• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Anasayfa Manşet Haberler
MANŞET HABERLER
EK ZAM TALEBİMİZE DESTEK İÇİN MHP’Yİ ZİYARET ETTİK PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Perşembe, 22 Ocak 2015 16:18

Kamu çalışanlarının yaşadığı mağduriyetin giderilmesi için ek zam verilmesi talebimizi siyasi partilerle yaptığımız görüşmelerle gündeme taşımaya devam ediyoruz.

Bu çerçevede konfederasyon Genel Başkanımız İsmail Koncuk ve Türkiye Kamu-Sen Yönetim Kurulu Üyeleri MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’yi ziyaret etti.

KONCUK: TBMM’DE KAMU ÇALIŞANLARINA DESTEĞİNİZİ BEKLİYORUZ

MHP Genel Merkezinde gerçekleşen görüşmede kamu çalışanlarının yaşadığı sıkıntıları ve ekonomik zorlukları anlatan Genel Başkan İsmail Koncuk, “Ek zam talebimize destek olmaları ve TBMM gündemine taşımaları amacıyla siyasi partilerimize ziyaretler gerçekleştiriyoruz” dedi. Koncuk, “Bilindiği üzere 2014 yılında kamu çalışanlarına sadece 123 TL’lik bir zam yapıldı. Bu zammın orta noktası yüzde 5,2 anlamına geliyor. Emeklilerimize de 140 TL zam yapıldı. Emekli maaşlarının oranlarının düşük olduğunu değerlendirdiğimizde yapılan zam yüzde 5’i bile bulmadı.

2014  yılı sonunda gerçekleşen enflasyon yüzde 8.17 olmuştur. Emekliler ve memurlar enflasyonun altında kalmıştır. İktidar her fırsatta, “Biz sizleri enflasyona ezdirmiyoruz” diyor ama bu rakamlar tüm gerçekleri ortaya koymaktadır.

Kamu çalışanlarının 2013 yılı Aralık ayına göre 2014 yılının aynı ayında alım güçlerinde 403 TL’lik bir azalma oldu. Siyasi iktidarın bu noktada açıklamaları da son derece enteresandır. Başbakan “Kamu çalışanlarına yüzde 17 zam yaptık” diyor. Eğer yüzde 17 zam yapıldıysa memurların cebine 425 TL girmesi gerekirdi ama cebimize giren para sadece 123 TL’dir.

Maliye Bakanı da Başbakan’a tezat bir açıklamayla “Memura yüzde 8,5 zam yaptık” diyor. Eğer Maliye Bakanının dediği oranda zam yapılmış olsa cebimize 213 TL girmesi lazım ama verilen zam 123 TL’dir. Ne yazık ki her iki açıklamada  doğru olmayan açıklamalardır.

Biz Türkiye Kamu-Sen olarak  6 Aralık 2014 tarihinde yüzde 12’lik bir ek zam talebiyle Ankara’da 25 bin üyemizin katılımıyla büyük bir miting yaptık. Yüzde 12’lik bir ek zam en düşük devlet memuru maaşında 201 TL’lik bir artış, ortalama memur maaşında ise 262 TL artış anlamına gelmektedir.  Elbette gözümüz yok ama Hakim ve Savcılarımıza bir kalemde 1155 TL zam yapıldı. Bu bir ihtiyaç ise kamu çalışanlarına da 200 – 250 TL civarında bir ek zam ekonomik veriler dikkate alındığında büyük bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Kamu çalışanları ve emeklileri aileleri ile birlikte hesapladığımızda 20 milyonluk bir nüfustan bahsediyoruz. Ancak Hükümet bugüne kadar ek zam talebimizi yerine getirmedi. Öncelikle Milliyetçi Hareket Partisi’nden başlayarak devamında Cumhuriyet Halk Partisi ve sayın Başbakan’a da bu talebimizi ileteceğiz. Milliyetçi hareket Partisi’nin sosyal konulardaki hassasiyetini çok yakından bildiğimiz için TBMM’de bu taleplerimize destek olmanızı rica ediyoruz” dedi.

 

Genel Başkan İsmail Koncuk konuşmasının ardından MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye kamu görevlilerinin 2014 yılında yaşadıkları sorunları ve ek zam taleplerini içeren bir dosya sundu.

 

DEVLET BAHÇELİ: BÜTÜN MİLLETVEKİLLERİMİZLE SİZLERİN TEMSİLCİSİ VE SAVUNUCUSU OLMAYA HAZIRIZ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise, “Kamu çalışanları ve emekliler dikkate alındığında çok büyük bir kesim mağdur edilmektedir” dedi. Bahçeli, Türkiye Kamu-Sen’in değerli Genel Başkanı ve bağlı sendikaların Genel başkanlarına bu ziyaretleri için çok teşekkür ediyorum. MHP’nin sosyal politikalara olan duyarlılığı nedeniyle bu konular her zaman gündemimizdedir.

Sayın Koncuk’un da ifade ettiği gibi Başbakan ve Maliye Bakanının memur zamlarına ilişkin yaptığı açıklamalar birbirleriyle ne kadar tutarsız olduklarını bir kez daha göstermesi bakımından çok önemlidir. Çok büyük bir nüfusu içinde barındıran kamu çalışanları ve emeklileri de dikkate aldığımızda önemli bir kesim mağdur edilmektedir.

Bizler sizlerin önerilerinizin ışığında TBMM’de görev yapan 52 milletvekilimizle birlikte konunun temsilcisi ve savunucusu olmaya hazırız. Parti politikalarımız açısından da bunların üzerinde ciddiyetle dururuz. Seçim dönemine girdiğimiz şu günlerde siyasi patiler seçim beyannameleri hazırlıkları içindeler. Bu görüşleriniz ve ileri ki dönemlerde sunacağınız öneriler, raporlar partilerin seçim beyannamesinde kamu çalışanlarının sosyal ve ekonomik meselelerinin ifadelerinde kolaylık sağlayacaktır. Bu noktada siyasi partilere yapacağınız ziyaretler ve konuyu dillendirmeniz son derece önemlidir. Milliyetçi Hareket Partisi olarak kamu çalışanları ve emeklilerin sorunlarına çözüm üretecek yaklaşımlara sahibiz. Sorunları da, çözümünü de biliyoruz, haklı davanızda yanınızda olmaya devam edeceğiz” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisine yapılan ziyarete, Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Türkiye Kamu-Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Türkiye Kamu-Sen Genel Mali Sekreteri ve Türk Yerel Hizmet-Sen Genel Başkanı İlhan Koyuncu, Türkiye Kamu-Sen Genel Toplu Sözleşme Sekreteri ve Türk İmar-Sen Genel Başkanı Necati Alsancak, Türkiye Kamu-Sen Genel Mevzuat Sekreteri ve Türk Enerji-Sen Genel Başkanı Mehmet Özer, Türkiye Kamu-Sen Genel Basın Sekreteri ve Türk Haber-Sen Genel Başkanı Sedat Yılmaz, Türkiye Kamu-Sen Genel Sosyal İşler Sekreteri ve Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı Şerafeddin Deniz, Türk Kültür Sanat-Sen Genel Başkanı Hasan Hüseyin YılmazTürk Emekli-Sen Genel Başkanı Osman Özdemir’de katıldı.

 

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz ek zam talebimizi TBMM çatısı altına taşıyabilmek amacıyla önümüzdeki günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de görüşecektir.

 
AFAD'A GÖRÜŞLERİMİZİ ve TALEPLERİMİZ İLETTİK PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Çarşamba, 21 Ocak 2015 16:31

Genel Başkanımız Necati Alsancak, Genel Başkan Yardımcımız Salih Demir ve Ankara 3 Nolu Şube Başkanımız Ali Can ve AFAD temsilcilerimiz ile birlikte AFAD Müdahale Dairesi Başkanı Sayın Fatih Özer'i ziyaret ettiler.

Çarşamba, 21 Ocak 2015 20:01 tarihinde güncellendi
Devamını oku...
 
KONCUK: TOPLU SÖZLEŞME MEMURUN “SEVR”İDİR! PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Perşembe, 15 Ocak 2015 14:09

Memuru ve Emekliyi Toplu Sözleşme masasında satanları, pazarlayanları, hakkımızı gasp edenleri,  730 günümüzü hiçe sayıp çalanları Ankara'da TBMM Dikmen Kapısında ve tüm illerimizde bordrolarımızı yakarak protesto ettik.

KONCUK: HERKESİN KUTSAL DEĞERLERİNE SAYGI BEKLİYORUZ

Konuşmasının başında Fransa’da yaşanan terör olaylarını değerlendiren Genel Başkan İsmail Koncuk, “Fransa’da yaşanan terör saldırısını Türkiye Kamu-Sen olarak kınıyoruz. Sebebi ne olursa olsun terör saldırına hayır diyen bir kuruluştur Türkiye Kamu-Sen. Hiçbir terör eylemini gerekçesi ne olursa olsun desteklemiyoruz. Biz bütün dinlere saygılıyız, isteriz ki bütün dünyada bizim duyduğumuz saygı kadar dinimize ve Peygamberimize saygı duysun. Mezhebi meşrebi ne olursa olsun kimsenin kutsallarımıza hakaret etme hakkı yoktur.

 

Bu çerçevede ülkemizde bazı gazetelerde belki iyi niyet göstergesi olarak o derginin yayınları yer aldı. Bu saldırıyı elbette lanetliyoruz ama peygamberimize hakaret eden derginin bu yayınlarını gazetelerimizde yayınlama hakkına kimse sahip olmamalıdır. Bu ülkede yaşayanların yüzde 99’u müslümandır. Bu milletin değerlerine dikkat edilmeli ve önemsenmelidir. Dinimizin bütün değerlerinin istismar edildiği şu günlerde bunun kime hizmet ederek yapıldığını da doğrusu merak ediyorum.

 

Charlie Hebdo  dergisinin karikatürleri bir gazetede yayınlanırken bir diğer gazete ise  bu ülkenin kurucusu olan, kahramanı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret eden bir fotoğraf yayınladı. Bu gazeteyi de kınıyorum, böyle gazetecilik olmaz. Kahramanlarına hangi saiklerle bir gazete hakaret eden fotoğraflar koyabilir? Bu iki anlayışta yanıştır, bizim bu anlayışların hiçbirinin yanında olmadığımızı buradan bir kez daha ifade ediyorum. Bu anlayışları Müslüman Türk milleti adına, şehitlerimiz adına, Kuva-i Milliye mücadelesinde yer almış tüm şehitlerimiz adına kınıyorum” dedi.

 

KONCUK: ŞİMDİ ÖNÜMÜZDE ZOR GEÇECEK BİR 365 GÜN DAHA VAR

 

Yoğun ilgi ve katılımın olduğu eylemimizde konuşan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 2013 yılında imzalanan toplu sözleşmenin memurlar ve emekliler için adeta bir Sevr anlaşması olduğunu söyleyerek, “Sonuçları itibarı ile basiretsiz, hesap bilmez, hak gözetmez, mücadele etmekten aciz, memurun yerine sahibinin sesi olanların imzaladığı toplu sözleşme, memur ve emeklilerinin tam 730 gününü çalmıştır” dedi. Koncuk, “2013 Ağustos’unda imzalanan toplu sözleşme, memurlar ve emekliler adına adeta bir Sevr Anlaşması olmuştur.  

 

Memurlarımızın hakları masa başlarında gasp edilmiş, sorunları yok sayılmış; 2 milyon 600 bin memur, 1 milyon 900 bin emekli adeta pazarlanmıştır. Toplu sözleşme masası, memurlar adına pazarlık yapılan yerdirKapalı kapılar ardında, herkesten saklanarak neyin pazarlığının yapıldığı ise hâlâ muammadır.

 

Sonuç itibarı ile basiretsiz, hesap bilmez, hak gözetmez, mücadele etmekten aciz, memurun yerine sahibinin sesi olanların imzaladığı toplu sözleşme, memur ve emeklilerinin tam 730 gününü çalmıştır. 2014 yılında maaşlara yapılan 123 liralık zam; ortalama memur maaşında %5,2; en düşük memur maaşında %7,2; mühendis maaşında %3,7; avukat maaşında %4; doktor maaşında %3 artış demekti.

 

Ama yıllık enflasyon %8,17 olduBuna göre en 2014 yılında aylık olmak üzere, bir doktor 182 lira, mühendis 175 lira, avukat 156 lira, imam 69 lira, hemşire 56, düz memur 42; şoför 36; 15inci derecenin 1inci kademesindeki hizmetli ise, 24 lira enflasyon nedeniyle zarara uğradı

 

Geçtiğimiz yılailenin temel ihtiyaç kalemlerinden;

 

Haberleşme giderleri %39,6;

Ulaşım harcamaları %18;

Giyim harcamaları %11,9;

Çevre ve su giderleri %10,9 ve

Gıda harcamaları ise ortalama %10,7 arttı.

 

Yine geçen yıl,

 

Çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı %9,4;

Dört kişilik ailenin insanca yaşayabileceği en düşük harcama tutarı olan asgari geçim sınırı %10,9;

Açlık sınırı ise %9,8 yükseldi.

 

Mercimek %42; pirinç %31; dana eti %19; peynir %16; yoğurt %11zamlandı. Ekmeğe bile %15 zam geldi.

 

Yani istatistiklere yansıyan enflasyon %8, cebimize yansıyan enflasyon en az %10 oldu. Geçen yıl dört kişilik bir aile için yapmak zorunda olduğumuz temel harcamalar tam 403 lira arttı

 

Kamu çalışanlarına 2014 yılı için verilen 123 TL dikkate alındığında, bir memur ailesi, geçtiğimiz yılı 280 lira zararla kapattı.   Yaşanan bu erime ortalama olarak maaşlarda %12,56’ya denk geliyor.

 

İşte biz, bu yüzden %12 ek zam istiyoruz. Gerçekler ortadayken hem Memnun-Sen, hem de iktidarın pişkin açıklamaları akıllara zarar veriyor. Bu durumda dahi, “Memurlarımızı enflasyona ezdirmedik” diyebiliyorlarBaşbakan, “Memurlara %17 zam verdik” diyor; Maliye Bakanı, “%8,5 zam verdik” diyor.

 

Ortalama memur maaşını Maliye Bakanlığı yaklaşık 2 bin 700 lira olarak hesaplıyor. Biz diyelim ki, 2 bin 500 lira.  Başbakan’ın dediği gibi memura %17 zam yapılması için, 425 lira zam almamız gerekir.

Soruyorum, 2014’de 425 lira zam alan var mı? Yok

 

Maliye Bakanı’nın dediği gibi %8,5 zam yapılması için, 213 lira zam almamız gerekir.

 

Soruyorum, bu kadar zam alan var mı? Yok

 

Yahu ne menem bir 123 liraymış ki, tam 1,5 yıldır Devletin bütün resmi kurumları teyakkuza geçti ama şu 123 liranın memur maaşına ne oranda yansıdığını hesaplayamadı.

 

Maliye Bakanı, “Memur maaş zammını abarttık” diye de bir ekleme yapmış. Gerçekten 2 yıldır, memura verdikleri 123 lirayı abarta abarta bitiremediler.

 

Kim ne derse desin; güneş balçıkla sıvanamaz. Memurların ve emeklilerin koskoca iki yılı resmen çalınmıştır. Kelime oyunları yaparak kamu çalışanlarını kimse kandırmaya ve aldatmaya kalkmamalıdır. 2014 yılı borç yükü ve geçim sıkıntısıyla geçiren memurlar tüm gerçeklerin farkındadır.

 

Kamu çalışanları, çalınan 730 günün 365’ini, bin bir güçlük içinde, biraz daha borç batağına saplanarak, kredi kartına yüklenerek, yediğinden, içtiğinden keserek, çocuğunun harçlığından kısarak, soğukta üşüyerek geçirdiler. Şimdi önümüzde çok daha zor geçecek bir 365 gün daha var.     

 

Geçtiğimiz yıl, bizleri 123 liraya mahkûm edenler, bu yıl da %3+3’e mahkûm ediyorlar. Memurları enflasyonun altında ezdiniz; biliniz ki, memurlar bir darbeyi daha kaldıramaz” dedi.

 

KONCUK: MEMURLARIMIZ BUGÜN ACI GERÇEKLE BİR KEZ DAHA YÜZLEŞTİLER

 

Memurların bugün sözde maaşlarını alınca acı gerçekle bir kez daha yüzleştiklerini belirten Genel Başkanımız İsmail Koncuk, “İmzalanan toplu sözleşmeyle memurların haklarının gasp edildiği bir kez daha ortaya çıkmıştır” dedi. Koncuk, “ Ekonomi iyi yolda, istikrar sürüyor, enflasyon düşüyor masalı, çarşı pazardaki gerçek fiyatlarla kâbusa döndüHükümet, her yıl hedef enflasyonu bilinçli olarak düşük göstererek memurlarımızı düşük ücret artışına mahkûm ederken, milletimizi zorunlu harcamalarında dahi enflasyon canavarına teslim ediyor.  

 

İktidar, 10 yıldır hiçbir enflasyon hedefine ulaşamadı. Bütün hesaplarında yanıldı. Bu yıl da enflasyon hedefi tutmayacakGeride kalan sürede, bir zamanlar fakirin yemeği olan kuru fasulye, pilav lüks gıda maddesi haline geldi.

 

Kırmızı etin yalnızca adı kaldı

 

Sebze, meyve el yakıyor

 

Kıymetli arkadaşlarım,

 

Bugün memurlarımız sözde zamlı maaşlarını aldılar ve acı gerçekle bir kez daha yüzleştiler.  Biz, Türkiye Kamu-Sen olarak 2013 Ağustos’undan beri, gerçekleri dile getiriyoruzİmzalanan toplu sözleşmenin defolu olduğunu, memurların haklarının gasp edildiğini ifade ediyoruz

 

Malum konfederasyon ise 123 lirayı, %3+3 zammı anlata anlata bitiremiyorGerçekler ortada; 2014 memurlarımız ve emeklilerimiz için kara bir yıl odu

 

2015 daha da zor olacak. Şimdi malum konfederasyon, iktidarın arkasına saklanmış, Başbakan’a perde arkasından sufle yapıyorlar, Başbakan da “Memurlara %17 zam yaptık” diyor. Maliye Bakanı’na sufle yapıyorlar, Maliye Bakanı, “Memura 8,5 zam yaptık; zam işini abarttık” diyor.

 

Sözde yetkili konfederasyonun 1,5 yıldır, memur maaşları ile ilgili bir tek açıklama yaptığını görmedik. Allah için çıkıp da Başbakan’ı; Maliye Bakanı’nı dahi düzeltmediler.

 

“Hayır, bizim imza attığımız maaş artışı, ortalama memur maaşına %5,2 zam demek.” diyemediler.

 

Bunlar, %12 ek zam talebimize de karşı çıktılar. Sanırsınız, bunlar memur sendikası değil de Maliye Bakanlığı yetkilisi.

 

Biz istiyoruz, herkesten önce onlar karşı çıkıyor.

Ama konuşmaya geldiğinde, sendikacıyız diye ortalıkta dolaşıyorlar.

  

Lafla peynir gemisi yürümez. Yalanla hiç yürümez. Artık memurlar da gerçeği görmelidir: Bunların sendikacılık gemisi yalanla, lafla yürümüyor. Gemi su alıyor; 2015 yılında batacak ama kendileriyle birlikte memurları da batıracaklarMemurlar adına bir tek açıklamaya imza atmayanlar, Memuru unutup, yolsuzluğa, hırsızlığa destek verenler, Bir yılda ailenin zorunlu harcamaları 403 lira artmışken, 123 lira zamma “Evet” diyenler,

   

Hizmetlileri yok sayanlar, 4/C’lilere; vekil ebe, hemşire, imam ve aile sağlığı elemanlarına üvey evlat muamelesi yapıp kadroya geçirmeyenleröğretmeni, akademisyeni, sağlık çalışanını, maliyeciyi, adliye çalışanını unutanlar,

 

Postacıya, ormancıya, belediye çalışanına, diyanet çalışanına kör bakanlar, Emeklileri, ek gösterge sorunlarını, ek ödeme sorunlarını, fazla mesaileri, döner sermayeleri bir kenara bırakıp, 2 gün içinde memuru masada satıp kaçanlar, “Ben sendikacıyım” diyemezler.

 

“Milli iradeye saygı” kisvesi altında, milletin kaynaklarını sömürenlere yardım ve yataklık eden ama memurun iradesini yerle bir edenler, “Sendikacıyım” diyemezler. Bunlar olsa olsa, yancı, yalancı olurlar.

 

Millete ait değerleri atıp, satıp peşkeş çekenler,

 

Arazileri, ormanları, madenleri yakıp, yıkıp yok edenler,

 

Milyonlarca vatandaşın hakkını çalıp, çırpıp edenler,

 

Çalışmadan zengin olma hevesiyle, memurların alın terini gasp edenler,

 

Mevki, makam ve siyasi çıkarları uğruna kamu görevlilerini masada satanlar,Şu soğuk günlerde evinde battaniyeyle ısınmaya çalışanların, ellerini otomobil egzozlarında ısıtanların, soğuktan donan bebeklerin ahını aldılar

 

Bunlar elbette yalan söyleyecekler, suçlarını, hesap bilmezliklerini kapatmaya çalışacaklar. İş bilmeyen, sözde sendikaların, iktidarla el birliği yapıp, memurlara verdiği zararı, bizzat yaşayarak görüyoruzBir yıl sonrasını dahi göremeyen ve memurların kazanılmış haklarını bile savunmaktan aciz bir konfederasyonun, 2 milyon 600 bin kamu görevlisi ile 1 milyon 900 bin dolayındaki emekliyi temsil edemediği açıktır

 

Bizim, memurların zarara uğramaması hassasiyetiyle yaptığımız haberlerden dahi kendilerine paye çıkararak Türkiye Kamu-Sen’i suçlamaya çalışanlar, memurları uğrattıkları zararın hesabını vermek, pişkinliklerinin bedelini ödemek zorundadırlar.” dedi.

 

KONCUK: KAMU ÇALIŞANLARI HAKLARINI GASP EDENLERİ SİLKİNİP SIRTINDAN ATMALIDIR

 

“İktidar ve sarı sendikanın işbirliği ile memurun 730 günü cehenneme döndü” diyen Genel Başkan İsmail Koncuk, “Memurların haklarını gasp edenleri silkinip sırtından atma vakti gelmiştir” dedi. Koncuk“Artık memurlarımızın, gözlerini bile kırpmadan haklarını gasp eden bu zevatı, silkinip, sırtından atma vakti çoktan gelmiştir.

 

2015 yılının yeni bir toplu sözleşme sürecine sahne olacağı düşünüldüğünde, memurlarımızın bugünkü kayıplarının ve ellerinden uçup giden 730 günün hesabını yaparak sendikal taraflarını belirlemeleri, hayati derecede önem kazanmıştır.

 

İktidar, sarı sendika işbirliği, 730 günümüzü cehenneme çevirmiştir. Memurlarımızın artık kaybedecek, feda edecek, heba edecek bir tek günü dahi kalmamıştır.

 

 

Bu bakımdan, memur ve emeklilerin kayıplarının telafisi hayati derecede önemlidir.

 

Biz, %12 ek zam talebimizi sonuna kadar dile getireceğiz.

 

Biz, memurlarımızın haklarını sonuna kadar müdafaa edeceğiz.

 

Biz, gerçekleri, her şeye rağmen, her platformda, her ortamda söyleyeceğiz.  

 

Milyonlarca memurun, emeklinin, masumun hakkını yiyenler, ek zam talebimize herkesten önce itiraz eden, hesap bilmez sözde sendikalar, yüzleri kızarmadan, “Memura %17 zam yaptık” yalanını söyleyenler ise, yarattıkları ekonomik yangının ateşini, milyonlarca memurun bordrolarında görecekler.

 

Ay sonunu getiremeyen, borç batağında çırpınan, masada pazarlanan milyonlarca memurun, bordrosundan yükselen bu ateş, hem bu dünyada, hem öteki dünyada yalancıları, arsızları ve memur pazarlamacılarını saracaktır.” dedi.

 

Genel başkanımız İsmail Koncuk’un konuşmasının ardından kamu çalışanları 2015 yılı için verilen 3+3 zammı ve kendilerinden çalınan 730 günü bordrolarını yakarak protesto ettiler.

  

 
SENDİKAL AYRIMCILIK YAPANLARDAN HESAP SORUYORUZ PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Perşembe, 15 Ocak 2015 08:38


Adaletin terazisini tarumar etmiş, makamı ve mevkiini yandaş sendikalara hizmetine tahsis ederek çalışanlara zulüm edenlerden hesap soracağız.

Türk İmar-Sen olarak bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığına ilk olarak bir uyarı yazısı gönderdik.  İnsan Kaynakları Daire Başkanlığına gönderdiğimiz yazıda bazı İl müdürleri ve şube müdürlerinin çalışanın moral ve motivasyonunu bozan tutumlar içerisinde olduğu sendikal ayrımcılık yaptıklarına dikkat çektik.

 Bu tür ayrımcılıkların suç olduğunu belirtiğimiz yazımızda bunları yapan idareciler hakkında gerekli araştırmaların yapılması ve taşra teşkilatına bu hususta talimat verilmesini istedik

 
ŞANLIURFA İL TEMSİLCİMİZİ KAYBETTİK PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Perşembe, 15 Ocak 2015 06:47

Şanlıurfa Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğünde görev yapan ve Sendikamızın Şanlıurfa İl Temsilcisi olan Nihat Akgün vefat etmiştir. Temsilcimize Allah'tan rahmet, kederli ailesi ve teşkilatımıza başsağlığı dileriz.

 
KARAYOLLARI SINIFTA KALDI PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Pazartesi, 12 Ocak 2015 08:04

Ülkemizin son bir haftada yaşadığı kış şartlarında yolların doğu ve batıda neredeyse hemen her ilde kapanması, insanların 2 gün şehirlerarası yollarda mahsur kalması gibi kabullenilemeyecek durumlar ortaya çıkmıştır.

Yollarda mahsur kalanlara AFAD ekiplerinin yoğun gayretleri ile ulaşılmış ve insanlarımız donmaktan kurtarılmıştır.  AFAD personeline bu gayretleri ve fedakarlıkları için teşekkür ederken Karayollarının niçin bu hale geldiğini de sorgulamak lazımdır.

Öncelikle belirtmek gerekir ki Türkiye’de hizmet verme yerine para kazandırma yolu haline gelen hizmet alımı ile taşeronlaştırma ne yazık ki Karayollarına da zarar vermiştir. Şube şefliklerinde yol kurtarma ve açma işleri hizmet alımı ile taşeronlaştırılmış yılların deneyimli çalışanlarına ise işten el çektirilmiştir.

Yandaşa kazandırma yönteminin Karayolları gibi kritik bir birimde faaliyete geçmesinin sonucu olan bu durum ne yazık ki kış şartları biraz sertleştiğinde görülmeye devam edecektir.

Devletin asli görevlerinin kamu personeli eliyle yürütülmesinin Anayasa’da açıkça belirtilmişken bu şekilde şirket kalkındırmak için kamu hizmetlerinin kalitesinin düşürülmesi ve kamu çalışanlarının işten el çektirilmesi kabul edilemezdir

 
AFAD'DA KİK KAZANIMLARI HAYATA GEÇİYOR PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Cumartesi, 10 Ocak 2015 10:15

AFAD'da KİK Toplantımızın sonuçları hayata geçiyor. Afad tarafından talebimiz olan Arama ve Kurtarma Teknisyenliği Sınav, Atama, Görev ve Çalışma İlkeleri Hakkında Yönetmelik Taslağı hazırlandı. Türk İmar-Sen Genel Başkanı Necati Alsancak çalışanlara bir çağrıda bulunarak taslakla ilgili taleplerini, görüşlerini ve çekincelerini Türk İmar-Sen'e ve il Müdürlüklerine bildirmelerini istedi.

Devamını oku...
 
EMEKLİ İKRAMİYESİNDEKİ 30 YIL SINIRININ İPTALİ RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Çarşamba, 07 Ocak 2015 09:04

Anayasa Mahkemesi, 5434 sayılı emekli sandığı kanunun 89. Maddesindeki dördüncü fıkrasının birinci cümlesinde yer alan: "....verilecek emekli ikramiyesinin hesabında 30 fiili hizmet yılından fazla süreler....Dikkate alınmaz" hükmünün iptaline karar vermiş böylelikle kamu çalışanlarının 30 yılın üstündeki çalışmalarını, bu süreden sonra verilen emekleri hiçe sayan kanun hükmünün iptal etmişti
Söz konusu karar bugünkü Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Kararda yürürlülük konusunda başka bir tarihe de hükmedilmemiştir. Böylelikle Resmi Gazetede yayın tarihi olan bugünden itibaren emekli olacak her kamu çalışanı bu haktan yararlanacaktır. 
 

 

 

Çarşamba, 07 Ocak 2015 09:10 tarihinde güncellendi
 
TAPU KADASTRO PERSONELİNE GÖREVDE YÜKSELME SINAVI.. PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Perşembe, 01 Ocak 2015 20:42

Tapu Kadastro Personeli Görevde Yükselme ve Ünvan değişikliği sınav duyurusu yayınlandı. Görevde yükselme ve ünvan değişikliği sınavına başvuracak adayların 12 Ocak 2015 günü mesai bitimine kadar Takbis üzerinden yapmaları gerekiyor

Perşembe, 01 Ocak 2015 20:51 tarihinde güncellendi
Devamını oku...
 
TAPU ve KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE TALEPLERİ AKTARDIK PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Salı, 30 Aralık 2014 15:57

Genel Başkanımız Necati Alsancak ve Genel Başkan Yardımcımız Salih Demir Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Davut Güney'i ziyaret ettiler. Ziyarette Genel başkanımız tapu ve kadastro çalışanlarının taleplerini Genel Müdüre İletti.  Ayrıca ziyarette 3194 Sayılı İmar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde KararnamelerdeDeğişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile ilgili raporumuzda Genel Müdüre iletildi

Çarşamba, 31 Aralık 2014 07:36 tarihinde güncellendi
 
GİRİŞİMLERİMİZ SONUÇ VERDİ, 4-C’LİLER ARTIK İLİŞİK KESMEYECEK! PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Salı, 30 Aralık 2014 15:54

4-C’li çalışanların “Yıl sonu ilişik kesme”konusuna ilişkin olarak yaşanan problemin giderilmesi için Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk Devlet Personel Başkanlığı yetkilileri ile bir görüşme gerçekleştirmiş ve bu görüşme sonrasında Devlet Personel Başkanlığı resmi internet sitesinden konuya ilişkin bir yazı yayınlanmıştır.

 

Bu çerçevede;

 

1) 2014 yılında imzalanan hizmet sözleşmeleri 31.12.2014 tarihine kadar uygulanacaktır.

 

2) Bahse konu Bakanlar kurulu kararının yürürlüğe girmesini müteakip geçici personel ile 1 Ocak 2015 tarihinden geçerli olmak üzere Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı tarafından hazırlanan tip sözleşme örneğine uygun olarak yeni bir sözleşme imzalanacaktır.

 

3) Mezkur maddenin ikinci fıkrası gereğince bu kapsamdaki geçici personelin yaşlılık ve malullük aylığı almaya hak kazanıncaya kadar istihdamları yasal yükümlülük olduğundan bundan sonra geçici personel, yeni bir sözleşme imzalamadan mevcut sözleşmeleri ile yaşlılık veya malullük aylığına hak kazanıncaya kadar istihdam olunmaya devam edilecektir.

 

Her platformda 4-C’li çalışanların yanında olduğunu gösteren Türkiye Kamu-Sen “Yıl sonu ilişik kesme” uygulamasını kararlı duruşuyla çözmüş ve 4-C’lilerin hak mücadelesinde bir adım daha atmalarına  destek olmuştur. Ancak çıkarılan torba kanunun ilgili maddesi yalnızca özelleştirilen kurum ve kuruluşlardan 4-C'li olarak gelen personeli kapsadığı için bu hükümlerde özelleştirme mağduru 4-C'lileri kapsayacak, başta TÜİK çalışanları olmak üzere diğer 4-C'li personel bu haklardan faydalanamayacaktır. Torba kanun çalışmaları sırasında da gündeme taşıdığımız ve yanlışlığına vurgu yaptığımız bu hükmün değişmesi ve istisnasız tüm 4-C'li persoenlin güvencesine kavuşması adalet ilkesinin de bir gereği olarak karşımızda bulunmaktadır.

 

Türkiye Kamu-Sen, bundan sonraki süreçte de 4-C’lilerin hak ve kadro mücadelesinde Türkiye yanlarında olmaya devam edecektir.

 

DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI YAZISI

T.C.
DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI

Sayı : 96005330-103.00-7422 
Konu : Geçici personel istihdamı

DAĞITIMDA KAYITLI YERLERE

Başkanlığımıza intikal ettirilen yazılı ve sözlü müracaatlardan 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun geçici personele ilişkin 4/C maddesinde son yapılan düzenleme çerçevesinde geçici personel ile 2015 yılı için hizmet sözleşmesi imzalanıp imzalanmayacağı ve geçici personel istihdamına ilişkin bazı hususlarda tereddütler oluştuğu anlaşılmıştır.

Bilindiği üzere, 657 sayılı Kanunun 4/C maddesine 10/9/2014 tarihli ve 6552 sayılı Kanunla eklenen ikinci fıkrada; "Özelleştirme uygulamaları sebebiyle akitleri kamu veya özel sektör işverenince feshedilen ve 24/11/1994 tarihli ve 4046 sayılı Kanun kapsamında diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakil hakkı bulunmayan personel de bu fıkra kapsamında yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanıncaya kadar istihdam edilebilir. Bu kapsamda istihdam edileceklerin sayısı, öğrenim durumlarına göre çalışma şartları ve bunlara ödenecek ücretler ile diğer hususlar Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının görüşleri üzerine Bakanlar Kurulunca belirlenir." hükmü yer almaktadır.

Bahse konu Kanun hükmünün gereği olarak hazırlanan Bakanlar Kurulu Karar Taslağı Başbakanlığa sunulmuştur.

Bu çerçevede;

1) 2014 yılında imzalanan hizmet sözleşmeleri 31/12/2014 tarihine kadar uygulanacaktır.

2) Bahse konu Bakanlar Kurulu Kararının yürürlüğe girmesini müteakip geçici personel ile 1 Ocak 2015 tarihinden geçerli olmak üzere Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı tarafından hazırlanan tip sözleşme örneğine uygun olarak yeni bir sözleşme imzalanacaktır.

3) Mezkur maddenin ikinci fıkrası gereğince bu kapsamdaki geçici personelin yaşlılık ve malullük aylığı almaya hak kazanıncaya kadar istihdamları yasal yükümlülük olduğundan bundan sonra geçici personel, yeni bir sözleşme imzalanmadan mevcut sözleşmeleri ile yaşlılık veya malullük aylığına hak kazanıncaya kadar istihdam olunmaya devam edilecektir.

Bilgilerinize arz ve rica ederim.

Mehmet Ali KUMBUZOĞLU 
Devlet Personel Başkanı

 

 
MEMURLAR GEREKÇELİ KARARI BEKLESİN PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Pazartesi, 29 Aralık 2014 10:04

Memurun emekli ikramiyesinin hesabında 30 yılı aşan süre dikkate alınmaz’ hükmü Anayasa Mahkemesi’nden döndü. Yani 30 yılın üzerindeki hizmet için de ikramiye alınabilecek. Ancak önce gerekçeli kararın Resmi Gazete’de çıkması gerekiyor

Bu da en erken 2 ayı bulabilir. Memurların bu sırada emeklilik dilekçelerini bekletmesi yerinde olur. Mahkemenin iptal kararı geriye yürümediği için hak kaybı yaşayanlar olacak. Bu konuda yapılacak şey ise yargıya gitmek.

Anayasa Mahkemesi’nin önceki günkü kararı memurların yüzünü güldürdü. MahkemeEmekli Sandığı Kanunu’nda yer alan “emekli ikramiyesinin hesaplanmasında 30 yılı aşan süreler dikkate alınmaz” ibaresinin Anayasa’ya aykırı olduğunu hükmetti.

Buna göre artık emekliler 30 hizmet yılını aşan çalışmaları için de emekli ikramiyesi alabilecek.

Ancak emekli aylıkları için böyle bir durum söz konusu değil. Memurun emekli aylığı hizmet yılı arttıkça yükseliyor. Yani, 35 yıllık hizmeti olan memur, 35 yılın karşılığı olarak emekli aylığına hak kazanırken emekli ikramiyesini sadece 30 yıl üzerinden alabiliyordu.

Oy çokluğuyla çıktı

İptal kararının asıl gerekçesi, Anayasa’nın 60. maddesindeki sosyal güvenlik hakkının memurların emekli ikramiyesini de kapsadığı görüşü oldu. Memurun işvereni olan devletine sadakatinin bir karşılığı olarak düşünülen emekli ikramiyesinin aynı zamanda sosyal güvenlik hakkının bir uzantısı olduğu ve bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiği görüşü iptal kararına yol açtı. Bu görüş neticesinde sosyal güvenlik hakkının engellenemeyeceği ve emekli ikramiyesinin de bu kapsamda olduğu görüşü benimsenerek karar verildi. Karar oy birliğiyle değil oy çokluğuyla çıktı. Yani, karar karşı oy yazılarına rağmen verilmiş oldu.

İlk adım Resmi Gazete

Anayasa Mahkemesi’nin kararı Resmi Gazete’de yayımlanınca geçerli olacak. Dolayısıyla, gerekçeli karar yayımlanana kadar memurların emeklilik dilekçelerini bekletmesi yerinde olur.

Aksi takdirde, 30 yılı aşan hizmetleri karşılığında emekli ikramiyesine hak kazanamayacaklar. Anayasa Mahkemesi’nden edinilen bilgilere göre, çıkan kararda hükümete herhangi bir düzenleme yapma süresi tanınmamış durumda. Anayasa Mahkemesi’nin verdiği gerekçeli karar Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra emekli ikramiyelerinin hesaplanmasına ilişkin 30 yıllık sınır kaldırılmış olacak ve bu tarihten sonra emekli olacak olanlar 30 yıl üzeri hizmetleri karşılığında emekli ikramiyesine hak kazanabilecek.
Ancak yine elde ettiğimiz bilgilere göre gerekçeli kararın en erken 2 ay sonunda yayınlanması bekleniyor. Bu nedenle, emeklilik planlayan memurlar acele etmeyip Anayasa Mahkemesi’nin kararının yayınlanmasını beklesinler.

Dikkat: Geriye yürümüyor

Diğer yandan, 1982 Anayasası’nın 153. maddesinde, “Anayasa Mahkemesi kararları kesindir”, “iptal kararları gerekçesi yazılmadan açıklanamaz” ve “iptal kararları geriye yürümez” hükümleri bulunuyor. Bu hükümler nedeniyle geçmişte emekli olmuş, ikramiyesini almış emekli devlet memurları Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararlarından yararlanamayacak.

Anayasa Mahkemesi kararı sonrasında görünen o ki, bugünlerde emekli olanlar da dahil olmak üzere, geçmişte emekli olmuş ve 30 yılın üzerindeki çalışmaları için emekli ikramiyesi alamamış memurlar için durum pek parlak değil.

Aslında eşitlik kavramı çerçevesinde mahkeme kararı esas alınarak geçmişi de kapsayan bir düzenleme yapılması en doğrusu olacaktır. Böyle bir düzenlemenin yapılmaması durumunda geçmişte emekli olmalarından dolayı hak kaybı yaşayacak olanlar için yapılacak tek şey yargıya gitmek. Bu durumdaki kişiler, ilk olarak İdare Mahkemesinde SGK’ya karşı dava açabilir. Eğer olumlu bir netice alamazlarsa bu sefer son çare olarak Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkını kullanabilirler.
Memurlar, emeklilik kararları için bu sıralar dilekçe vermemeli ve Anayasa Mahkemesi’nin bu kararının akıbeti beklenmelidir. Aksi takdirde emekli ikramiyesinde mağduriyetler yaşanacaktır.İŞTE ‘YENİ’ EMEKLİLİK İRAMİYELERİ

Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karar neticesinde, 2015 yılı itibariyle orta dereceli kademelerde görev yapan memurların (memur, şef, daire başkanı) emekli ikramiyelerinde 30 yılın üzerindeki her bir yıl için 2.050 TL ile 3.000 TL arasında bir artış olacağı öngörülüyor.

Yüksek unvan ve dereceli memurlarda ise bu rakam yıl bazında 3.500 TL’ye kadar çıkabilir. Aşağıdaki tabloda, Türkiye Kamu- Sen’in yapmış olduğu hesaplamalara göre yeni durumda çeşitli kadrolar itibariyle 30, 35 ve 40 yıllık kıdem üzerinden alınabilecek emekli ikramiyeleri 2015 yılı baz alınarak verilmiştir.

Cem Kılıç – Milliyet Gazetesi

 
GENEL BAŞKAN NECATİ ALSANCAK KANAL B'DE KAMU ÇALIŞANLARININ SORUNLARINI DİLE GETİRDİ PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Cumartesi, 27 Aralık 2014 12:11

Türk İmar-Sen Genel Başkanı ve Türkiye Kamu-Sen Genel Toplu Sözleşme Sekreteri Necati Alsancak Kanal B'de yayınlanan Güncel Programına katıldı. Genel Başkan Alsancak programda kamu çalışanları açısından 2014 yılını değerlendirdi. Toplu sözleşmelerle ilgili taleplerimizi ve yaşanan aldatmacaları gözler önüne serdi. Alsancak, hizmet kolumuzdaki kamu çalışanlarının sorunlarını da ekrana taşıdı.

Cumartesi, 27 Aralık 2014 13:30 tarihinde güncellendi
Devamını oku...
 
EMEKLİ İKRAMİYESİNDEKİ 30 YIL SINIRI İPTAL PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Cuma, 26 Aralık 2014 08:57

Anayasa Mahkemesi, 5434 sayılı emekli sandığı kanunun 89. Maddesindeki dördüncü fıkrasının birinci cümlesinde yer alan: "....verilecek emekli ikramiyesinin hesabında 30 fiili hizmet yılından fazla süreler....Dikkate alınmaz" hükmünün iptaline karar verdi AYM kararı oy çokluğuyla aldı.

Bu çerçevede, kamu çalışanlarının 30 yılın üstündeki çalışmalarını, bu süreden sonra verilen emekleri hiçe sayan kanun hükmünün iptali ile, konu hakkındaki adaletsizlik yüksek mahkeme kararı ile ortadan kaldırılmış oldu.

Anayasa Mahkemesinin verdiği bu karar Resmi Gazetede yayınlanmasının ardından yürürlüğe girecek.

Anayasa Mahkemesi kararı ile birlikte; kamu hizmetinin temel taşı olan kamu görevlisini 30 yıllık çalışma sonrası angarya olarak gören, işine gelmiyorsa emekli ol dayatmasına son verilmiştir. Kuşkusuz Anayasal gerekçelere dayanan iptal kararında Anayasanın 49. Maddesinde yer alan "Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları korumak, çalışmayı desteklemek ve işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak için gerekli tedbirleri alır." Hükmü siyasi iradeye bir kez daha hatırlatılmıştır.

Türkiye Kamu-Sen emeklilikte 30 yıl sınırıyla ilgili yaşanan adaletsizliği her platformda dile getirmiş, geçtiğimiz yıl "Tüm Ek Ödemeler Emekliliğe Sayılsın, Emekli Maaşı Düşmesin" kampanyası düzenlemiş, Bilboard reklamlarıyla kamuoyu oluşturmuş ve toplanan 511 bin 907 dilekçeyi Kızılay meydanında düzenlediğimiz basın açıklamasının ardından Başbakanlık'a göndermiştik.

Ayrıca Kamu Personeli Danışma Kurulunda emeklilikte 30 yıl sınırı meselesini gündeme taşıyarak, konunun KPDK kararları arasına dahil edilmesini sağlamıştık

Yetkili konfederasyon ise toplu sözleşmede bu haksızlığın önüne geçmek için adım bile atmamış, 123 TL'ye acele imza ile memuru mağdur etmişti. Toplu sözleşmede 30 günlük yasal sürenin 23 günü heba etmiş emekli ikramiyesindeki 30 yıl sınırı gibi birçok mağduriyete neden olan düzenlemeleri görüşmemişti.

Cuma, 26 Aralık 2014 09:01 tarihinde güncellendi
 
TAPU KADASTRO ÇALIŞANLARI! DEĞERLENDİRMELERİNİZİ BEKLİYORUZ PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Çarşamba, 24 Aralık 2014 07:23

3194 Sayılı İmar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarı'sı hazırlanmıştır. Söz konusu tasarı ile ilgili olarak sendikamız tarafından kapsamlı bir çalışma yapılmaktadır.

Çarşamba, 24 Aralık 2014 10:48 tarihinde güncellendi
Devamını oku...
 
TAPU ve KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ FAZLA MESAİ İÇİN ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR PDF Yazdır E-posta
Yazar admin   
Perşembe, 18 Aralık 2014 16:17

Türk İmar-Sen Genel Merkezi olarak Tapu çalışanlarının talepleri ile ilgili Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne bir başvuru yapmıştık.

Genel Müdürlük başvurumuz üzerine bize gönderdiği cevabi yazıda personel eksikliğinin giderilmesi ve yoğunluğunun azaltılmasına yönelik olarak açıktan atama izni verilmesi için Devlet Personel başkanlığı ve Maliye Bakanlığı’na başvuruda bulunulduğunu belirtti.

Tapu ve Kadastro çalışanlarına fazla mesai ödenmesi talebimiz ile ilgili olarak ise Konu ile ilgili yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğu belirtilerek bu konuda Genel Müdürlük tarafından bir çalışma yürütüldüğü belirtildi.

Görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının yapılması konusunda çalışmaların ise devam ettiği kaydedildi.

Perşembe, 18 Aralık 2014 16:28 tarihinde güncellendi
 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 - 24

BAŞKANDAN

 


ETİK HABER

Memurun Yeri Haber

Faydalı Linkler

Kurumlarımız

 

Gazetemiz

Nisan 2010 Gazete