralarında yer alan katsayılar, sözleşme ücreti artış oranları ve ücret tavanları ile 7 nci maddede yer alan ortalama ücret toplamı üst sınırı, söz konusu oniki aylık veya altı aylık dönemlere ilişkin enflasyon rakamının ilan edildiği ayın 1'inden geçerli olmak üzere aşan kısım kadar artırılır.” 

BUNA GÖRE, DAHA ÖNCE ENFLASYONUN %6,1’İ AŞMASI HALİNDE ENFLASYON FARKI ÖDENMESİ HÜKME BAĞLANMIŞKEN 2015 TOPLU SÖZLEŞMESİ İLE ENFLASYONUN %7,9’U AŞMASI DURUMUNDA ENFLASYON FARKI ÖDENMESİ KARARLAŞTIRILDI VE MEMUR VE EMEKLİLERİMİZİN CEBİNDEN MAAŞLARININ %1,8’İ ÇALINDI. MEMUR VE EMEKLİLERİMİZİN ORTALAMA KAYBI AYLIK 50 LİRA, YILLIK 600 LİRA OLDU. MAAŞLAR YÜKSELDİKÇE KAYIP MİKTARI DA AYLIK 160 TL’YE KADAR YÜKSELİYOR.

ONLAR BOZAR, TÜRKİYE KAMU-SEN YAPAR

2015 YLI TOPLU SÖZLEŞMESİNDE ORTAYA ÇIKAN BU KAYIP DOĞRUDAN MAAŞLARA YANSIDIĞI İÇİN SÜREKLİ VE KALICI OLACAK; BUNA BAĞLI OLARAK EMEKLİ MAAŞI VE İKRAMİYELER DE DÜŞÜK HESAPLANACAK.  

TÜRKİYE KAMU-SEN OLARAK BU REZALETE “DUR” DEMEK ADINA MEMUR VE EMEKLİLERİ ZARARA UĞRATAN MADDENİN İPTALİ İSTEMİYLE DANIŞTAY 16. DAİRESİNE BAŞVURUDA BULUNARAK KONUYU YARGIYA TAŞIDIK.

Bu vesile ile muhatapları tarafından cevaplanmak üzere olarak soruyoruz:

  1. Hangi mantıkla 2013 yılında imzalanan bir maddeyi, memur ve emeklilerin aleyhine olacak şekilde değiştirme gereği duydunuz?
  2. Bu maddeyi değiştirirken memur ve emeklinin kaybını düşündünüz mü?
  3. Maliye Bakanlığı tarafından aldatılmış olabilir misiniz?
  4. Bu maddenin, memur ve emeklinin aleyhine olacak şekilde değiştirilmesi için Hükümet kanadından baskı gördünüz mü?
  5.  

Birazcık sorumluluk duygunuz varsa, bu sorulara cevap verirsiniz!

ŞİMDİ BU KAYIPLARI KİM KARŞILAYACAK? SORUMLULUĞU KİM ALACAK?

YAZIKLAR OLSUN!

İsmail Koncuk

Genel Başkan

 
Tapu'da Sözlü Sınav İptal PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Pazartesi, 26 Ekim 2015 06:37

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu müdürü unvanı için yaptığı sözlü sınavı iptal ederek yeniden sınav yapılacağını açıkladı. Türk İmar-Sen olarak her zaman objektif değerlendirmelerle hakkaniyete uygun sınavların yapılmasını talep etmiştik.

Devamını oku...
 
Karayollarında Vekalet Ücretleri Ödenmeye Başlandı PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Salı, 13 Ekim 2015 06:37

Türk İmar-Sen olarak bir sorunun daha çözüme kavuşturduk. Karayollarında kurum içinde boş kadrolara atanan personele; Vekâlet görevinin 3 aydan fazla devam eden süresi için aylık ve ek göstergeleri esas alınarak hesaplanan kademe aylığının 1/3 nün vekâlet aylığı olarak; Anayasa Mahkemesinin Kararı göz önünde bulundurularak vekaleten görev yapanlara vekalet ücreti ödenmesi hususunda bir başvuru yapmıştık. Karayolları Genel Müdürlüğüne yaptığımız bu başvuru sonuç verdi. Vekalet ücretleri ödenmeye başlandı. 

 
Kadın Komisyonlarımızla Bir Araya Geldik PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Pazartesi, 12 Ekim 2015 09:19

Genel Başkanımız Necati Alsancak, Genel Başkan Yardımcımız Salih Demir, Ankara şube başkanlırımız ve kadın komisyonu üyelerimizle bir araya geldiler. Yapılan toplantıda Kadın komisyonlarımızın ileriye dönük çalışmaları değrelendirildi. şube Başkanlarımız ile kadın komisyonumuz tanıştı. 

 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 - 6