MANŞET HABERLER
TOPLU SÖZLEŞME HAZIRLIKLARIMIZ DEVAM EDİYOR PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Cumartesi, 27 Haziran 2015 06:59


Ağustos ayında başlayacak olan toplu sözleşme görüşmeleri için hazırlıklarımız tüm hızıyla sürüyor.

2016 ve 2017 yıllarında memurlara ve emeklilere yapılacak maaş zamlarının belirleneceği toplu sözleşme görüşmelerinde, Türkiye Kamu-Sen yine kamu görevlilerimizin hakları için masada olacak.

 

Bu doğrultuda konfederasyonumuzun Genel Toplu Sözleşme Sekreteri ve Türk İmar-Sen Genel Başkanı Necati Alsancak, Genel Mevzuat Sekreterimiz ve Türk Enerji-Sen Genel Başkanı Mehmet Özer ile birlikte sendikalarımızın toplu sözleşme sekreterleri ve uzmanlarımız ile gerçekleştirilen toplantılarda, memurlarımızın eriyen maaşlarının telafisi, 2014 ve 2015 yıllarında yaşanan kayıpların tazmini, iş yerlerinde yaşanan sorunlar, terfi, yer değiştirme, görevde yükselme, ek gösterge, ek ödeme, vergi adaletsizliğinin giderilmesi gibi birçok konu ele alınıyor.

 

Memurlardan gelen taleplerin de ele alındığı çalışmalar, büyük bir titizlik içerisinde önümüzdeki iki yılın ekonomik öngörüleri de göz önüne alınarak şekillendiriliyor.

Toplu sözleşme görüşmelerine yönelik hazırlık toplantılarımız önümüzdeki günlerde de devam edecek.

 
Vekalet Ücreti İçin Karayolları Genel Müdürlüğüne Başvuru Yaptık PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Cuma, 26 Haziran 2015 08:44

 


Türk imar-Sen çalışanların haklarının savunmaya ve sorunları ile ilgilenmeye devam ediyor. Sendikamız tarafından son olarak Karayollarında 3 aydan fazla vekaletle görev yapanlara vekalet ücreti verilmesi istendi.

Genel Müdürlüğe yapılan başvuruda Anayasa Mahkemesinin kararı hatırlatılarak ek göstergeleri esas alınarak hesaplanan kademe aylığının 1/3’ünün vekalet aylığı olarak vekaleten görev yapanlar ödenmesi istendi.  

BAŞVURUMUZ
 

 

 

 

 

 

 

 

ANAYASA MAHKEMESİ KARARI  İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

Cuma, 26 Haziran 2015 09:01 tarihinde güncellendi
 
23 YILDIR DOĞRULAR İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Salı, 23 Haziran 2015 12:51

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'un Konfederasyonun 23. kuruluş yıldönümü nedeniyle yayınladığı basın açıklamasıdır.

Hareket merkezine millet sevgisini, vatan sevdasını ve hizmet aşkını alarak; Türkiye Cumhuriyetinin vazgeçilmez değerlerini ve kamu görevlilerinin haklarını koruyup, daima daha iyiye ve güzele ulaşmayı hedefleyen Türkiye Kamu-Sen’in 23. kuruluş yıldönümünü gururla kutluyoruz.

Kamu görevlilerinin örgütlenmelerinin dahi yasak olduğu bir dönemde, hak yoluna adanmış bir ömürden başka sermayesi olmayan bir avuç gönül erinin desteğiyle çıktığımız hizmet yoluna, memurlarımız için büyük kazanımlar ekleyerek devam ediyoruz.  

Konfederasyonumuz; hak arama anlayışının ruhunu milli-manevi değerlerimizden, mücadele azmini şanlı tarihimizden, gücünü bugün 450 bine ulaşan ve her yıl artan üyelerinden almaktadır. Yarım milyona yaklaşan büyük bir kitlenin aile sıcaklığı içinde bütünleştiği bu yuvada, ortak amaç ve sevginin ortaya çıkardığı sinerji ile hedefimizden şaşmadan, kurulduğumuzda belirlediğimiz ilkelerden sapmadan, memurlarımızın hak ve menfaatlerinin korunup geliştirilmesi için faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Tüzüğümüzde yer alan ana ilkeler doğrultusunda; “ilkemiz önce ülkemiz” diyerek; üreten, yol gösteren, hak eden ama hak ettiğini mutlaka alan bir sendikacılık anlayışını Türk sendikal hareketine kazandırmış bulunuyoruz. Bu doğrultuda ülkemizin bölünmez bütünlüğü, çocuklarımızın geleceği; ülkemiz insanının ve kamu çalışanlarının ezilmişliğine son vermek, hakkı, hukuku ve ücret adaletini sağlamak için mücadele ediyoruz.  

Kurulduğumuz günkü aşk ve şevkle yürüttüğümüz bu mücadele, ILO standartları ve uluslararası sözleşmeler referans alınmak suretiyle grevli, gerçek anlamda toplu sözleşmeli, siyasete katılma hakkını da içeren, evrensel sendikal haklarla donanmış, refah ücretine kavuşmuş, geleceğe umutla ve güvenle bakan bir kamu çalışanı; birlik, bütünlük ve kardeşlik içinde yaşayan, huzurlu bir topluma kavuşma temelinde şekillenmektedir. 

Ancak giderek artan bir şekilde; bir tarafta, devleti temsil eden memurların haklarının ellerinden alınması, iş güvencelerinin yok edilmesi, maaşlarının hayatın gerçekleri karşısında eriyip gitmesi diğer tarafta ise Anayasamızda şeklini bulan Devletimizin üniter yapısının değiştirilmesi gibi girişimlerle karşı karşıya kalmaktayız. Türk milletinin ve kamu görevlilerinin türlü mecrada aleni olarak sırtından bıçaklandığı bir dönemi yaşarken hem kamu görevlilerimizin haklarına hem de varlığımızın teminatı Türkiye Cumhuriyeti ve temelleri üzerinde yükseldiği tarihimize sahip çıkmaya çalışıyoruz.

23 yıl önce alevlenen bu mücadelemiz emekle, alın teriyle, çileyle harmanlanmış ve bugün yüzü Türk memuruna dönük, hedefi aydınlık bir gelecek olan ve tüm Türk-İslam coğrafyasını kuşatan bir sevda ateşine dönüşmüştür. Atalarımız, “Doğru duvar yıkılmaz” demiş. Türkiye Kamu-Sen de kuruluşundan beri teslim olmadan, satmadan, satılmadan, yanlışa “Doğru” demeden, dik duruşun, doğrunun ve haklının yanında olmanın sembolü olarak, dosdoğru bir duvar gibi ayaktadır, yıkılmamıştır, yıkılmayacaktır. Türkiye Kamu-Sen’in bu onurlu duruşu, yöneticisi için de üyesi için de bir şeref vesilesidir. 

Bu duruşumuz ve kutlu yürüyüşümüz; Devletimiz ve milletimiz üzerinde farklı projeler uygulama arzusunda olanlarca manipüle edilerek sekteye uğratılmaya çalışılsa da, siyasetin, bürokrasinin ve basının desteğini arkalarına alanlar tarafından durdurulmak istense de, her geçen gün daha fazla destek buluyor, her gün yeni bir filiz veriyor.  

Siyasetin her türlü çirkinliği ile palazlanan, adam kayırma, şantaj ve şahsi menfaatle beslenen; gıdası yalan olan, nefesi riya kokan bir kısım çevreler, tüm değerleri ayaklar altına alarak ve kendilerini var eden kamu görevlilerine ihanet derecesinde zararlar vererek sendikacılık yaptıklarını zannetseler de; bugün tertemiz mazisi çeyrek asra yaklaşmış olan Türkiye Kamu-Sen, gerçek anlamda vefanın ve sendikacılığın tek adresi olarak tüm Türk milletinin ve Türk memurunun gönlünde yer etmiştir.  

Bizler; önümüzde türlü engellerin bulunduğu bu bulanık ortamda, tüm değerlerimizi yerle bir etmeye çalışanlara karşı dik durmak; seviyemizi aşağılara çekmeye çalışanlara karşı, “Cümleler doğrudur sen doğru isen; Doğruluk bulunmaz sen eğri isen” dizelerinden hareketle, sahip olduğumuz erdemlerimizle cevap vermek durumundayız. Biliyoruz ki, biz doğru yerde durdukça, er ya da geç, eğriler yok olacak, pislikler temizlenecek, yaralar sarılacak, karanlıklar dağılacaktır.

23. yılımızı doldurduğumuz bu süre zarfında Türkiye Kamu-Sen camiası içinde yer alarak, üye olarak, destek vererek doğru yerde durmuş; işyeri temsilcilerinden şube başkanlarına, şube yönetim kurulu üyelerimize, ilçe ve il temsilcilerinden genel merkez yöneticileri ve genel başkanlarına kadar, herkese tek tek teşekkür ediyor; ailemize kattıkları değerden dolayı, minnetlerimi ifade ediyor, hayatta olmayan tüm arkadaşlarıma da Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.

İSMAİL KONCUK

  Genel Başkan

 
Ramazan ayı bereket huzur ve esenlik getirsin. PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Perşembe, 18 Haziran 2015 08:15

Rahmet, bereket, mağfiret ve bağışlanmanın zamanı olan onbir ayın sultanı Ramazan ayına kavuşturan Yüce Allah’a (cc) şükürler olsun.

İnsanlara huzur ve esenlik getiren manevi atmosferi en yoğun şekilde yaşatan bu ay bir muhasebenin yapılmasına da vesile olacaktır.

Yüce kitabımız Kur’an’ın inmeye başladığı, camilerin tıklım tıklım dolduğu bu güzide zaman dilimini en iyi şekilde değerlendirmeliyiz.

Hayatın hızlı ve karmaşık koşturması içerisinden sıyrılarak, bir ay boyunca da olsa sükûneti ve huzuru bulmaya çalışmalıyız.

Durumu iyi olmayanların, düşkünlerin, düşmüşlerin, başkasına muhtaç olanların hatırlanmasını sağlamalıyız.

Ramazan ayı merhametin ve yardımlaşmanın doruk noktaya ulaştığı eşsiz bir zaman dilimidir.

Sadece yeme içmeyi durdurma değil, sabrın da önemli bir özellik olarak hayatımızın içerisine girdiği bir andır.

Yüce Allah (cc) bizlere şöyle buyurmaktadır; “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden Ramazan ayını idrak edenler onda oruçtutsun...” (Bakara, 185)

Günümüz insanlarının birçok problemle karşı karşıya oldukları bilinmektedir.

Bu sıkıntılardan bir ay bile olsa sabır ve şükür ile kurtularak manevi hazzı yaşamalı ve yaşatmalıyız. Kur’an ayı olan Ramazan’da bol bol Kur’an’ı okuyarak, dinleyerek, anlayarak hayatımıza tatbik etmeli, güzel ahlaklı kişiler olarak toplumu da güzelleştirmeliyiz.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.s.)’in “Bir kimse, ramazanın faziletine inanarak ve mükâfatını umarak oruç tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhârî, Savm,6;) buyruğunu unutmayalım.

Mübarek Ramazan ayının çevrelediği huzur, mağfiret ortamının ülkemize, bütün İslam alemine yansımasını, esenlik dini olan yüce dinimiz İslam’ın kardeşlik anlayışının her yanı sarmasını, kan, gözyaşı ve birbirini öldürmenin son bulmasını Yüce Allah’tan (cc) niyaz ediyoruz.

 

 
Türk Demokrasisinin Acı Kaybı PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Çarşamba, 17 Haziran 2015 08:46

Türk Demokrasi tarihinin önemli şahsiyetlerinden 9. Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel’in vefatını derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

İçinde bulunduğumuz siyasi ortamlara, gerginliklere, kutuplaşmalara, ötekileştirmelere baktığımızda, Süleyman Demirel’in sahip olduğu hoşgörü, sevgi, bütünleştirme gibi kavramların ülkemiz için ne denli hayati olduğu bir kez daha ortaya çıkmaktadır. 

Demirel, siyasi hayatımıza kattığı esprili yaklaşımı, keskin zekâsı, geniş hafızası ve altına imza attığı Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük yatırımları ile daima hatırlanacaktır. 

Askeri darbelerden en çok zarar gören siyasilerden birsi olmasına rağmen, bu mağduriyetin arkasına saklanmadan verdiği mücadele, Cumhurbaşkanlığı döneminde ortaya koyduğu devlet adamı kimliği ve olaylara karşı gösterdiği milli duruşu ile bugünün siyasetçilerine örnek olacak bir kişiliği kaybetmiş olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. 

Türk siyasi ve demokrasi tarihine damga vuran, içte ve dışta tüm kesimlerin takdirini kazanmış olan 9. Cumhurbaşkanımıza yüce Allah’tan rahmet, ailesi ve Türk milletine baş sağlığı diliyoruz.

 
Samsun'u Ziyaret Ettik PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Çarşamba, 17 Haziran 2015 08:37

Genel Başkanımız Necati Alsancak ve Genel Başkan Yardımcımız Salih Demir Sendikal çalışmalar kapsamında Samsun’u ziyaret ettiler. Şube Başkanımız Mustafa Çakır ile birlikte AFAD başta olmak üzere kurumları ziyaret ederek çalışanlarla bir araya geldiler. Üyelerimizle görüştüler. 

 

 
İFTAR SOFRASININ MALİYETİ 1.493,21 TL PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Çarşamba, 17 Haziran 2015 07:13

İftar sofraları bir yılda 147 lira pahalandı, Ramazan enflasyonu %14,7 oldu.

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi, sıcak ve uzun yaz günlerine rastlayan Ramazan ayında oruç ibadetini yerine getiren vatandaşlarımız için iftar yapmanın bedelini hesapladı. Buna göre 4 kişilik bir ailenin iftar yapması için gerekli olan günlük tutarın en az 51,49 TL; 29 gün sürecek Ramazan boyunca oruç açmanın maliyetinin ise 1.493,21 TL olduğu belirlendi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun resmi verileri ile piyasa rakamlarından yola çıkılarak yapılan araştırmada bir vatandaşın, oruç tuttuğu süre boyunca ihtiyaç duyduğu enerji, vitamin ve minerallerin sağlanabilmesi için gerekli olan gıda ürünleri ve miktarları tespit edildi.

Araştırmada oruç ibadetini yerine getiren bir kişinin, sağlıklı bir şekilde aktivitelerini sürdürebilmesi için günlük yaklaşık 3 bin kaloriye ihtiyacı olduğu vurgulandı. Geleneksel Ramazan yemeklerinden yola çıkılarak hazırlanan tabloda, bir ailenin günlük iftar bedelinin 51,49 TL; 29 gün sürecek olan Ramazan ayı boyunca oruç açmanın maliyetinin ise 1.493,21 TL olduğu belirtildi. Buna göre oruç ibadetini yerine getiren bir kişinin yalnızca günlük iftar maliyeti 12,87 TL, aylık ise 373,23 TL olarak belirlendi.

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi, aynı ürünler üzerinden 2014 yılında yaptığı araştırmada 4 kişilik bir ailenin iftar maliyetinin günlük 44,88 TL; Ramazan ayı boyunca ise 1.346,40 TL olarak hesaplamıştı. Geçtiğimiz yıl 30 gün süren Ramazan ayı, bu yıl 29 gün olacak. Bir günlük fark da hesaba katılınca, oruç açmanın maliyetinin son bir yıl içinde %14,7 oranında yükseldiği görülüyor.

Genel Başkan Koncuk: “Maaşa az, harcamalara çok zam yapılıyor”

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ortalama memur maaşının 2.297,8 TL olduğunu belirterek, “Yalnızca oruç açmak için bir memur, maaşının %65’ini, yani üçte ikisini ayırmak zorunda. Çalışanların kazançları gıda ihtiyacına dahi zor yetiyor, diğer ihtiyaçlar için ise para kalmıyor. Geçen yıla göre oruç açmanın maliyeti % 14,7 oranında yükseldi. Ramazan ayı geldiğinde fahiş zamlarla karşı karşıya kalıyoruz. Önümüzde bir de ailenin masraflarının arttığı, hesapta olmayan birçok harcamanın yapıldığı Ramazan Bayramı var. Bayramlar özellikle çocuklar için bayramlıkların alındığı, harçlıkların verildiği günler ama çalışanlarımız uzun zamandır bayramlarda çocuklarına harçlık verememenin, bayramlık alamamanın burukluğunu yaşıyorlar. Toplu sözleşme masasında ülkemizin ekonomik gerçeklerini dahi göremeyen ve iktidar partisinin elini rahatlatmak için %3+3 zamma “Evet” diyen yetkilendirilmiş Konfederasyon, bunun hesabını çalışanlara vermelidir. Resmi rakamlara göre dahi bir yıllık enflasyon % 8,09 olmasına rağmen ramazan enflasyonu % 14,7 olmuştur. Aynı yiyeceklerle iftar edebilmemiz için geçen yıla göre 147 lira daha fazla para harcamak zorundayız ama bu yıl memur maaşları ortalama 65 lira arttı.  Yani iki Ramazan arasında memurun zararı aylık 82 lira olmuştur. Düşük maaş alan memurlarımız açısından bu zarar aylık 100 lirayı aşmaktadır. Gelirimiz az, masraflarımız çok. Neresinden bakılırsa bakılsın, memurlara ve emeklilere bayram ikramiyesi verilmesi ve toplu sözleşmeden doğan zararlarının telafi edilmesi gerekir.” dedi. Koncuk, çalışanların bu mağduriyetine son vermek için, toplu sözleşme görüşmelerinde tüm çalışanlara “Bayram İkramiyesi” talep ettiklerini hatırlatarak “Rahmet ve bereket ayı Ramazan, Müslümanların kurtuluş ayıdır. Tüm Müslümanlar oruç tutarak, manevi anlamda kurtuluşu arzu ediyor, yetkililerden de memurlarımızı maddi, kendilerini manevi anlamda kurtaracak ve milyonlarca çalışanımızın ve emeklinin hayır duasına vesile olacak tedbirler almalarını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Ürün

Gerekli Olan

Günlük Miktar

(1 kişi)

Kalori

Günlük Tutar

(4 kişi)

Ramazan Masrafı

(4 kişi)

Et

120 gr

300

11,38 TL

330,02 TL

Çorba

150 gr

180

1,47 TL

42,63 TL

Pilav

160 gr

211

5,72 TL

165,88 TL

Peynir

30 gr

70

2,32 TL

67,28 TL

Meyve

300 gr

150

4,35 TL

126,15 TL

Salata

250 gr

125

2,88 TL

83,52 TL

Pide

350 gr

1000

8,40 TL

243,60 TL

Tatlı

60 gr

240

5,28 TL

153,12 TL

Reçel

30 gr

90

1,50 TL

43,50 TL

Zeytin

20 gr

29

1,19 TL

34,51 TL

Hurma

2 adet (50 gr)

275

7,00 TL

203,00 TL

Toplam

2940

51,49 TL

1.493,21 TL

Kaynak: TÜİK, Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi

 
GENEL BAŞKAN, 3 YIL KESİNTİSİZ SİGORTA SORUNUNU BAŞBAKAN’A İLETTİ PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Çarşamba, 17 Haziran 2015 07:08

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Türkiye – Avrupa Birliği Karma İstişare Komitesi üyeleriyle Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti.

Ziyarette, ülke gündemine ilişkin konular masaya yatırılırken, Genel Başkanımız İsmail Koncuk Devlet Memurlarının Yer Değiştirmesi Suretiyle Atamalarına İlişkin Yönetmelikte, değiştirilmesini istediğimiz konuları içeren metni Başbakan’a sundu.  Metinde,  özellikle, eşi özel sektörde çalışan kamu görevlilerinin eş durumu nedeniyle nakil taleplerinde ortaya çıkan mağduriyetlerin giderilmesine yönelik öneriler yer aldı. Hatırlanacağı gibi,  daha önce Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yer alan hüküm çıkarılan Çerçeve Yönetmelikle geriye götürülmüş ve 3 yıl kesintisiz sigorta şartı getirilerek bu memurlarımızın taleplerinin karşılanması zorlaştırılmıştı.  

Genel Başkan Başbakan'a talep metnini iletirken,  bu mağduriyetin giderilmesinin son derece faydalı olacağını da söyledi.

Genel Başkan İsmail Koncuk'un, Başbakan’a yazılı olarak ilettiği talep metni aşağıdaki hükümleri içermektedir.

DEVLET MEMURLARININ YER DEĞİŞTİRME SURETİYLE ATANMALARINA İLİŞKİN YÖNETMELİKTE  DEĞİŞTİRİLMESİ GEREKLİ OLAN MADDELER

1-  Memurun özel sektörde çalışan eşi nedeniyle eş durumu tayin talebinde, Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin 14. maddesinin “d” bendindeki  “3 yıl kesintisiz sigortalı olma” şartının kaldırılması,

2-   Eş durumu tayinleri için daha önce Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde yer alan, “özel sektörde çalışan eşin,  son iki yılda kesintili olarak toplam 360 gün sigorta primi ödemiş olması” hükmüne uygun yeni bir düzenleme yapılarak mağduriyetlerin giderilmesi,  

3-   Çerçeve yönetmeliğin 14. maddesinin “b” bendinde yer alan, eşlerin “ihtiyaç duyulan yerde” bir araya getirilmesi hükmü yerine, “tayin istenilen yerde” bir araya getirilmelerinin sağlanması.

 

 

 
KONFEDERASYONUMUZLA “MURAT EĞİTİM KURUMLARI” ARASINDA İNDİRİM ANLAŞMASI PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Salı, 16 Haziran 2015 07:35

Türkiye Kamu-Sen’in üye ve üye yakınlarına yönelik eğitim fırsatlarına bir yenisi daha eklendi.

Konfederasyonumuz ile Murat Eğitim Kurumları arasında imzalanan protokole göre Türkiye Kamu-Sen üyeleri ve birinci derece yakınları ile konfederasyonumuz çalışanlarına özel Murat Eğitim Kurumları tarafından kurs fiyatlarında yüzde 10 indirim uygulanacaktır.

Türkiye’nin birçok kentinde şubeleri bulunan Murat Eğitim Kurumları tarafından verilen kurslar arasında; Açık öğretim, KPSS, ALES, DGS, Kurum içi Görevde Yükselme Sınavları, İcra Müdür ve Müdür Yardımcılığı gibi bir çok başlık altında kurslar verilmektedir.

Murat Eğitim Kurumlarının şu an için, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Kocaeli, Konya, Denizli, Antalya, Kayseri, Eskişehir ve Gaziantep’te eğitim veren kursları bulunmaktadır.

TÜRKİYE KAMU-SEN VE MURAT EĞİTİM KURUMLARI ARASINDA İMZALANAN PROTOKOLÜN TAM METNİ AŞAĞIDADIR. 
 
 

 

 

 

 

Çarşamba, 17 Haziran 2015 07:07 tarihinde güncellendi
 
AFAD KİK KARARLARI YAYINLANDI PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Cuma, 05 Haziran 2015 15:34

Sendikamız ile AFAD arasında imzalanan Kurum İdari Kurul Kararları yayınlandı. 
İŞTE KİK KARARLARI:

 

Cuma, 05 Haziran 2015 15:43 tarihinde güncellendi
 
MEMURA VE EMEKLİYE SADECE %6 ZAM VERMEK ZULÜMDÜR PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Salı, 02 Haziran 2015 08:45

 

2015 yılında memura %6, kamu işçisine % 11.3 zam, 50-100 TL iyileştirme. Memura bu zammı layık görene, mahkûm edene,  susana yazıklar olsun. 2015 yılında, kamu işçisine %11.3 zam yaparken, memur ve emekliye sadece %6 zam vermek zulümdür. Bunu yapana da, buna susana da zalim denir. 350 bin öğretmen dururken 80 bin ücretli öğretmen istihdam etmek zulümdür. Buna vesile olanlara da zalim denir.

 

400 bin İİBF'liye 2015 yılında 199 kadro ayırmak zulümdür. Bu düzeni kurana da zalim denir. 4 /C’li ye, 4/ B li ye kadro vermemek, insanlarımızı, çifte standart uygulamalara tabi tutmak zulümdür. Buna göz yumanlara zalim denir. Aile bütünlüğü sağlamamak için direnmek, bu birliği bozmak, ayrılıklarını sürdürmek için mevzuat düzenlemek zulümdür. Bu zulmün daniskasıdır.”

 
TEŞKİLATIMIZA VE ÜYELERİMİZE TEŞEKKÜR PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Pazartesi, 01 Haziran 2015 08:03

Baskı ve zulümün doruk noktaya ulaştığı, idarecilerin yandaş sendikaya üye yapmak için adeta birbiriyle yarıştığı, çalışanın teveccühü yerine makam odalarının köşelerinde idarecilerin gölgesinde sendikacılık yapanların olduğu, hukuksuzluk ve kuralsızlıkla türlü türlü oyunların oynandığı bir yetki sürecini daha geride bıraktık.

Tüm bu yapılanlara ve kurulan kirli ittifaklara rağmen Türk İmar-Sen teşkilatı

Eşsiz bir mücadele örneği sergiledi. Engeller bizi yolumuzdan döndüremedi. İdareci baskıları bizi sindiremedi.

 

Türk İmar-Sen ilkeli ve kararlı bir duruşla, çalışanlar için haksızlıklara ve sorunlara karşı eşsiz bir mücadele örneği gösterdi. Yurdun dört bir anında emek verdi, alın teri döktü.

 

Türk İmar-Sen mensuplarının bu mücadelesi ve çalışması her türlü övgünün üstünde ve de herşeyden daha değerlidir.  

 

Fedakarca mücadelenin kahramanları olan başta Şube Başkanlarımız, Şube Yöneticilerimiz ve İş Yeri Temsilcilerimiz olmak üzere sahada emek veren tüm yiğit teşkilat mensuplarımıza teşekkür ediyoruz.

 

Yandaş ve besleme sendikalar yerine, gerçek sendikacılığın adresi Türk İmar-Sen’i tercih ederek bizim ailemizde ve mücadelemizde yerini alan yürekli üyelerimize de teşekkür ediyor, saygılar sunuyoruz. 


Pazartesi, 01 Haziran 2015 08:12 tarihinde güncellendi
 
Beraat Kandiliniz Mübarek Olsun PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Pazartesi, 01 Haziran 2015 00:00

Bu gece Berat kandilini idrak ediyoruz. Berat Kandili İnsanlar için kendisini gözden geçirip muhasebe yapacağı, günahlardan arınmak, affedilmek ve geleceği için dua ve dileklerin yapılacağı önemli bir gece, fırsat zamanı ve mevsimidir.

Berat gecesi, Kur`an-ı Kerim`in Levh-i Mahfuzdan dünya semasına toptan indirildiği gecedir.
Berat kelimesi; borçtan kurtulma, temize çıkıp aklanma, ceza veya sorumluluktan kurtulma gibi anlamlara gelmektedir. Berat kandili, Allah"ın ekstra rahmet, lütuf ve mağfiretiyle tecelli ederek, kullarına bağışlanma, kapılarını ardına kadar araladığı; müminlerin dualarına icabet ettiği, günahlarını affettiği, yapılan ibadetleri normal zamanlardan kat kat fazla mükâfatlandırdığı gecedir.
Bu gece Yüce rabbimizin sonsuz rahmetinden nasiplenmek için eller açılacak, dualar edilecek. Affedilmenin, bağışlanmanın, temizlenmenin,   umid ve heyacanını yaşayacağız. Ramazan ayının da habercisi olan bu gecenin Milletimize ve tüm inananlara hayırlara vesile olmasını Rabbimiz hayırlara vesile etsin.
Sadece ferdi ve ailevi mutluluğumuzu değil, toplumsal hayatımızı, barış, huzur, dayanışma ve kardeşlik içinde yaşayabilmemizi de tehdit eden maddi-manevi pek çok olumsuzluğun yaşandığı günümüz dünyasında Kur`an-ı Kerim`deki; "Allah`ın rahmetinden ümit kesmeyin! Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O çok bağışlayan, çok esirgeyendir." (Zümer, 39/53) müjdesinin farkına vararak, günah ve kusurlarımızdan dolayı tövbe etmeliyiz.
İbadet ve dualarımız ile Rabbimize yakınlaşmalı, Yüce Mevla`mıza, ailemize, çocuklarımıza, çevremize, milletimize ve tüm insanlığa karşı olan görev ve sorumluluklarımızı yeniden hatırlayarak yeni bir ümit ve kararlılıkla geleceğe bakma melekemizi güçlendirmeliyiz.
Kurtuluş, af ve arınma gibi anlamlara gelen bu mübarek gecenin bize sunduğu manevi iklimde; Kur`an`ın bizlere öğrettiği, "Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik. Eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan mutlaka kaybedenlerden oluruz." (A`raf, 7/23) vb. dualar, tövbe istiğfarlar ve yakarışlarla beratımızı almamızın ancak, nuzûlünü   idrak ettiğimiz hayat rehberimiz olan Kur`an-ı Kerim`i anlamakla, yaşamakla, Sevgili Peygamberimiz (SAV)`in bizlere miras bırakmış olduğu sünnetini ve evrensel ahlakî erdemleri hayatımıza yansıtmakla mümkün olacağını hatırımızdan çıkarmamalıyız."
  Bu konuda Resul-u Ekrem şöyle buyurmuştur:
"Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: `Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim` buyurur." (İbn Mâce) 

Dileğimiz ve duamız odur ki bu gece, aziz milletimizin birliğine,  huzuruna tasallut edenlerin niyet ve çabalarının boşa çıkmasına, manen büyük sıkıntılar içinde olan insanlık aleminin mutluluğuna, oluk oluk akan ve akıtılan Müslüman kanının durmasına, Türk İslam dünyasındaki suçu Müslüman olmak olan soydaşlarımızın ve dindaşlarımızın zulüm ve soykırımlardan kurtulmalarına, birbirleri ile dayanışmalarına, mücadelelerinin, umutlarının artmasına ve hayırlara vesile olmasını cenabı Allah’tan niyaz ederiz. 
Berat kandiliniz mübarek olsun.

 
GİRİŞİMLERİMİZE CEVAP GELDİ PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Cuma, 22 Mayıs 2015 15:58

 


Türk İmar-Sen  çalışanların mağduriyetinin çözümü için girişimleri kamuda yankı bulmaya devam ediyor. Son olarak sendikamız teknik personelin ek özel hizmet tazminatından yararlanması için Başbakanlık’a başvuru yapmıştı. Başbakanlık konunun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ilettiğini belirten bir cevap gönderdi.

İkinci olarak Çevre Şehircilik Bakanlığına başvuru yapmış ve atama ve yer değişikliği yönetmeliği ile ilgili taleplerimizi iletmiştik. Bu konuda sendikamıza verilen cevapta talebimize yönelik hususların yönetmelik çalışmasında değerlendirileceği şeklinde olmuştur. 


 

Cuma, 22 Mayıs 2015 16:06 tarihinde güncellendi
 
19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI KUTLU OLSUN PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Salı, 19 Mayıs 2015 10:23

Eşsiz vatanımızın düşmanlar tarafından işgal edilmesinin ardından, Türk milletinin sinesinde alevlenen özgürlük ve bağımsızlık ateşi, Atatürk’ün 19 Mayıs’ta Samsun’a çıkmasıyla birlikte, tüm vatan coğrafyasını kuşatmıştır.

Devamını oku...
 
İLLER BANKASINDA KİRLİ OYUNLARA ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Cumartesi, 16 Mayıs 2015 08:30

İller Bankasında yıllardır bir türlü alamadıkları yetkiyi almak için, çalışanın teveccühü yerine türlü türlü oyunları bu sene sahneye koyanlar utanmadan birde sendikamıza dil uzatmışlardır.  Usulsüzlüklerine kılıf uydurma telaşına girmişlerdir.

Yetki süreci için önemli bir gün olan 14 Mayıs’ta İller bankası veznesinin ek bordro ve diğer işlemler için 16:00’ya kadar açık olacağı sendikamıza bildirilmiştir. Ancak kapalı kapılar ardında malum sendika temsilcilerine el altından saat 16.00’dan sonra süresiz açık tutulacağı talimatını veren yetkililer bunun hesabını er ya da geç vereceklerdir.

Bu vebalin altında inim inim inleyeceklerdir. Sendikamızın Ankara 4 Nolu Şube Başkanı Ethem Yaşar YILMAZ ilkeli sendikacılık gereği kurallara uyarak saat 16.00 ya kadar yapmış olduğu üyelerin ek bordro işlemlerini tamamlamış ve 16 üye farkı ile yetkiyi Sendikamıza kazandırmıştır.

Ancak tüm kirli ittifaklara rağmen yetkiyi aldığımız birilerine haber verilerek veznenin kapanış saati uzattırılmış ve yeni bir oyun tezgâhlanmıştır.

Aradaki farkın kapatılması için baskı uygulanarak son dakikada üye yaptırılarak farkı kapatmanın mücadelesini sahada değil veznede sürdürmüşlerdir. Bu vesile ile İller Bankasında ki bazı yetkililer sendikal ayrımcılık yaptıklarını kanıtlamışlardır. İlkeli sendikacılık Kamu Çalışanlarının hak ve hukukunun korunması ve gelişmesi için mücadele etmektir. Malum sendika dört yıldır Genel olarak yetkili olmasına rağmen hem İller Bankası Çalışanları hem de genel olarak tüm memurlarımız için hükümetin önerdiği tekliften daha aşağı zam alarak tarafını belli etmiştir.

Genel yetkili oldukları yıldan itibaren İller Bankası çalışanları için hiçbir mücadele vermeyen, İLBANK Yasasının oluşturduğu mağduriyetlere ses çıkarmayanların yetkiyi çalışan teveccühü ile değil de ancak böylesi  oyunlarla almaya çalışmaları ne derece kirli bir anlayışa sahip oldukları göstermektedir.

Malum sendika illegal oyunlarıyla ve baskıyla üye yapmanın dışın da oyunlarına yeni bir oyun eklemek isterken Şube Başkanımızın dikkatini çekmiştir.  Biz Sendika olarak her yerde doğrunun dürüstlüğün olmasından yanayız bu sebeptendir ki saat 16.00 da kapatılması gereken bir veznenin talimatla açık olmasının ve işlem yapmasını fark edildiği an usulsüz iş yapmanın zararını görmemek adına haklarımızı savunmak en doğal hakkımızdır. Şube Başkanımız İller bankasında görevli olmayan ve aynı zamanda sendikal görevi de bulunmayan bir kişinin vezne de üye formları ile uğraştığı görmüştür.

İller Bankasında görev yapmayan ama bankanın veznesinde ve sendika formları ile uğraşan yabancı şahıs Şube Başkanımız Ethem Yaşar Yılmaz tarafından uyarılmıştır. Uyarıya rağmen bu şahsın veznede durmaya devam etmesi nedeniyle bir tartışma yaşanmıştır.

Bu şahsın Bayındır Memur-Sen’in çalışanı olduğu ve İller Bankası ile hiçbir alakası olmadığı anlaşılınca hukuksuzluklarının ve kirli oyunlarının üzerlerini örtmek için bize şiddet uyguladılar yalanına sarılmışlardır.

İller Bankasından bir temsilci yerine vezneye sendikada çalışan bir işçiyi gönderecek kadar sendikal faaliyetlerden uzak ve sendikal bilgiden yoksun bu zevatların attıkları çamur her zaman olduğu gibi yine üstlerine yapışmıştır.   Yoksa sendikal bilgileri varda İller Bankasına kendilerini gelmeye yürekleri mi yoktur da kimsenin tanımadığı birini göndermişlerdir? 

Bütün sendikal varlıklarını mevcut iktidara borçlu oldukları alenen bilenen ve bunun diyeti olarak toplu sözleşmede hükümetin teklifinden bile daha düşük bir zam oranına evet diyen bu zihniyete diyeceğimiz sizin bir yolunuz yoktur. Kraldan çok kralcı olanların Makam koltuğunu gücü, idarenin gölgesinde üye yapanların bize baskı yapıyorlar suçlamasını da yöneltmesi gülünüp geçilecek bir durumdur.

Bunlar sendika değil olsa olsa ancak bir menfaat örgütüdür.  Ahlaklı bir tavırdan yoksun olarak varlıklarını sürdürerek çamur çukurunun içinde debelenmeye devam etmekte onlara yakışmaktadır. Ama şunu iyi bilsinler ki neyin gölgesinde, kimin dizinin dibinde olursanız olun sizden hesap sormaya ve yaptığınız hukuksuzluklara karşı çıkmaya devam edeceğiz.

                                                                                                                                                 Türk İmar-Sen Genel Merkezi  

 

Cumartesi, 16 Mayıs 2015 08:50 tarihinde güncellendi
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 - 3