MANŞET HABERLER
Kadın Komisyonu Başkanımız Nilay Doğan Deniz Oldu PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Cuma, 21 Ekim 2016 07:24


Kadın Komisyonu Başkanımız Berna Çetin Kütük’ün Ankara 4 Nolu Şube Başkanı olmasının ardından 18 Ekim tarihinde Kadın komisyonu Başkanlığı görevinden ayrıldı. Yerine Nilay Doğan Deniz geldi. Kendisine hayırlı olsun diyor ve çalışmalarında başarılar diliyorum.

             Necati Alsancak
             Genel Başkan

 
DANIŞTAY "DEVLET NİŞANLARINDA ATATÜRK SİLUETİ OLMALI” DEDİ PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Perşembe, 13 Ekim 2016 06:33


Türkiye Kamu-Sen’in devlet nişanlarında, Atatürk silueti ve T.C. ibaresinin kaldırılmasına yönelik açtığı dava sonuçlandı.

Danıştay’ın kararına göre, “Atatürk Kabartmasına yer verilmeksizin yapılan düzenleme İPTAL edildi.

2013 yılı Kasım ayında dönemin Hükümetinin aldığı kararla, Türkiye Cumhuriyeti'nin "İlişkilerin geliştirilmesine katkıları" nedeniyle yabancılara verdiği en büyük üç nişan olan Devlet Nişanı, Cumhuriyet Nişanı ve Liyakat Nişanı'nın şekilleri değiştirilmiş, nişanlarda yer alan Atatürk silueti ve T.C. yazısı kaldırılmıştı.

Türkiye Kamu-Sen olarak, milli kimlik ve bütünlüğümüzün simgesi olan nişanlardan T.C. ibaresi ve Atatürk siluetinin kaldırılmasına tepki göstermiş, yapılan bu düzenlemenin yürütmesinin durdurulması ve iptali talebi doğrultusunda Danıştay’a başvuruda bulunmuştuk.

Türkiye Kamu-Sen’in iptal istemiyle Danıştay’a açtığı davada sona gelindi.

Danıştay 10. Dairesi verdiği kararla nişanlardaki Atatürk siluetinin kaldırılmasının anayasal hükümler karşısında eksik bir düzenleme olduğuna hükmederek, “Devlet Madalya ve Nişanları Yönetmeliği”nin 6. Maddesinde yer alan devlet nişanına ilişkin kısmında “Atatürk Kabartması”na yer verilmeksizin eksik düzenleme yapan kısmın İPTALİNE karar verdi.

KONCUK: MİLLİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR

Danıştay’ın verdiği İPTAL kararının ardından bir değerlendirme yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “Türkiye Kamu-Sen olarak bu ülkenin milli kahramanlarına her zaman sahip çıkıyoruz. Bu kahramanların en başında da bu ülkenin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk gelmektedir” dedi. Koncuk, “Bilindiği üzere 05.11.2013 Tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Devlet Madalya ve Nişanları Yönetmeliğinde yapılan bir değişiklik ile devlet nişanlarından T.C. ibaresi ve devletimizin kurucusu olan büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kabartma şeklindeki silueti kaldırılmıştı.

Kökleri Anadolu coğrafyasında filizlenen ve bu ülkenin tüm milli ve manevi değerlerine sahip çıkan Türkiye Kamu-Sen konfederasyonu olarak konuyu hemen yargıya taşımış ve bu düzenlemenin iptalini talep etmiştik.

Danıştay 10. Dairesi verdiği kararla kabul edilmesi mümkün olmayan bir uygulamanın önüne geçmiş ve ülkemizin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün siluetinin devlet nişanlarından kaldırılmasını hukuka aykırı bularak iptal etmiştir.

Dönemin hükumetinin aldığı bu kararın yanlışlığını mahkemelerimiz bir kez daha teyit etmiş, yargı, milli değerlerimize sahip çıkarak, gerçekleştirilmek istenen bu uygulamaya engel olmuştur.

Okullarda Andımız’ı yasaklayan, milli bayramlarımızı iyice sadeleştiren, milli kimliğimize yönelik olarak yapılan bir çok uygulamaya son olarak devlet nişanındaki bu değişiklik eklenmiş ancak, Türkiye Kamu-Sen’in gayretleri ve mahkemelerimizin verdiği kararla bu yanlıştan dönülmüştür.

15 Temmuz’da yaşanan hain darbe girişimi ve o gece yaşananlar, bu ülkenin kurucusu olan büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirlerinin ve bıraktığı emanetin bir kez daha ne kadar önemli ve anlamlı olduğunu ortaya koymuştur.

Bu ülkeyi yokluklar içinde kuran ve fikirleriyle yıllardır hayat veren Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyor, yapılan yanlışa “Dur” diyen yüce mahkemeyi kutluyorum.

Türkiye Kamu-Sen olarak milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmanın boynumuzun borcu olduğunu bir kez daha ilan ediyor, bu yanlışların tekrar yaşanmamasını temenni diliyorum” dedi.

 
KARAYOLLARINDA SIRA TAHSİSLİ KONUTLARIN ARTIRILMASINI İSTEDİK. PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Çarşamba, 12 Ekim 2016 15:21


Sendikamız Türk imar-Sen üyelerimizin talepleri doğrultusunda girişimlerini sürdürüyor. Sendikamız son olarak Karayolları Genel müdürlüğüne lojmanlarla ilgili bir başvuru yaptı. Yapılan başvurda Lojmanların Görev tahsisli konutlarda yerleşecek çok sayıda personel bulunduğundan dolayı sıra tahsisli konut sayısının azaldığına dikkat çekildi.

Başvurumuzda yeni bir değerlendirme yapılarak sıra tahsisli konut sayılarının arttırılması hususu vurgulanarak gerekli çalışmaların yapılması istendi. 
 

 
İSTİŞARE TOPLANTIMIZIN SONUÇ BİLDİRGESİ AÇIKLANDI PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Çarşamba, 12 Ekim 2016 09:10

6-9 Ekim 2016 tarihlerinde “Sendikacılıkta Gerçek Dost Asıl Adres” teması ile gerçekleştirilen Türkiye Kamu-Sen Başkanlar Kurulu İstişare Toplantısı’nda alınan görüşler doğrultusunda hazırlanan sonuç bildirgesini kamuoyunun ve kamu çalışanlarının bilgilerine sunuyoruz.

 

1- Kahraman ecdadımızın ve evlatlarımızın canları ve kanları pahasına vatan yaptığı topraklarımızda gözü olan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının yok olmaktan kurtarıp bizlere armağan ettiği Devletimizi bölüp, parçalayarak tarih sahnesinden silme amacındaki şer odakları, her türlü ihanete başvurarak faaliyetlerini ara vermeksizin sürdürmektedirler. Bu çerçevede son dönemde daha da artan terör olaylarından, can ve mal kayıplarından son derece rahatsızlık duymaktayız. Bölücü terör, yöre halkını ve güvenlik güçlerimizi hedef almakta, yurdumuzun dört bir yanına şehit ateşi düşmektedir. Vatandaşlarımıza ve güvenlik görevlilerimize karşı yapılan alçakça saldırılarla kardeş kavgaları çıkarmak isteyen, kan dökerek, can alarak ülkemizi bölmeyi amaçlayan hainlerin yakalanıp en ağır cezalara çarptırılması arzumuzu bir kez daha yineliyoruz.

 

Terör belasının ülkemizden sökülüp atılması, terör örgütlerinin lojistik ve insan kaynağı olan sınırlarımız dışındaki bölgelerin de bu unsurlardan temizlenmesi amacıyla başlatılan Fırat Kalkanı Harekâtını sonuna kadar destekliyoruz.  Bu bağlamda kaynağı neresi olursa olsun birliğimize, dirliğimize, askerimize, polisimize ve sivil vatandaşlarımıza yönelik her türlü şiddet eylemini lanetliyor, sınırlarımız içinde ve dışında yürütülen operasyonlarda ve terör olaylarında hayatlarını kaybeden evlatlarımıza Allah’tan rahmet, şehit ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyoruz. Türkiye Kamu-Sen Başkanlar Kurulu olarak en son terörist de yok edilinceye kadar sürdürülecek uzun ve kararlı mücadele ile ülkemizin yeniden huzur ve güvenlik ortamına kavuşturulması noktasında gerçekleştirilecek her türlü operasyonda güvenlik güçlerimizin arkasında olduğumuzu ilan ediyoruz.   

 

2- 15 Temmuz 2016 günü, 242 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine binlerce vatandaşımızın da yaralanmasına neden olan alçak darbe girişimini ve bunlara destek olan iç ve dış bütün oluşumları nefretle lanetliyoruz.  Bu kalkışma, bu vatan toprakları üzerinde yaşayan, devletine bağlı, millet olma bilinci içinde, binlerce yıllık değerlerine sahip çıkan hiçbir ferdin kabul edemeyeceği alçak bir darbe girişimi, milletimize karşı oynanan küresel oyunun, kahpece suikaste dönüştüğü kara bir gün olarak tarihe geçmiştir.

Milletler, tarih sahnesi içinde önlerine çıkan dönüm noktalarında ortaya koydukları azim ve kararlılıkla medeniyet sahnesindeki yerlerini tayin ederler. Türk milleti, tarihin başlangıcından beri üzerinde oynanan her türlü oyuna rağmen, ihtiyaç duyulan her anda gösterdiği feraset ve cesaretle ön plana çıkmış, etrafına örülmek istenilen her türlü çemberi kırmış, üzerine kurgulanan bütün oyunları bozmuş,  tarihin her döneminde tüm dünyayı kendisine hayran bırakmıştır.  15 Temmuz günü yaşanan hain darbe girişiminde de milletimiz takındığı siyaset ve partiler üstü tavırla, her türlü görüş ayrılığını bir tarafa bırakarak tek yürek halinde, ortak paydamızın Türkiye Cumhuriyeti, buluşma noktamızın ay yıldızlı al bayrağımız olduğunu, değerlerimizden, devletimizden ve demokrasiden asla vazgeçmeyeceğimizi hep bir ağızdan tüm dünyaya bir kez daha haykırmıştır.

 

Türkiye Kamu-Sen Başkanlar Kurulu olarak hiçbir gücün milletin kararının üstünde olmadığını, seçimle gelen iktidarların yine seçimle gitmesinin demokrasi anlayışımızın temelini oluşturduğunu bir kez daha vurguluyoruz. Bundan önce demokratik rejimimize yapılmak istenilen her müdahalede olduğu gibi nereden ve kimden gelirse gelsin, nereye ve kime karşı yapılırsa yapılsın demokrasi dışı her türlü girişimin sonuna kadar karşısında, Türk milletinin ve devletinin yanında yer almaya devam edeceğimizi bir kez daha hatırlatıyor, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralananlara geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.  

 

3- 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kamuda yoğun bir şekilde görevden uzaklaştırma ve ihraçların yaşandığı görülmektedir. Terör örgütleriyle ilişki içinde bulunduğu tespit edilen, darbeye karışan, bunlara yardım ve yataklık eden bütün hainlerin hak ettikleri en ağır cezalara çarptırılması için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Bu noktada gerçekleştirilen uygulamaların demokratik hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde yürütülmesi ve mesnetsiz iddialara, asılsız bilgi ve belgelere dayalı olarak görevden uzaklaştırma ve ihraç işlemi gerçekleştirilmemesi, çalışma barışının korunması, milli birlik ve beraberliğimizin sürdürülmesi adına son derece önemlidir.

 

Bu süreçte kurunun yanında yaşın da yanmaması için bütün soruşturmalar büyük bir titizlikle gerçekleştirilmelidir.  Verilecek kararların toplum vicdanında sorgulanması, bir tek kamu görevlisinin bile haksızlığa uğraması, toplumun adalete güvenini olumsuz yönde etkileyecektir. Bu bakımdan gerçek adalet, soruşturmayı gerçekleştiren mercilerin de gönül huzuru içinde, hiçbir baskıya maruz kalmadan karar verebilmeleri ile mümkün olacaktır. Dolayısıyla haklarında soruşturma açılan kamu görevlilerinin büyük bir hassasiyetle değerlendirilmesi ve en küçük bir mağduriyete dahi yer verilmemesi, bu süreçte devlet mekanizmasında ortaya çıkan aksaklıkların giderilmesi açsından olmazsa olmazdır. 

 

Türkiye Kamu-Sen Başkanlar Kurulu, hiç kimsenin doğruları söyleme cesaretini kendisinde bulamadığı bu süreçte, suça bulaşmamış masum kamu görevlilerinin haklarının korunması adına her türlü girişimde bulunmayı, ilkeli sendikacılık anlayışının Türkiye Kamu-Sen’e yüklediği tarihi sorumluluğun bir gereği olarak görmektedir.

 

4- 15 Temmuz 2016 günü devletimizin ve milletimizin maruz kaldığı hain saldırının en önemli nedeni, kamuda liyakat ilkesinin zedelenmesidir. Bu dönemde memurların siyasi düşüncesine, tabi oldukları cemaatlere, partilere yakınlığına, sendikal tercihine bağlı olarak ve hiçbir objektif kural gözetilmeden yapılan atamalar sonucunda ülkemizin kılcal damarlarına kadar sirayet eden bir terör örgütü gerçeğiyle yüz yüze kalınmıştır.  Toplumun devlete olan bağlılığını ve güvenini belirleyen en önemli etken, topluma sunulan kamu hizmetinin kalitesi ve tarafsızlığıdır. Bu süreçte bir kez daha görülmüştür ki, kamu görevlisi ve memur kavramı devletlerin geleceğini doğrudan etkileyecek mahiyette önem taşımaktadır. Bu noktada görevlendirmelerde liyakatin ve ehliyetin önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır.  

Öyle ise bundan sonra yapılacak ilk iş, kamuda liyakati esas alan bir yapılanma oluşturmak, adalet ve hakkaniyet içerisinde kariyer ilkesini işletmek olmalıdır. Bugün, kamu hizmetlerini tarafsız ve adil bir şekilde yürütecek, liyakatli ve ehliyetli kamu çalışanı ve yöneticilere her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.  Bunu sağlamanın yolu da kamu hizmetlerinden siyaseti söküp atmak, yerine adaleti getirmektir. Adaletin çalışma yaşamındaki birinci önceliği ise işin ehline verilmesidir.

 

Yaşanan bunca acı tecrübeye karşılık olarak kamuda liyakatin sağlanması adına her hangi bir adım atılmadığı gibi, bundan önce yapılan yanlışların artarak devam ettiği, birçok kurumda memur alımlarında KPSS şartının esnetildiği ve mülakatla memur alımı gerçekleştirildiği görülmektedir.

 

Devletimizi idare edenler, bir süre sonra başka bir vesayet belası ile karşılaşmak istemiyorlarsa, uyarılarımıza mutlak surette kulak vermek ve hayatın her alanında olduğu gibi kamuda da adaleti sağlamak zorundadır. Aksi halde, idarecilerin etrafını saracak yeni siyasi yandaşlar, yeni menfaat örgütleri, yeni güç odakları ile ülke kısa zaman içinde yeni bir kaosa daha girme tehlikesiyle yüz yüze kalacaktır.  

Kamu görevlilerinin atanmalarında, görevde yükselmelerinde, tayin ve terfilerinde tarafsızlık ve liyakat ilkelerinden vazgeçilmemesi; hak eden memurun hak ettiği göreve gelmesi; kamu kurum ve kuruluşlarında, çalışma barışının, birlik, dayanışma ve verimlilik artışının sağlanması için en temel gerekliliktir. Kamu görevlilerinin yandaş, yandaş olmayan, bizden, bizden olmayan gibi ifadelerle fişlenerek ayrıştırılmasının, kadrolaşmanın, adam kayırmanın, kıyımın, haksızlığın, hukuksuzluğun son bulmasının; kamuda bir takım siyasi çevrelere yakın olmanın, çalışanın eğitim düzeyi, performansı ve kişiliğinin önüne geçmesinin önlenmesinin; kamu kurum ve kuruluşlarının idarelerinin tarafsızlığının sağlanmasının; adil bir sınav ve atama sistemi ile çağdaş bir yönetim anlayışının oluşturulmasından geçtiği bilinmeli, özellikle yönetici atamalarında yazılı sınava dayalı adil, şeffaf ve tarafsız bir sistem oluşturulmalı, kamuya personel alımlarında mutlak surette yazılı sınava itibar edilmeli, sübjektif değerlendirmelere açık sözlü sınav uygulamasından mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

 

15 Temmuz darbe girişimiyle birlikte bir kez daha görülmüştür ki, toplumda adaleti sağlanmak ve toplumun tüm kesimlerine eşit yaklaşmak, bu ülkeyi idare edenlerin en temel yükümlülüğüdür. Ayrımcılığa yer vermeyen, liyakate dayalı, hakkaniyeti öncelik alan bir kamu düzeni sağlanması konusunda iktidarı daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Türkiye Kamu-Sen Başkanlar Kurulu, işi ehline vermenin; herhangi bir mensubiyet ya da siyasi yandaşlık yerine doğru eğitim almış, tecrübeli kimseleri tercih etmenin ve bunu sistematik bir hale getirerek, atama ve görevde yükselmeleri dışarıdan her türlü olumsuz müdahaleye kapatabilmenin iyi bir idareci olmanın baş şartı, gelecek güzel günlerin olmazsa olmazı olduğunu yetkililere bir kez daha hatırlatmaktadır.

5- İktidar işbaşına geldiği günden bu yana, mesnetsiz gerekçeler üreterek kamu görevlilerimizin kazanılmış en önemli hakkı olan iş güvencesini kaldırmak istediğini ifade etmektedir. Son olarak yaşanan darbe girişimi bahane edilmek suretiyle memurluk güvencesinin kaldırılmak istendiği görülmektedir.

 

Son dönemde Devletin asli ve sürekli görevlerinin hızla yaygınlaşmakta olan idari hizmet sözleşmeli, 4/B’li, 4/C’li, taşeron gibi adlar altındaki istihdam modelleri altında çalıştırılan personel eliyle gördürülerek düşük ücretli çalışan sayısının arttığı, iş güvencesini zayıflatıldığı gözlerden kaçmamaktadır. Bu bakımdan kamu görevlilerimizin iş güvencelerinin korunması Türkiye Kamu-Sen’in kırmızıçizgisidir.

 

OHAL ilanı ve terör örgütleriyle mücadele adı altında kamu görevlilerinin Kanun Hükmünde Kararnameler aracılığıyla görevlerinden alınabildiği ve ihraç edilebildiği göz önünde bulundurulduğunda, mevcut durumda da suça bulaşmış kamu görevlilerine ilişkin olarak her türlü tedbirin uygulanabildiği açıktır.  Ancak bu durumun bir kanun değişikliği ile kalıcı hale getirilmesi halinde, memurlar için her günün OHAL kapsamındaymış gibi değerlendirileceği ve kamu görevlilerinin geleceklerinin idarecilerin keyfiyetine bırakılacağı bilinmelidir.

 

Kamu görevlilerinin iş güvencelerinin yok edilmesine ve kamu istihdamını özel kesim istihdamına yaklaştırmaya yönelik girişimlerden bir tanesi de performans sistemidir.  Yöneticilerin objektif kurallara göre atanmadığı, liyakat sisteminin esas alınmadığı, kamu görevlilerinin görev tanımlarının dahi olmadığı, bir memurun üzerinde birden çok yetki ve sorumluluğun bulunduğu, az sayıda çalışanla çok işin yapılmaya çalışıldığı bir yapıda performans sisteminin kamu görevlileri üzerindeki baskıyı artırıcı, iş güvencesini yıpratıcı bir etki yaratacağı açıktır.   

 

Kamu görevlilerimiz kamu personel rejiminde değişiklik çalışmalarını birikmiş sorunlarının çözülmesi için bir fırsat olarak görmektedir. Ek ödeme, ek gösterge, özel hizmet tazminatı, emekli maaşları, sosyal yardımlar gibi ödeme kalemleri ile harcırahlar, atamalar, sicil ve disiplin hükümleri, yer değiştirme, görevde yükselme, hizmet içi eğitim gibi birçok konuda 1965 yılında kabul edilen 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, günümüz ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelmiştir. Bu bakımdan Türkiye Kamu-Sen Başkanlar Kurulu olarak sorunların çözülmesi için yapılacak her türlü çalışmayı destekleyeceğimizi, iş güvencesinin kaldırılmasına ya da zayıflatılmasına yönelik herhangi bir girişime ise en şiddetli tepkiyi vereceğimizi ilan ediyoruz.

 

6- Kamu istihdamı son derece karmaşık bir hal almış durumdadır. 657 sayılı Kanunun 4-A, 4-B, 4-C maddeleri ile kadrolu, sözleşmeli, geçici ve vekil gibi adlar altında personel çalıştırılmakta; 5258 sayılı Kanun, 4924 sayılı Kanun, 5393 sayılı Kanun, 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname, İdari Hizmet Sözleşmesi kapsamı gibi çok çeşitli statüde personel istihdam edilmektedir.  Aynı kurum içinde aynı işi yapan ancak tabi oldukları yasal mevzuatın farklı olması nedeniyle; maaşları, emeklilik hakları, iş güvenceleri, sosyal ve özlük hakları farklı olan kamu görevlileri bulunmaktadır. Kaldı ki, 4/C’li personel ile memur işi yapan kamu işçilerinin kadroya geçirilmesi konusunda çalışma yapılmasına dair Kamu İşveren tarafı ile kamu görevlileri sendikaları arasında kabul edilmiş bir mutabakat olduğu halde, şu ana kadar herhangi bir işlem yapılmadığı da görülmektedir. Kamu istihdamında yeknesaklığın ve adaletin sağlanabilmesinin yolu, kamudaki çok başlı yapıyı sonlandırmaktan ve tüm çalışanların iş güvencesi, sosyal haklar, toplu sözleşmeli ve grevli sendikal hak ve izin haklarını da içeren, insanca yaşayabileceği bir ücret aldığı, asli ve süreklilik arz eden kadrolu statüye kavuşturulmasından geçmektedir.

 

Kamu personel rejimindeki aksaklıkların başlıca nedeni olan farklı hukuki statü çerçevesinde istihdam edilen kamu dışı aile sağlığı çalışanları, vekil, İdari Hizmet Sözleşmeli, 4/C’li, 4/B’li, 5393 sayılı Kanuna ve diğer mevzuat hükümlerine tabi güvencesiz personel ile taşeron işçileri ve üniversite mezunu kamu çalışanlarının kadroya geçirilmesi sağlanmalıdır.

 

7- Bilindiği gibi toplu sözleşme hükümleri, uygulanması idarece zorunlu olan metinlerdir. Buna karşın imzalanan toplu sözleşme hükümleri tam olarak uygulanmamakta, kamu görevlilerinin hak ve menfaatlerini koruyup ilerletme misyonu ile kurulduğunu iddia eden yetkili sendika ve konfederasyon ise kendi attığı imzaya dahi sahip çıkabilme basiretini gösterememekte, kamu görevlilerinin mağduriyet yaşamasına göz yummaktadır. Konfederasyonumuz, toplu sözleşme hükümlerinin bir an önce uygulanması amacıyla yargıya başvurmuş bulunmaktadır. Bu kapsamda mahkeme sonucu beklenmeksizin başta 4/C’li geçici personel ile üniversite mezunu işçilerin kadroya geçirilmesi olmak üzere, uygulanmayan bütün toplu sözleşme hükümleri bir an önce hayata geçirilmelidir.

 

8- Kamuda istihdam sisteminde ana eksen, aile bütünlüğünün korunması yolunda belirlenmeli ve üniversiteler dâhil olmak üzere kamuda her statüde istihdam edilen personelin herhangi bir şart aranmaksızın eş durumu, sağlık ve öğrenim özründen dolayı tayin talepleri dikkate alınmalı, atama ve yer değiştirmelere ilişkin çerçeve yönetmelikte uygun düzenlemeler yapılarak atama ve yer değiştirmelerde aile bütünlüğünün korunması sağlanmalıdır.

 

Yer değiştirmelerde öncelik karşılıklı ve gönüllü yer değiştirme taleplerine verilmelidir. Eleman temininde güçlük çekilen il ve ilçelerde 5 yıldan uzun süredir görev yapmış olan memurların istekleri halinde başka yerlere atanmaları sağlanmalıdır. Bu il ve ilçelerde görev yapacak personele her yıl belirlenen kadro ihtiyacı kadar lojman, kreş ve servis imkânı sağlanmalıdır. 

 

9- Yargının, yasama ve yürütmeden bağımsız olduğu ve güçler ayrılığı ilkesinin Anayasal güvence altında alındığı unutulmadan, yargı kararlarına ve hukukun üstünlüğü ilkesine saygı gösterilmesi, Konfederasyonumuz Başkanlar Kurulunca, Devletimizin varlığı ve bekası için vazgeçilmez bir unsur olarak görülmektedir. Bu konuda iktidarı kamu görevlileri hakkında alınmış olan yargı kararlarına uymaya çağırıyoruz. Türkiye Kamu-Sen’in, başta Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımızda memurlar lehine alınmış yargı kararlarının uygulanmaması halinde her türlü eylemi gerçekleştirecek güce, iradeye ve kararlılığa sahip olduğunun bilinmesini istiyoruz.   

 

10- Gerek toplu sözleşme dönemlerinde kamu görevlilerinin kazanılmış haklarının geriletilmesine göz yuman sözde sendikaların varlığı, gerek 15 Temmuz alçak darbe girişimi ve sonrasında gelişen süreçte birçok masum kamu görevlisinin yaşadığı mağduriyetler gerekse yetkililerin memurların haklarının budanması, güvencelerinin yok edilmesi konusundaki ısrarlı tutumları, memurlarımızı gerçek anlamda savunan sendikaları bir adım öne çıkarmaktadır. Türkiye Kamu-Sen, kuruluşunda ortaya koyduğu ilkeler doğrultusunda her şart altında doğruları söyleyen, hakkı yücelten ve haksızlığa karşı duran tavrıyla kamu görevlilerinin sığınacakları en güvenli liman, güvenecekleri GERÇEK DOST; olaylara karşı ürettiği milli politika ve çözümlerle, ortaya koyduğu mücadele ve temsil ettiği değerlerle tamamen milli olan ve Türk memurunun her şart altında başvurabileceği ASIL ADRES’idir.

Kamuoyuna duyurulur.

Saygılarımızla

 
İstişare Toplantımızı Büyük Bir Coşku ile Gerçekleştirdik PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Pazartesi, 10 Ekim 2016 15:35


Sendikamız Türk İmar-Sen’in Şube Başkanları ve il temsilcileri istişare toplantısı büyük bir çoşku içerisinde gerçekleşti. Birlik ve beraberliğin sergilendiği toplantı oldukça verimli geçti. Şube başkanlarımız ve il temsilcilerimiz ile ayrı ayrı gerçekleştirilen toplantıların açılışını  Genel Başkan Yardımcımız Etem Yaşar Yılmaz’ın yaptı. Toplantılarda sendikamızın önümüzdeki dönemlerde neler yapacağı konusunda görüş ve öneriler dile getirildi.

Sahada etkin bir mücadele, yüksek moral ve motivasyonla yetki döneminde çalışılması kararlaştırıldı. Toplantılarda konuşma yapan Genel Başkanımız Necati Alsancak Türkiye’nin tarihinde görülmemiş zor bir süreçten geçtiğine dikkat çekerek “milletimiz tarihten gelen millet bilinci ile kuşkusuz bu zor sürecin üstesinden gelecektir ve daima gelmiştir. Bu süreçte içimize sızmış hain odakların hevesleri kursaklarında kalmıştır. Yüzlerce insanımızın kanını döken hainler, her kim olurlarsa olsunlar,  Öncelikli ilkemiz önce ülkemiz ilkesini kendine düstur eden biz memleket sevdalılarının karşısında yenilmeye mahkumdurlar.” Dedi.

Türkiye Kamu-Sen’in tüm baskılara rağmen cesur bir mücadele ortaya koyduğuna dikkat çeken Genel Başkanımız Necati Alsancak “Açık yüreklilikle her türlü baskıya rağmen kamu çalışanlarının hakları için mücadeleye devam eden bizler, bu mücadelemizi sürdürürken, malum-sen isimli sendika iftira hakaret kampanyaları ile kutlu mücadelemizi yıpratmaya ve bunun için her türlü yalana başvurmaya çalışmaktadır.Kamu çalışanını korumayan siyasi iradenin ağzına bakarak yön ve yöntem geliştiren bu oluşum, söz konusu kamu çalışanı olunca susmayı kendine bir hak olarak görmektedirler. Kamu çalışanları için performans getirilmek istenirken, iş güvencesi kaldırılırken, devletin memuru yerine hükümetin memuru yaratılmaya çalışılırken susanlara lanet ediyorum çünkü kamu çalışanlarının tüm haklarının yok olmasına neden olmaktalar.” Dedi.

 Malum-Sen’in kamu çalışanlarına verdiği tüm zararları anlatacaklarını kaydeden Alsancak “ Bunların yaptıklarını kamu çalışanlarına anlatmaya devam edeceğiz. Uçurumu ve felaketi göstereceğiz. İşimiz zor ama bunu yapmaya mecburuz. Türk İmar-Senli, Türkiye Kamu-Sen’li olmak cefaya razı, çileye talip ve mücadeleden yılmayan adam demektir. Onun için biz yolumuzdan asla dönmeyeceğiz ve asla vazgeçmeyeceğiz. Şuna inanın ki tüm kamu çalışanlarının ümidi biziz. Hizmet kolumuzda yaşanan tüm sıkıntılar için biz çaba ve gayret gösteriyoruz. Çalışmaya da devam edeceğiz. Çünkü bize düşen budur.” dedi.

15 Temmuz hain darbe girişimi ve terör saldırıları ile ilgili de değerlendirmede bulunan Genel Başkanımız Necati Alsancak “15 Temmuz Fetö terör örgütünün yapmış olduğu darbe girişiminde, kimin payı varsa haindir. Hak ettikleri cezayı mutlaka bulmalıdır.  Devletimiz bu hain yapıdan mutlaka kurtulmalıdır. Ancak, adaletin mutlak olarak tesis edilmesi şarttır.  Bu hukuk devleti olmanın en önemli şartıdır. Suçlu ve suçsuz ayrımı mutlaka yapılmalı, suçsuz kamu çalışanları mağdur edilmemelidir. Herkes şunu iyi bilmeli ki Türkiye Kamu-Sen her zaman demokrasiden yana olmuştur. Her zamanda milli bir tavırla duruşunu herkese göstermiştir. 28 Şubat tada, Çözüm sürecinde de 15 Temmuzda da bu böyle olmuştur. Her zaman, vatan ve millet demiştir.” Dedi.

Önümüzdeki yetki süreci ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Genel Başkanımız Necati Alsancak sözlerini şöyle tamamladı: Bize düşen sendikacılık yapmak ve kamu çalışanlarını sendikamızda bir araya getirmek.

Teşkilat için fedakârlık, davaya inanç, mücadelede inat ve yürekte coşku; bu güzel sıfatların hepsi sizlerde var. Biz çıktığımız bu yolda mansur ve muzaffer olacağız. Sendikacılık tarihine adımızı kazımaya da devam edeceğiz.

Toplantımızın sendikamızın geleceğine ışık, teşkilatımızın gücüne güç katacağına ve birliğimizi, dirliğimizi ve beraberliğimizi bir kez daha taçlandıracağına inandığım bu toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum.

                Sözlerime bizim mücadelemizi ve inanmışlığımızı tasvir ettiğine inandığım Osman Yüksel Serdengeçti’ye ait şu dizelerle son veriyorum.

İçimde hiç sönmeyen bir fetih sevdası var. 
Yavuz gibi diyorum: Bu dünya insana dar! 

Bir sada duymak için sahralara düşeyim. 
Helal olsun bu yolda, varım yoğum her şeyim! .. 

Volkan gibi lav atmış, ne susmuş ne sönmüşüm. 
Ben bu iman uğruna çılgınlara dönmüşüm. 
Sinesinde birleşsin sağa sola sapanlar, 
Kahrolsun Hak dururken zorbalara tapanlar!


 

 
İŞ GÜVENCESİZ BİR KAMU ÇALIŞANI ÖMRÜ BOYUNCA “OHAL” YAŞAYACAKTIR PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Pazartesi, 10 Ekim 2016 15:15


Konfederasyonumuzun  Antalya’da düzenlediği “Sendikacılıkta Gerçek Dost, Asıl Adres” temalı TÜRKİYE KAMU-SEN BAŞKANLAR KURULU İSTİŞARE TOPLANTISI tamamlandı.

Ülkemizin dört bir tarafından toplantımıza katılan teşkilat yöneticilerimiz, 3 gün boyunca yaptıkları toplantılarda  Türkiye Kamu-Sen’i gelecek günlere taşıyacak yeni yol haritalarını belirledi.

KONCUK: STRATEJİMİZ, ÇALIŞMAK VE ANLATMAKTIR

Toplantımızın son gününde kapanış konuşması yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, “İş güvencesiz bir kamu çalışanı ömrü boyunca olağanüstü hal ile karşı karşıya kalacaktır” dedi. Koncuk, “Değerli arkadaşlarım, toplantımızı bugün itibariyle bitirdik, tüm sonuçları ile Allah hayırlı uğurlu eylesin.

Sarı sendikacılık nedir? Bir çok arkadaşımız, “Stratejimiz ne olmalı?” diyorlar. Bizim stratejimiz belli, çalışmak, hakkı anlatmak. Anlatacak o kadar çok şey var ki.  Yeter ki o azim ve niyette olalım. Türkiye Kamu-Sen’li olmak için kamu çalışanlarının o kadar çok gerekçesi var ki. Eğer bir memur bırakın ülke menfaatlerini sadece kendi menfaatine dahi düşünecek olsa Türkiye Kamu-Sen ile birlikte olmak zorunda. Yandaş sendikanın sunumlarına menfaat diyorlar ya, onlar günlük menfaatlerdir, uzun sürmez o menfaatler. Biz haklarımızı savunmak, geriye gitmesine engel olmak için çabalayacağız. “Sarı sendikacılık nedir?” demiştim.  Darp edilmişsiniz, dayak yemişsiniz, gidip avukat tutuyorsunuz, dünyanın parasını veriyorsunuz haklarımı savun diye.  O avukat, hakim karşısında gidip sizi darp eden adamı savunuyor. İşte sarı sendikacılık tam da budur. Bu avukata ve bu durumu göre göre davanızın sonucunun ne olacağını aklı zerre kadar çalışan herkes görür, bilir. İşte bu sarı sendikaya üye olanlar da darp edildiği halde cezayı karşı taraf değil kendisi alacaktır. Böyle bir durumla karşı karşıyayız. Nedir bunun cezası? İş güvencemizi kaybetmektir. Cumhuriyet tarihi boyunca elde ettiğimiz tüm hakları kaybetmektir. Bugün KHK’larla binlerce insanımız nasıl açığa alındılar? Adeta kamudan silindi süpürüldü. İşte yarın bu olağan üstü durum sebebiyle alınan KHK kararları ve gücüyle bunlar yapıldı ama yarın bunlara gerek dahi kalmadan aynı gücü kudreti devleti ve ülkeyi yönetenler kamu çalışanları üzerinde uygulayacak zemini ebedi kullanma hakları olabilir.

Aynen şu anda OHAL hangi yetkileri veriyorsa, kamu çalışanlarının anlattığımız anlamda o haklarının elinden alınması, bunun OHAL süresiyle sınırlı olmaması sonucunu doğuracaktır. Kamu çalışanları ömrü boyunca OHAL yaşayacaktır, Türkçesi budur. İş güvencesiz bir kamu çalışanı ömrü boyunca olağanüstü hal ile karşı karşıya kalacaktır. Şu anda OHAL’in gereklilikleri var, buna bir şey demiyoruz ama bu ömür boyunca olmaz. İşte bu OHAL’in kamuda ebed müddet olmasının önüne geçmek zorundadır kamu çalışanı. Peki ne yapmak lazım? Ses vermek, mücadele etmek, el ele vermek lazım. Bundan daha büyük bir menfaat olabilir mi? Kaderimizi siyasi iktidarların iki dudağı arasına terk etmek bizi nasıl bir sonun beklediğini göstermektedir.

Bu mücadeleyi biz veriyoruz. 4 Nisan’da 50 bin kişiyle Ankara’da yaptığımız, “İş güvenceme dokunma” Büyük Mitingi bunun en iyi örneğidir. Bunu yine yaparız, siyasi iktidar kamu çalışanları ile oynarken dikkatli olmalıdır. Bakın, üniversitelerdeki ÖYP’liler çok basit bir değişiklikle 33/A’lı iken 50/D’li yapıldı. Yani kapının önüne konulabilecek bir düzenleme yapıldı. Biz elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Kamu çalışanları bizleri Nasreddin Hoca durumuna düşürürlerse kaybederiz. Bunun  lamı cimi yok, bu kayıp sadece bizim değil, kamuda çalışacak olan tüm evlatlarımızın kaybı olur. Bu kafayla gidildiği sürece siyasi iktidarın ocağında ısınmayan hiç kimse kamuda yer bulamaz. Bu sistem daha da derinleşmeden tedbir almamız lazım. Kim alacak bu tedbiri? Kamu çalışanları alacak. Stratejimiz anlatmaktır. Bunu hep birlikte başarabiliriz. Bu teşkilatın içinde olan herkes bunları anlatacak” dedi.

KONCUK: KAMUDA AÇILAN BU YARA DERİNLEŞMEDEN ÇÖZÜLMELİDİR

Kamuda yaşanan açığa almaların takipçisi olduklarını ifade eden Genel Başkan İsmail Koncuk, “Biz adaleti seslendirmek zorundayız, Türkiye’de herkesin hukuk ve adalet vurgusu yapması gerekmektedir” dedi. Koncuk, “Kamuda açığa alınmaların takipçisiyiz. Elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Yapılan yanlışları gündeme getirmeye devam edeceğiz. Bu zaman alıcı bir süreçtir ama bu süreci de el birliği ile geçireceğiz. Umarım kamuda açılan bu yara derinleşmeden çözülür. Biz Fetöcülere sahip çıkmıyoruz, sadece masum hiçbir günahı olmayanlara sahip çıkıyoruz. Elimizde çok sağlam deliller yoksa, insanlara şucu bucu diye yaklaşma lüksümüz olmaz. Bu anlayış Türkiye’de kökleştikçe herkes zarar görür. Türk Ceza Kanununda, evrensel hukuk da suç tanımına girmeyen suçlamalarla insanlar meslekten atılırlarsa adı ne olursa olsun yarın aynı silahla bir başka siyasi ya da düşünce grubunu başka birileri vurur. Türkiye’de evrensel hukuk normlarının yerleşmesi için bir sendikal anlayış mücadele etmiyorsa o eksik bir yapıdır.

Türkiye’nin her aydınının hukuku, adaleti vurgulaması lazımdır. Hukuk ve adalet dışında herhangi bir yöntemle ortaya konulan her türlü çalışma hayırlı sonuçlar doğurmaz, keyfiyeti, yanlışı ve arızalı sonuçları beraberinde getirir. Biz adaleti seslendirmek zorundayız. Günlük politikalarla meseleleri değerlendirirsek bu olmaz. Hukuku düşmanımıza dahi adaletle yaklaşacak kadar istiyorsak  samimiyetle hukuku istiyoruz demektir. Böyle olmaz ise Türkiye’de asla huzur, mutluluk, sükunet sağlayamayız. Bugün A grubu, yarın B grubu mutlu olur ama her zaman acı çeken birileri olur. Mesele topyekûn huzur ve mutluluk içinde yaşamaktır. Gidin bir AB ülkesine ve görün, oradaki insanlar haklarını bilir. Sokakta yürürken başına bir şey gelmeyeceğinden emindir. İşte bunları bizim de sağlamak için gayret göstermemiz gerekiyor. Sendikacılık bunu gerektiriyor. Bunu yapmak zorundayız. Adalet istemek zorundayız. Toplantımız camiamıza ve milletimize hayırlı uğurlu olsun. Birlik ve beraberlik içinde yine toplantılar yapacağız, ülkemizin ve kamu çalışanlarının hak ve menfaatleri için mücadeleye devam edeceğiz. Hepinizi yürekten kutluyorum.

“Delikanlım! işaret aldığın gün atandan!

Yürüyeceksin! Millet yürüyecek arkandan!

Sana selâm getirdim Ulubatlı Hasan'dan!

Sen ki burçlara bayrak olacak kumaştasın;

Fâtih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın!” diyerek sözlerini noktaladı.

 
Hain Saldırıda 10 Askerimiz Şehit Oldu PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Pazartesi, 10 Ekim 2016 07:14


Hakkari'nin Şemdinli ilçesindeki Durak karakolunun olduğu bölgeye hain terör örgütü tarafından bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi.

Teröristlerce gerçekleştirilen hain saldırı sonucunda 10 askerimiz şehit oldu. Saldırıda 8 kişi de hayatını kaybetti. Saldırı sonucunda 11'i asker ve 27 yaralı var. Türk İmar-Sen olarak bu hain saldırıda şehit düşen askerlerimize Allah’tan rahmet, yaralananlara da acil şifalar diliyoruz.

 
Başkanlar Kurulu İstişare Toplantımız Başladı PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Pazartesi, 10 Ekim 2016 07:10


Türkiye Kamu-Sen’in Antalya’da düzenlediği “Sendikacılıkta Gerçek Dost, Asıl Adres” temalı TÜRKİYE KAMU-SEN BAŞKANLAR KURULU İSTİŞARE TOPLANTISI Topkapı Palace otelinde büyük bir coşku ve heyecanla gerçekleştiriliyor.

Türkiye’nin dört bir tarafından toplantımıza katılan teşkilat yöneticilerimiz, 3 gün boyunca Türkiye Kamu-Sen’i gelecek günlere taşıyacak yeni yol haritalarını şekillendirmek üzere çalışmalarda bulunacak.

 
Toplantı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
 
15 Temmuz hain darbe girişimi ve tüm şehitlerimiz için hazırlanan kısa film salonda duygusal anlar yaşattı.
 
Türk Diyanet Vakıf-Sen Bursa Şube Başkanı Ayhan Polat’ın gerçekleştirdiği Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Hazım Zeki Sergi’nin duasıyla eller sendikamıza emeği geçmiş ve ebediyete intikal etmiş dava arkadaşlarımız ve şehitlerimiz için semaya yükseldi.
 
ÖNDER KAHVECİ: ZORLU YOLDAN ASLA DÖNMEYECEĞİZ
 
Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanımız Önder Kahveci, “Madem zorlu bir yoldayız, o halde o zorlu yoldan asla dönmeyeceğiz' dedi. Kahveci; “Büyük bir davanın, çetin bir mücadelenin içindeyiz. Vatan ve Millete Sevdalı, hak ve adalete tutku ile bağlıyız. Her zaman ve şartta demokrasiden yanayız. Bu yüzden zorlu bir yoldayız. Madem ki zorluk o kadar müthiş o halde hak yol üzerindeyiz. Ve madem ki Hak yolun üzerindeyiz o halde asla vazgeçmeyeceğiz, hedeflerimize ulaşacağız.  Çileyi çektik, çekmeye de devam edeceğiz ama pes etmeyeceğiz.
 
Biz kula kulluğa, bedavacılığa, yağcılığa ve yağdanlık olmaya karşıyız. Çünkü bizim ilkelerimiz ve inançlarımız bunların hepsini reddeder. Vatan, millet, hak ve adalet diyenlerin bünyesi bunları kaldırmaz.
 
Bunun içindir ki davamız sinirlere dokunmakta, birilerinin huzurunu kaçırmaktadır.
Bu yüzden de çilemiz çok, işimiz zor ama eninde sonunda biz kazanacağız.
Yılmayacağız, yıkılmayacağız, yorulmayacağız ve başaracağız.Çünkü; Türk milliyetçilerinin çile ve ıstıraba duçar olduğu dönemler Türk milli şuurunun yeni bir zaferini müjdelemektedir.
 
Zaferi verecek olan Allah’tır. Bizler seferden sorumluyuz. Ancak unutmamak gerekir ki her zafere ulaştıran bir sefer vardır.
 
Seyyid Ahmet Arvasi hocanın dediği gibi:
İmansız yürümeyi yokluk kemirir,
Ezelden ebede her var bizimdir.
Kanundur: Zamanı zaman devirir,
Zamanı  kuşatan yer var bizimdir.
Azmimiz kırılmaz kederle, yasla,
Ümidin güldüğü diyar bizimdir.
Fenâda ölümden korkmayız aslâ,
Ölümün  öldüğü diyar bizimdir.
Maddeye tapmayız, ezelden geldik,
Her şeyi kuşatan ebed bizimdir.
Çirkini sevmeyiz, güzelden geldik,
Arkadaş, son zafer elbet bizimdir' dedi.
 
KONCUK: SÖZÜMÜZ NAMUSUMUZDUR
 
Toplantının açılış konuşmasını yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında çalışma hayatı ve ülke gündeminde yer alan gelişmelere yönelik çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.  Koncuk, “ Sendikalarımızın kıymetli Genel Başkanları,  Genel Merkez Yöneticilerimiz, Kadın Kolları Yöneticilerimiz, İl Temsilcilerimiz ve Şube başkanlarımız,  toplantımızın hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum, hoş geldiniz şeref verdiniz.
 
Hac farizası sırasından vefat eden Türk Büro-Sen eski Genel Başkanı Şükrü Durgut ve Türk Haber-Sen Aydın Şube başkanı Ersal Ulaş Öztemel başta olmaz üzere ebediyete intikal eden tüm dava arkadaşlarımızı, şehitlerimizi rahmetle anıyorum.
 
Zor günlerden geçiyoruz. 15 Temmuz gecesi alçakça bir darbe teşebbüsü ile karşı karşıya kaldık. Hamdolsun planlayanların planı suya düştü. Bütün milletimizin sağlam duruşu tüm partilerimizin tepki koyması ve TSK içindeki vatansevere askerlerimizin kararlı, cesur duruşuyla hain plan bozuldu. Her musibetten bir ders çıkarmak gerek. Bu hain girişim  defedildi. Darbecilerin zihniyeti bellidir. Demokrasi ve insan hakları ile ilgiler yoktur ama meşru hükümetlerin demokrasinin hala var olduğunu göstermek adına da o darbecilerden farklı bir yaklaşımla meseleleri ele alma mecburiyetleri vardır. “Türkiye’nin normalleşmesi gerek' dedik. İçinde bulunduğumuz bütün problemlerin normalleşmesiyle çözülebileceğini belirttik. İnşaallah bir an önce normalleşiriz. Bu sürecin fırsata  çevrilmesine, istismar edilmesine  fırsat vermemek lazım. Bu dönemde yaşananları istismar ederek, kullanma arzusu içinde olmamak lazım.
 
KHK’larla ülke yönetiliyor. TBMM 1 Ekim’de açıldı ama birçok konu KHK’larla önümüze geliyor. 15 Temmuz öncesi ve sonrasında duruşumuzda, olayları değerlendirme şeklimizde en ufak bir değişim söz konusu değildir. Fetö terör örgütü bu darbe girişimini organize eden hain örgüt. Bu camianın herhangi bir zaman diliminde bu örgütle meşru ve gayri meşru hiçbir ilişkisi söz konusu dahi olmamıştır. Ancak bu kirliliğin içine batmış birileri ortalığı karıştırmak, nemalanmak amacıyla namuslu, şerefli insanları da suçlayarak karmaşa ve kaos yaratma azmi içerisindedir.
 
Bu darbe girişimini destekleyen yanında olan kim olursa olsun elbette gerekli cezayı almalıdır. Bunun bedeli ödenmelidir. Yıllardır bunlarla koyun koyuna, göz göze diz dize oturanların, iltifat yağdıranların Türkiye ve millet sevdalıları aleyhinde bir tek söz söyleme hakları asla olamaz.
 
Ancak ilk günden beri altını çiziyoruz, hukuk ve adalet. Suçlu ve suçsuzu tespit etmenin yolunu hukuk ve adaletle hükmederek bulabiliriz. Aksi tekdirde bu karmaşanın içinden çıkılamaz. İnsanlarımıza evrensel hukukun temel ilkeleri ile davranılması gerektiğinin altını çiziyoruz. Bunu söylemeye devam edeceğiz. Anlamak istemeyenler çıkabilir, olsun biz yönlenmeyeceğiz, yönlendireceğiz. Hukuk, insan hakları, adalet ayaklar altına alınırken ben sendikayım deyip buna  ses çıkaramayan ne kadar yapı var ise onlar sözde sendikadır.  
 
Bizim bu söylemlerimiz aklı başında, art niyetli olmayan hiçbir kimse tarafından bu terör örgütünü desteklemek olarak algılanamaz. Siz çıkıp  benim Şube Başkanımız hesapsız açığa alacaksınız, biz buna “Doğru mu diyeceğiz', Yönetim Kurulu üyemizi alacaksın biz buna sessiz kalacağız, “adalet' demeyeceğiz. Biz sessiz kalmayız. Kimse pisliğini Türkiye Kamu-Sen’in vatan sevdalısı yöneticilerine  bulaştırmaya kalkmasın. Ağzımızdan çıkan her söz bizim namus sözümüzdür, sendikacılık yapıyoruz yapmaya devam edeceğiz.
 
KONCUK: KENDİLERİNİ ZULMEDEREK GİZLEMEYE ÇALIŞANLAR, ESAS KRİPTOLAR BUNLARDIR
 
Genel Başkan İsmail Koncuk, Yenikapı ruhunun önemi dikkat çekti. Koncuk, “15 Temmuz öncesi kamuda sendikal ayrım, liyakatsizlik aldı başına gitti. 15  Temmuz’dan sonra sayın Cumhurbaşkanının “Yenikapı ruhu' diye ortaya koyduğu bu ruhu bizde destekledik ve o mitinge destek olmak maksadıyla katıldık. Yenikapı’dan tüm dünyaya illegal yollarla, Türkiye’yi ele geçirme hesabı yapanlara karşı ses vermemiz gerekiyordu. O nedenle oradaydık. Yenikapı ruhu güzel bir ifade. Sayın Cumhurbaşkanının kamuda yaşananların 15 Temmuz’dan sonra yaşanmaması, daha farklı bir tavır noktasındaki talimatları son derece önemlidir. Bu ruhun sağlanmasından rahatsız olanlar var. Eğer bu sağlanırsa kendi adamının menfaati azalacak, kendi adamının koltuk sayısı azalacak, ihaleleri azalacak… O birlik ruhu olmamalı ona göre. Bu kavrama bir çomak sokulmalı. “Bu açığa alma ve ihraçlarda onları kirletirsek bu ruhu bozarız' diyorlar. Sen benim Şube Başkanımı birinin ihbarı ile sabah evinin bastırırsan bende bunun peşini bırakmam. Meydana inerim. Bunu özellikle yapıyorlar. Birlik ruhunu yıkmak için yapıyorlar. Ülke geleceği açısından bu ruh çok önemlidir.
 
Biz bu ruhun daim olması ve her alanda gerçekleşmesi için üzerimize düşeni yapalım, gidin, müdürlerinizle görüşün, bu ruha zarar veren bu yöneticilerle konuşun, “Bu ruhun neresindesiniz?' deyin. Eğer bu ruhun içinde değilse bilgilerini bize verin, gereğini yapalım ortaya çıkaralım. Biz bugüne kadar hep, Adalet, hak, hukuk, insan hakları dedik. Bugünde aynısını söylüyoruz. İşte ilkeli davranmak budur.
 
 
 
Toplantımızın adı “Sendikacılıkta Gerçek Dost Asıl Adres' Kimlerin ne menem sendikacı olduğunu biliyorduk. 15 Temmuz’dan sonra kamu çalışanlarının da bunu kavradığını düşünüyorum. Sendikacılığın bir ahlakı olmalı. Hukuk vurgusu yapabilmektir bu ahlak. Bunu bile yapamayanlar “Sendikayız' diye ortada gezememelidir. Biz hiçbir zaman çiğ yemedik ki karnımız ağrısın. 2010 yılında KPSS hırsızlığı ile mücadele ederken bunlar bizi suçladırlar koro halinde, aleyhimizde haberler yaptılar. İspat etmesek inanın içerdeydik. O gün “Tertemiz sınav' diyenler bugün bizim durduğumuz yere geldiler. Kelle koparmaya arzulu olan bir çoğunun FETÖ ile geçmişte bir bağı mutlaka vardır. Kendini zulmederek gizlemeye çalışanlar, esas kriptolar bunlardır.
 
Bizim eyvallahımız yok, biz bunları söyleyeceğiz. Türkiye Kamu-Sen’in tüm teşkilatlarını kutluyorum. “Türkiye’de masum olanlar ayıklansın' diye gayret gösteren sizden başka kimse yok .Biz hakim ya da yargıç değiliz. Kim haklı kim suçlu yargı karar verir. Biz o zamana kadar evrensel hukukun gereği olarak herkese suçsuz gözüyle bakarız. Evrensel hukuk “Suç şahsidir' diyor ama bugün, kocası, karısı açığa alındı diye ihraç edilen insanla var. Evrensel hukuku çiğniyorsun, böyle bir şey olmaz. Buna bir şey demeyecek miyiz? Bırakın sendikacılığı, insan olmak bile buna ses yükseltmeyi gerektirmez mi? Yaptığımız budur, yapmaya devam edeceğiz. Hükümet yetkilileri ile görüştüğümüzde kanaatlerimizi aktarıyorum. Bu darbeci anlayış nerede var ise kökleri sökülüp atılsın. Ciddi sağlık problemleri olan ama baskılarla sendika üyesi yapılan insanlar işten atılmış, bunları söylemeyelim mi? Biz milletin tamamını kucaklamayı azmetmiş insanlarız. Elimizden gelen gayretleri tabii ki göstereceğiz, insani tavrımızı her zaman devam ettireceğiz.
 
KONCUK: MEMURLUK GÜVENCESİNİN KALDIRILMASINA ASLA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ
 
Genel Başkan konuşmasında, memurların iş güvencelerinin kaldırılması konusuna da değindi. Koncuk, “Kamuda çok şey yapılmak isteniyor.  Birisi de 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile ilgili. Bir kamu çalışanın kaderi şu an bir Kaymakam’ın bir Vali’nin iki dudağı arasında. Önümüzdeki günlerde Bursa’da çalıştay düzenlenecek . Türkiye Kamu-Sen olarak kapsamlı bir şekilde katılacağız. Personel rejimi vs. tartışılacak bu toplantılarda.  Aslında bunların yapmak istediklerini biliyoruz.  İş güvencesini ortadan kaldırmak, memur ve işçi arasındaki farkı ortadan kaldırmak…Ama Türkiye Kamu-Sen olarak bu konulardaki net tavrımız ortadadır, iş güvencesinden taviz vermeyeceğimizi herkes bilmelidir.
 
Performans değerlendirmesi haberlerini basından sizlerde görüyorsunuz. Görüşlerimizi Devlet Personel Başkanlığı’na gönderdik. “Bu kabul edilemez' dedik. Bu öncelikle yöneticiler tarafından yapılan bir değerlendirmedir.  Önce gelin yönetici atama sistemini tüm kurumlarda her yerde adil hale getirelim. Adam gibi yönetici bulalım, işe sahip, liyakatli, kabiliyetli, ahlaklı yöneticiler bulalım ondan sonra performansı konuşalım. İki koyun güdemeyen adamı müdür yapmışsın şimdi bu adam kamu çalışanının başarısına not verecek, hadi oradan. Subjektif değerlendirmelerle yapılan her şeye karşıyız. Okul müdürlerinde bunu yaptılar yargıdan döndü.  Yargı kararlarını uygulamıyorlar ama  takipçisiyiz. Yargı idareden belge istiyor, “Değerlendirme belgelerini gönder' diyor ama ortada bir şey yok, belge yok, elleri bomboş. Peki o puanı verirken hangi belgeyi ortaya koyabilirsin. Bu mudur performans? Neyini destekleyelim? Belge koymadan kafadan puan veren başarılıya başarısız not veren adama en ağır cezayı verebilecek misin? Türkiye Kamu-Sen olarak Bursa’daki çalıştayda elbette kanaatlerini ortaya koyacaktır.
 
Bakıyoruz mülakatla atama sistemi geldi . Son olarak öğretmenlere de bu sistemi getirdiler. İsterse en ahlaklı, en adil mülakatı yapın yine de adaleti sağlayamazsınız. 3 ayrı komisyon  kurulsa, bir kişiye verecekleri puanlar mutlaka farklılık gösterir. Memur KPSS’de 90 puan alıyor, komisyonun önüne geliyor. Bir komisyon oldukça iyi niyetle yaklaşıyor ve yüksek puan veriyor. Başka bir komisyon ise 90 puan alan bir diğer adaya yine 90 puan veriyor. Doğal olarak diğer adayla arasında 10 puanlık bir fark kalıyor. Ne kadar adil olmaya çalışırsanız çalışın, farklı komisyonların farklı kriterleri ve farklı değerlendirme metodları olacak ve bunlar da farklı sonuçlar doğuracaktır. Dolayısıyla, mülakat ile adaletin sağlanması mümkün değildir. Bu çocuklar memleketimizin evlatları. Alın teri dökmüş insana düşük puan veren var; 50 puan alana yüksek puan veren de var.  Bu millet bunu hak etmiyor.
 
KONCUK: ATTIKLARI İMZANIN ARKASINDA DAHİ DURMUYORLAR
 
Toplu sözleşme hükümlerinin uygulanma konusuna da değinen Genel Başkan Koncuk, sözde yetkili konfederasyonun kendi attığı imzanın arkasında dahi durmaktan imtina ettiğini, aciz kaldığını ifade etti. Koncuk, “ Bir konfederasyon toplu sözleşme imzaladı, “Tarihi başarı' dedi. Aradan aylar geçmiş 4-C’ye kadro yok,  üniversite mezunu işçilerin memur yapılması konusunda hiç çalışılmamış, KİT’lerde ücret grupları hala ele alınmamış. Bu konuda toplu sözleşmede 1 Ocak 2016 tarihinde bu sorun çözülecek diye hüküm var ama hala ortada bir şey yok. Bunları yine biz dile getiriyoruz. Onlardan çıt çıkmıyor. Toplu sözleşme hükümlerinin uygulanması için dava açtık. Bunun altına imza atanlar, siz neredesiniz? Üyeniz atılıyor sesiniz çıkmıyor, altına imza koyduğunuz metinler uygulanmıyor, sesiniz çıkmıyor ama ortada sendikacıyım diye geziyorsunuz. Bundan sonra gezebilir misiniz orası tartışılır. Biz göğsümüzü gere gere her memurun yanına gider, memurlara mücadelemizi anlatırız. O gün bugündür. Bunların ne menem bir sendikacı olduğunu herkese anlatmanın tam zamanıdır. Birilerinin gerçek yüzünü kamu çalışanlarına göstermenin tam zamanıdır. “Bunlar sizi satar' dedik. Sattı mı?  Sattı.  “Bunlar sizi sadece bir sayıdan ibaret görüyor. Korkutarak üye yapıyor. İnsana saygı duyan böyle üye yapar mı?' dedik. İşte durum ortada. “Sendikacılık hakkı tutup kaldırmaktır' dedik; her durumda her ortamda hakkı savunduk. Şairin dediği gibi, “Hakkı tutup kaldırdık mı?' Kaldırdık.  Hep birlikte gayret gösterirsek sonuç alırız. İnsanlara el birliği ile gerçekleri anlatırsak meseleyi çözeriz.
 
2017 yılı itibariyle genel kurul süreçlerimiz başlayacak şimdiden hayırlı olsun diyorum. Yönetim kadrolarımızda her sendika, her şube için en azından bir kadın yöneticimiz olsun istiyoruz. Allah birliğimizi daim eylesin. Birliğimiz önemli, her zaman yan yana omuz omuza olmalıyız. Birliğimizden rahatsız olanlara asla fırsat vermeyelim. Bu kurum, kuruluş ilkelerimizde ortaya koyduğumuz duruş ve anlayışımızla, milliyetçilik zihniyeti ve vatan sevdasıyla yaşayacak. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bizim sevdamız şerefli yükümüzdür.
 
Namus lekesi değil alnımda gördüğünüz,
Vurulmuşum, vurulmuş düşmüşüm güpe gündüz.
Şakağımdaki kansa, o benim gülüşümdür,
Namert sürünmektense, erkekçe ölüşümdür.
 
Tevekkül Allah’adır zillete katlanılmaz!
Ya hayat, ya ölüm! Bunun ötesi olmaz' diyerek sözlerini noktaladı.  
 
Başkanlar Kurulu İstişare toplantılarımız, sendikalarımızın bünyelerinde gerçekleştirecekleri çalışmalarla devam ediyor.

 
ISMARLAMA İFTİRALARA KARNIMIZ TOK PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Çarşamba, 28 Eylül 2016 09:22


Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, bir internet sitesinde Konfederasyonumuza yönelik olarak çıkan asılsız habere ilişkin olarak bir basın açıklaması yayınladı. “Bir deriden iki post çıkmaz. Türkiye Kamu-Sen’den terör destekçisi çıkarmaya çalışan sonradan milliyetçi, çakma darbe karşıtları bilsin ki, Türkiye Kamu-Sen tarihinin her satırından vatan sevgisi; devlet ve millet aşığı, adam gibi adamlar çıkar.” diye konuşan Koncuk, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bir internet sitesinde, Konfederasyonumuzun geçtiğimiz günlerde gerçekleştirerek sonuçlarını açıkladığı anket üzerinden, FETÖ üyelerine yönelik bir algı operasyonu yaptığı iddia edilmiştir. Her ne kadar asılsız ve ısmarlama haberlere cevap vermeme, “İt ürür, kervan yürür” diyerek doğru bildiğimiz yolda yürüme azminde olsak da kamuoyunda yanlış bir algı oluşmasını engellemek adına bu habere cevap verme ihtiyacı hasıl olmuştur.     

Öncelikle bilinmelidir ki Türkiye Kamu-Sen, kamu görevlilerinin örgütlendiği sendikaların çatı kuruluşudur ve sendikaların en önemli görevi ise üyelerinin hak ve menfaatlerinin korunup geliştirilmesidir. Konfederasyonumuz bu anketi, şu ana dek FETÖ operasyonlarından en çok etkilenen kesim olan memurların içinde bulunduğu durumu ortaya koymak üzere gerçekleştirmiş ve üzerinde hiçbir manipülasyon yapmadan, sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmıştır. Bu anketin gerçekleştirilmesindeki amaç, herhangi bir terör örgütü üyesinin korunması değil aksine terör örgütü üyelerinin hak ettiği cezaları alabilmeleri için haksızlığa uğrayan masumların ayrıştırılarak, ülkemizin normalleşmesinin sağlanmasıdır.  

15 Temmuz, bu vatan toprakları üzerinde yaşayan, devletine bağlı, millet olma bilinci içinde, binlerce yıllık değerlerine sahip çıkan hiçbir ferdin kabul edemeyeceği alçak bir darbe girişimi, milletimize karşı oynanan küresel oyunun, kahpece suikaste dönüştüğü kara bir gün olarak tarihe geçmiştir.

Tıpkı 28 Şubat sürecinde herkesin sesini kıstığı, baskılara boyun eğdiği, güçlü olanın yanında yer alarak kendisine köşe tutmaya çalıştığı bir dönemde, meydanlarda “Kesintisiz demokrasi istiyoruz” diye haykırdığımız gibi,  15 Temmuz gecesinde de darbeye en şiddetli şekilde “Hayır” demiş bir Konfederasyon olmanın gururu içindeyiz.

Türkiye Kamu-Sen, kalemlerini kiraya verip, onurlarını satılığa çıkaranların sahipleri gibi esen rüzgârla birlikte yön değiştirmedi; bir gün “Ak” dediğine öbür gün “Kara” demedi. Türkiye Kamu-Sen’in FETÖ’ye de, PKK’ya da, PYD’ye de, diğer devlet ve millet düşmanı bütün terör örgütlerine de yaklaşımı bellidir. Türkiye Kamu-Sen, hiçbir zaman FETÖ’yü sinesinde beslemedi, onlarla koyun koyuna yatmadı; bir gün açılımcı, bir gün diyalogcu; bir gün millet düşmanı, bir gün milliyetçi olmadı. Türkiye Kamu-Sen’in yolu himmet toplayanlar, cennet  dağıtanlar, umut tacirleri, makam pazarlamacılarıyla ve kumpasçılarla hiç kesişmedi. Türkiye Kamu-Sen, Şivanperverlerle değil daima vatanperverlerle birlikte yürüdü.

Bu bakımdan Türkiye Kamu-Sen’in yalnızca 15 Temmuz’da değil, kurulduğu günden bu zamana kadar durduğu yer, sergilediği tavır ve sahip olduğu millet ve vatan sevdası ispata muhtaç duyulmayacak kadar açık ve nettir. 

Türkiye Kamu-Sen’in 24 yıllık geçmişinden FETÖ’ye bağlılık çıkarmaya çalışanlar, çok değil 4 yıl geriye gittiklerinde kendilerini FETÖ’nün kucağında oturur bulacaklardır. Herkes geceleri çok sesi çıkan köpeklerin mahalleyi korumak için havladıklarını sanır. Oysa bu köpekler, çevrelerini korumak için değil korktukları için havlar, işitmek istemedikleri sesleri bastırmaya çalışırlar. Bu nedenledir ki, işte bu kimseler, satın aldıkları kalemler vasıtasıyla, şerefsizce bir yaklaşımla, yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali, herkesten çok ses çıkarmakta, geçmişlerinde ortaya koydukları ihanetin kokularını, mazisi gibi atisinin de tertemiz olacağı muhakkak olan bir Konfederasyona iftira atarak gizlemeye çalışmaktadırlar.

Türk milleti kendisini basın mensubu zanneden bir kısım zevatın kimin kucağında oturduğunu, kimlerle koyun koyuna yattığını, kimlerin Pensilvanya için ağıtlar yaktığını gayet iyi bilmektedir. İşte bu nedenle, 2010 yılında KPSS’de kopya skandalını ortaya çıkaran Türkiye Kamu-Sen iken, Konfederasyonumuzu kopya skandalında yaşanan mağduriyetleri dile getirmemekle suçlamaya çalışan zihniyetin içinde bulunduğu ruh hali, gece gözüne ışık tutulunca ne yapacağını bilemeyen tavşanlar misali, suçüstü yakalananlarınkiyle aynıdır. İşte bu nedenle asıl algı operasyonunu kendileri yapmaya çalışıyor ve at izini it izine karıştırmayı istiyorlar. 15 Temmuz'da bu gürühun maskesi düştü, boyaları aktı; yıllardır içinde bulundukları ihanet, gün gibi ortaya çıktı. İşte Türkiye Kamu-Sen'i karalamaya çalışmaları bu yüzdendir.  

Bir zamanlar bizleri Ergenekoncu olmakla suçlayan, bu yolda kiralık kalemlerine ısmarlama haberler yaptıranlar, bugün de aynı bilindik oyunu oynayarak kendilerine rant çıkarmaya çalışıyor; ne gariptir ki bugün Ergenekon’un FETÖ’nün kumpası olduğunu iddia ediyorlar.

Erdem; birilerine yaranmak için hatalara göz yumup, süreç tersine döndüğünde özür dilemekle değil, yanlış yapılırken her ne pahasına olursa olsun buna engel olmak için gösterdiğiniz irade ile ortaya çıkar. Türkiye Kamu-Sen’i bugünlere getiren, milyonlarca memurun gönlünde yer edinmesine sebep olan da işte bu erdemli, kararlı ve vakur duruşudur.

Biz ne olursa olsun, tıpkı sözde çözüm sürecinde, PKK ile mücadelede, Habur rezaletinde, Büyük Ortadoğu Projesi’nde, Filistin olaylarında, Doğu Türkistan meselesinde olduğu gibi bundan sonra da doğruya “Doğru”; yanlışa “Yanlış” demeye devam edeceğiz. Bu; ilkeli sendikacılık anlayışımızın, her daim hakkı ayakta tutma düsturumuzun ve kuruluşumuzda ortaya koyarak hiç ayrılmayacağımıza dair üyelerimize söz verdiğimiz ilkelerimizin, omuzlarımıza yüklediği tarihi bir sorumluluktur.

Elbette ki, terör örgütleriyle ilişki içinde bulunduğu tespit edilen, darbeye karışan, bunlara yardım ve yataklık eden bütün hainlerin hak ettikleri en ağır cezalara çarptırılması için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Ama bir kere daha tekrar ediyoruz, bugün ülkemizin terör belasından kurtulması yolunda en çok ihtiyaç duyduğumuz şey adalettir. Yargılamalarda, görevden almalarda, ihraçlarda adaletten çıkıldığı anda iş sulanacak ve asıl teröristler, bu belirsizlikte izlerini kaybettireceklerdir. Biz devletimize, milletimize, demokratik düzenimize kasteden hainlerin, masumların gözyaşından nemalanmadan cezalandırılmalarını istiyoruz.

Bu zihniyete göre, ne ile suçlandıkları söylenmeden, kendilerine savunma hakkı dahi verilmeden, görevden alınan, ihraç edilen 60 bin kamu çalışanı arasında bir tek masum dahi yok mudur ki, “Suçlu ile suçsuz ayırt edilsin” tavsiyemizi algı operasyonu olarak tanımlayabilmektedir.  Binlerce hakim ve savcı, terör örgütü üyesi olma şüphesiyle görevden alınmış, yüzlercesi tutuklanmış iken hangi akıl sahibi, "FETÖ'nün yargıda etkin olduğu dönemde milletimizin adalete olan güveni sarsıldı, şimdi yeni mağduriyetler yaratarak bu yarayı büyütmeyelim" şeklindeki uyarımızdan terör örgütü lehine algı yürüttüğümüz zırvasını çıkarabilir.  Bu nasıl bir ruh halidir ki, “Olağanüstü hale değil olağan hale geçmeye ihtiyacımız var” şeklindeki ifademizden rahatsız olunmaktadır. Gözlerini hırs bürümüş bu kiralıklar, “Mesai arkadaşın görevden alındığı için iş yükün arttı mı?” şeklindeki soruya verilen cevabı dahi tersine çevirerek, bütün memurların iş yükünün arttığını söylediğimizi iddia edecek kadar alçalanlar, ne yaparlarsa yapsınlar Türkiye Kamu-Sen’i kendi düştükleri necaset çukuruna çekemeyeceklerdir. 

Işık, karanlıkta belli olur. Karanlığın boyutu ne denli büyük olursa olsun, bir tek kibrit çöpünün ışığı dahi insan gözünün algılayabileceği en uzak mesafeden fark edilir. Türkiye Kamu-Sen ülkemizin karanlığa gömülmek istendiği her dönemde, karanlık düşünceli insanlara karşı sahip çıktığı değerleriyle, yaptığı uyarılarıyla, doğruya giden yola ışık olmuştur. Türkiye Kamu-Sen 'in davası karanlığa ışık olmak, sevdası aydınlık için yanmayı göze almaktır. Bir deriden iki post çıkmaz. Türkiye Kamu-Sen’den terör destekçisi çıkarmaya çalışan sonradan milliyetçi, çakma darbe karşıtları bilsin ki, Türkiye Kamu-Sen tarihinin her satırından vatan sevgisi; devlet ve millet aşığı, adam gibi adamlar çıkar.”

İSMAİL KONCUK


 
Türkiye Kamu-Sen İstişare Toplantısı Yapılacak PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Salı, 27 Eylül 2016 08:35


06-09 Ekim 2016 Tarihlerinde Türkiye Kamu-Sen Genişletilmiş İstişare Toplantısı yapılacaktır. toplantıya sendikalarımızın Genel merkez Yönetim Kurulu üyeleri Şube Başkanlarımız ve Şubemizin bulunmadığı illerde görevli İl temsilcilerimiz katılacaklardır.

TOPLANTI GÜNDEMİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ

 
10 ŞEHİDİMİZ VAR PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Pazartesi, 26 Eylül 2016 15:01

Terörle mücadele hız kesmeden devam ederken, Mardin ve Şırnak'tan gelen şehit haberleri yürekleri yaktı.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, şehitlerimize yüce Allah'tan rahmet dilerken, "Türk milletinin geleceği için kol kola girmek ve önümüze bakmak gerekir. Tüm dert ve belaların üstesinden ancak el ele vererek gelebiliriz" dedi.

Genel Başkan Koncuk;

"Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Terörle mücadele kökü kazınana kadar sürmelidir. Şehitlerimizin kanı yerde kalmamalıdır.

Birlik ve beraberlikte her alanda samimiyet olmalıdır. Türkiye tüm dert ve belaların üstesinden ancak el ele vererek gelebilir. Başka yol yok.

Türkiye ve Türk Milletinin geleceği için kola kola girmek ve önümüze bakmak zorundayız. Bunun için herkes üzerine düşeni yapmak zorundadır.

Birlik ve beraberlik kuru bir sözün çok ötesinde bir anlayışı gerektirir. Bunun için külfette olduğu kadar nimette de birlik esastır.

Ayrımcılık yapan, benim adamım anlayışından vazgeçmeyenlere fırsat verilerek gerçek birlik sağlanamaz. Egoizm birlik kavramının düşmanıdır.

Tekrar Mardin ve Şırnak'ta şehit olan askerlerimize yüce Allah'tan rahmet, aileleri, yakınları ve Türk milletine baş sağlığı diliyor, yaralı askerlerimize acil şifalar temenni ediyorum" dedi.

 
TÜRKİYE KAMU-SEN ANKETİNDEN ÇARPICI SONUÇ: 15 TEMMUZ KAMU GÖREVLİLERİNİ VURDU PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Pazartesi, 26 Eylül 2016 14:52

 

15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından ülkemizdeki bütün kurum ve kuruluşların terör örgütlerinden arındırılması amacıyla bir takım tedbirler yürürlüğe girdi. Bu doğrultuda 100 binin üzerinde kamu görevlisi açığa alınırken 60 binden fazla kamu çalışanı meslekten ihraç edildi, bir kısmı ise gözaltına alındı. Birçok kamu görevlisinin FETÖ ile hiçbir bağı olmadığı halde asılsız ihbarlar yoluyla açığa alındığı ya da ihraç edildiği yönünde şikâyetler ortaya çıkarken diğer taraftan kamu kurum ve kuruluşlarında büyük bir huzursuzluk yaşandığı, kamu görevlilerinin yaşanan belirsizlik nedeniyle büyük bir panik içinde olduğu, birçoğunun emekli olmaya hazırlandığı gözlendi.    

Anket 7 bin 254 Kamu Görevlisi İle Gerçekleştirildi

15 Temmuz darbe teşebbüsü dolayısıyla alınan tedbirlerden en çok etkilenen kesim hiç şüphesiz kamu görevlileri oldu. Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi, 15 Temmuz sonrası alınan tedbirlerin kamu görevlileri üzerindeki etkisini araştırmak üzere tüm ülke genelinde geniş çaplı bir anket gerçekleştirerek, kamu görevlilerinin gelişmeler hakkındaki düşüncelerini sordu.  Konfederasyon Ar-Ge Merkezi’nin 7 bin 254 kamu görevlisi üzerinde gerçekleştirdiği ankette son derece çarpıcı sonuçlara ulaşıldı.

Her 10 Çalışanın 9’unun Mesai Arkadaşı Açığa Alındı Ya Da İhraç Edildi; Memurun İş Yükü Arttı

Ankette kamu görevlilerinin yüzde 89,9’unun bu süreçte en az bir mesai arkadaşının açığa alma ya da ihraç işlemi ile karşı karşıya kaldığı görüldü.

Ankete katılan kamu görevlilerinin yüzde 70,6’sı açığa alma ya da ihraç edilen arkadaşları nedeniyle daha fazla iş yükü ile karşı karşıya kaldıklarını ifade etti. Bu süreçte iş yükünün artmadığını belirtenlerin oranı ise yüzde 29,4 olarak belirlendi.

Memurlar Görevden Alınan Mesai Arkadaşlarının Gerçekten Örgüt Üyesi Olduğunu Düşünmüyor

Ankette ortaya çıkan en dikkat çekici sonuçlardan bir tanesi, kamu görevlilerinin mesai arkadaşlarının gerçekten terör örgütü üyesi olduğuna inanmadıkları şeklinde ortaya çıktı.  “Açığa alınan/ihraç edilen mesai arkadaşınızın gerçekten örgüt üyesi olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna “Evet” diyenlerin oran yalnızca yüzde 7,1 olurken, arkadaşlarının gerçekten örgüt üyesi olduğunu düşünmeyenlerin oranı yüzde 92,9 oldu.

Açığa Alma ve İhraçlarda Adalet Yok

Bu sonuçlara paralel olarak kamudaki açığa alma ve ihraç işlemlerinin adil bir şekilde gerçekleştiğine inananların oranı yalnızca yüzde 2,4’te kalırken ankete katılan kamu görevlilerinin 97,9’u yaptırım uygulananlar arasında örgütle hiçbir ilgisi bulunmayan masum kamu görevlilerinin bulunduğuna inandıklarını belirtti.

Memur Örgüt Yapılanmasının Tamamen Yok Edileceğine İnanmıyor

Bununla birlikte kamu görevlilerinin, ihraçlara rağmen kamudaki her türlü yasadışı yapılanmanın bertaraf edileceğine dair inançlarının oldukça düşük olduğu gözlendi. Ankete katılan kamu görevlilerinin yalnızca yüzde 6,1’i bu tedbirlerin kamudaki örgüt yapılanmasını tamamen yok edeceğini düşünürken, yüzde 93,9’unun ise alınan tedbirlere rağmen kamudaki örgüt yapılanmasının tam olarak bertaraf edileceğine inanmadığı ortaya çıktı.

Açığa Alma ve İhraçlar Nedeniyle Hizmet Kalitesinde Düşüşler Oldu

Bütün bu uygulamalar ve kamu görevlileri üzerinde oluşan baskı sonucunda memurların %85,9’u bu süreçte bireysel performanslarının düştüğünü ve hizmet kalitelerinin olumsuz yönde etkilendiğini belirtirken, %86,2’si de görev yaptığı kurumun hizmetlerinde aksamalar olduğunu ifade etti.

Memurlar “Böyle Giderse Sıra Bir Gün Bana Da Gelecek” Endişesi Taşıyor

Kamu görevlilerinin uygulanan açığa alma ve ihraç işlemleri nedeniyle büyük rahatsızlık yaşadıkları ise ankette ortaya çıkan bir başka çarpıcı detay oldu. Buna göre ankete katılan memurların yüzde 92,4’ü bu uygulamalardan olumsuz yönde etkilendiğini belirtirken yüzde 81,6’sı ise “Böyle giderse bir gün sıra bana da gelecek” endişesi taşıdığını ifade etti.      

Bu Süreçte Her 3 Memurdan 1’i Tehdit Edildi

Ankete katılan memurların yüzde 35,3’ü bu süreç kullanılarak çeşitli kaynaklardan tehdit aldıklarını belirtti. Tehditle karşılaşmadığını ifade edenlerin oranı ise yüzde 64,7 olarak belirlendi.

Memurların Yarısından Fazlası Süreç Nedeniyle Emekli Olmayı Düşünüyor

Açığa alma, ihraç, tehdit ve baskılara bağlı olarak kamuda büyük bir huzursuzluk yaşandığı, bu yaşananlar nedeniyle memurların %54’ünün işten ayrılmayı veya emekli olmayı düşündüğü ortaya çıktı. Bu süreçte yaşananlar nedeniyle işten ayrılmayı ya da emekli olmayı düşünüyor musunuz? Sorusuna, ankete katılanların yüzde 54’ü “Evet” cevabı verirken “Hayır” diyenlerin oranı yüzde 46’da kaldı.

Memurlar Korku ve Endişe İçinde  

Kamuda alınan tedbirler nedeniyle kamu görevlilerinin duyduğu korku ve endişe anketin cevaplanması esnasında da ortaya çıktı. Ankete giren toplam kişi sayısı 60 bin dolaylarında iken, cevaplayan kişi sayısı 7 bin 254 ile sınırlı kaldı. Hal böyle olunca anket sorularının cevaplanma oranı yalnızca yüzde 13,8 oldu. Bir başka ifade ile kendisine soru yöneltilen her 7 kişiden 6’sı çekincelerinden dolayı ankete cevap vermedi. Bununla birlikte anket sorularını cevaplayanların yüzde 73,4’ü de bu anketi doldururken içinden geçilen hassas süreç nedeniyle tereddüt ve tedirginlik yaşadığını ifade etti.

GENEL BAŞKAN İSMAİL KONCUK: OLAĞANÜSTÜ HAL DEĞİL OLAĞAN HALE DÖNMEK ZORUNDAYIZ

Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi’nin yaptığı ankete ilişkin görüşlerini açıklayan Genel Başkan İsmail Koncuk, “Anket sonuçları bizim tahminlerimizin de ötesinde bir vahameti ortaya koymaktadır” dedi. Koncuk şunları söyledi: “15 Temmuz sonrasında yaşananlardan doğrudan etkilenen kesim olan kamu görevlilerinin içinde bulundukları durumun incelenmesi açısından bu anket son derece önemli ve dikkate alınması gereken sonuçlar içermektedir.

15 Temmuz sonrasında alınan tedbirlerin özellikle kamu görevlileri üzerinde büyük bir baskı oluşturduğu açıktır. Bu anket ise bu baskının yarattığı huzursuzluğun herkesin tahmininin üzerinde olduğunu göstermiştir.

Hiç kimsenin terör örgütleri ile mücadeleye “Hayır” demek gibi bir ihanet içerisinde olamayacağı açıktır. Türkiye’nin son derece zor ve kritik bir dönemeçte olduğu bu günlerde, en çok ihtiyaç duyduğumuz olgu ise adalet ve güvendir. Ne yazık ki, terör örgütü ile mücadele esnasında ve bunun öncesindeki ihanet sürecinde yaşananlar, vatandaşlarımızın adalete olan inancını, mahkemelere olan güvenini kaybetmesine neden olmuştur.

Bizleri terör belasından kurtaracak olan; yetkililerin bir sarraf hassasiyetinde suçlu ile suçsuzu ayırt etmesi ve bu süreçte bir tek masumun bile zarar görmesinin önüne geçmesi zorunluluğudur.

Ankette çıkan sonuçlara göre, her üç memurdan birinin tehdit edildiği, yüzde 54’ünün imkânı olması durumunda işten ayrılmayı düşündüğü, hatta anketi cevaplarken bile büyük bir endişe taşıdığı görülmüştür. Bu durum kabul edilemez ve sürdürülemez bir süreci işaret etmektedir. Terörle mücadele edeyim derken, vatandaşların yüreğine korku ve endişe salmak, bu mücadeleyi sekteye uğratacaktır.

Bu bakımdan, hukuk devleti ilkelerinden çıkmadan, yargısız infaz yoluna başvurmadan, asılsız ihbarları dikkate almadan ve bu işi bir cadı avına dönüştürmeden terörle mücadelemizi yürütmek durumundayız. Yapılan her işlemin kamu vicdanında sorgulandığı bu dönemde,  kamu görevlileri anketimize verdikleri cevaplarla kurunun yanında yaşın da yandığını, bazı kendini bilmezlerin süreçten faydalanarak kamu görevlilerini sindirmeye, korkutmaya ve bu karmaşadan rant devşirmeye çalıştığını açık yüreklilikle ortaya koymuşlardır.

OHAL süreci, özellikle kamu görevlileri üzerindeki baskının sürmesine ve kamu hizmetlerinin aksamasına yol açacak nitelikleri içinde barındırmaktadır. Bu nedenle ihtiyacımız olan OHAL değil bir an önce OLAĞAN HAL’e geçerek, terör belasının ülkemizi soktuğu bu gerilimli süreçten çıkmak ve kamu görevlilerini rahatlatacak, onlara güven verecek adımlar atmaktır.”   

İŞTE ANKET SORULARI VE ÇARPICI SONUÇLAR

1-Bu süreçte açığa alınan/ihraç edilen mesai arkadaşınız oldu mu?

 1. Evet              %89,9
 2. Hayır             %10,1

2-Cevabınız “Evet” ise, bu durum iş yükünüzü arttırdı mı?

 1. Evet              %70,6
 2. Hayır             %29,4

3-Açığa alınan/ihraç edilen mesai arkadaşınızın gerçekten örgüt üyesi olduğunu düşünüyor musunuz?

 1. Evet              %7,1
 2. Hayır             %92,9

4-Açığa alma/ ihraç etme uygulamalarının kamudaki her türlü yasadışı yapılanmayı bertaraf edeceğine inanıyor musunuz?

 1. Evet              %6,1
 2. Hayır             %93,9

5-Açığa alma/ihraç etme uygulamaları, üzerinizde olumsuz bir etki yarattı mı?

 1. Evet              %92,4
 2. Hayır             %7,6

6-İşyerinizde, “Böyle giderse bir gün sıra bana da gelecek” endişesi taşıyor musunuz?

 1. Evet              %81,6
 2. Hayır             %18,4

7-Bütün açığa alma/ihraç etme uygulamalarının adil bir şekilde gerçekleştiğine inanıyor musunuz?    

 1. Evet              %2,4
 2. Hayır             %97,6

8-Açığa alınan/ ihraç edilenler arasında örgütle hiçbir ilgisi olmayan masum kamu görevlilerinin de bulunduğunu düşünüyor musunuz?

 1. Evet              %97,9
 2. Hayır             %2,1

9-Bu süreci kullanarak herhangi bir kaynaktan tehdit/ baskı gördünüz mü?

 1. Evet              %35,3
 2. Hayır             %64,7

10-Yaşananlar bireysel olarak çalışma azminizi, hizmet kalitenizi olumsuz yönde etkiledi mi?

 1. Evet              %85,9
 2. Hayır             %14,1

11-Açığa alma/ihraç etme uygulamaları, sizce görev yaptığınız kurumun hizmetlerinin aksamasına ya da hizmet kalitesinin düşmesine yol açtı mı?

 1. Evet              %86,3
 2. Hayır             %13,7

12-Yaşananlardan etkilenerek işten ayrılmayı ya da emekli olmayı düşündünüz mü?

 1. Evet              %53,9
 2. Hayır             %46,1

13-Bu süreçte, Türkiye Kamu-Sen’in kamu görevlilerine yaklaşımını olumlu buluyor musunuz?

 1. Evet              %90,0
 2. Hayır             %10,0

14-Bu süreçte, diğer konfederasyonların kamu görevlilerine yaklaşımını olumlu buluyor musunuz?

 1. Evet              %11,5
 2. Hayır             %88,5

15-Bu anketi cevaplarken içinden geçilen hassas süreç nedeniyle herhangi bir tereddüt ya da tedirginlik yaşadınız mı?

 1. Evet              %73,4
 2. Hayır             %26,6
 
Gazilerimize Minnettarız PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Pazartesi, 19 Eylül 2016 11:13


Üzerinde yaşadığımız bu toprakları paha biçilmez bedeller ödeyerek, şehit ve gazilerimizin verdiği mücadele sonucunda vatan yaptık; bugün de şehitler vererek, kahraman gazilerimizin ortaya koyduğu cesaret ve fedakârlıkla koruyoruz.

Türk tarihi, milletimizin vatanı ve bağımsızlığı uğruna verdiği mücadelenin kanla yazılan destanıdır. Ateş çemberi ile çevrelenmiş, kahpe planlarla tuzaklanmış vatanımızda; ülkemizi, devletimizi, milli ve manevi değerlerimizi, birlik ve beraberliğimizi korumak üzere canlarını feda etmekten çekinmeyen şehit ve gazilerimiz sayesinde ayakta durmaktayız. Bu topraklar üzerinde attığımız her adımda, aldığımız her nefeste gazilerimizin ve şehitlerimizin hakları vardır.

Bu bakımdan şehitlerimizin ve gazilerimizin bizlere emaneti olan bu vatanı her şart altında muhafaza ve müdafaa etmek, ay yıldızlı al bayrağımızı ilelebet dalgalandırmak, şehit yakınlarına ve gazilerimize sahip çıkmak hepimiz için milli bir görevdir.

Bu vesile ile ülkemiz için canlarını ortaya koyan, kanlarını döken gazilerimizi bir kez daha anıyor, bu millet için gösterdikleri fedakârlık, cesaret ve kahramanlık nedeniyle kendilerine olan minnettarlığımızı bütün samimiyetimizle ifade ediyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e mareşal rütbesi ve gazi unvanı verilişinin yıldönümünü ve Gaziler Günü’nü kutluyor, tüm gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz

 
2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Hayırlı Olsun PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Pazartesi, 19 Eylül 2016 10:56


İrfanı hür, Vicdanı hür, Ufku geniş, Vatan ve Millet sevdalısı nesillerin yetiştirilmesi temennisiyle 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılının öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve ailelerimiz için hayırlı olmasını, başarılarla dolu olarak geçmesini diliyorum.

Necati Alsancak
Türk İmar-Sen Genel Başkanı 

 

 
İHRAÇLARA KARŞI SAVUNMA ve İTİRAZ YOLU AÇILDI. PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Perşembe, 08 Eylül 2016 14:20

 

Başbakan Binali Yıldırım’ın “Cumhurbaşkanı, ihraç listelerine gelen itirazlar için kriz merkezi oluşturulması talimatı verdi. Başbakanlık Müsteşarlığı bünyesinde ve illerde kriz merkezi oluşturuyoruz. Kendisine haksızlık yapıldığı kanaati olan veya size dönüş yapan veya sizin tespitleriniz varsa, birim oluşturun ve toplayın Şüphesiz yanlış hesap Bağdat'tan döner.Bu çalışmalar tamamlandıktan sonra dönülüp bakılacak. Yapılan yanlış varsa düzeltilecek." şeklindeki sözlerini değerlendiren Türk İmar-Sen Genel Başkanı Necati Alsancak “ Kamuda ilk açığa almalar başladığında hukuk ilkeleri üzerinden hareket edilmesi gerektiğine dikkat çekmiştik. Hassasiyet en üst seviyede olmalı verilen her kararın bir kamu çalışanının ve bir ailenin bundan sonraki tüm yaşamını derinden etkileyecek olması akıldan çıkarılmamalıdır.

Aksi halde yanlış telafisi imkansız sonuçlar doğurabilecektir diye uyarmıştık. Fakat gelinen son durumda 50 bine yakın kamu görevlisinin ihracına bakıldığında ısrarla vurgulamamıza rağmen savunma alınmadan, herhangi bir soruşturma yapılmadan ihraçlar yapılmış, kurunun yanında yaşta yanmıştır.

Süreçte ilk günden beri ısrarla ifade ettiğimiz insanların savunma hakkının tanındığı bir soruşturma süreci işletilmediğinden Cumhurbaşkanının ifadesiyle at izinin it izine karıştığı bir durum ortaya çıkmıştır. Masum ve mağdur olanların hayatlarını zindana çevirecek olan bu kararların yeniden gözden geçirilerek suçlu ve suçsuzun ayırt edilmesinde imkan sağlayacak biçimde bir itiraz mekanizmasının kurulması gecikmişte olsa önemli bir gelişmedir.

 

Bu kriz merkezlerine mağdur edildiğini belirterek başvuran kamu çalışanına savunma hakkı fırsatı verilmelidir. Kriz masasında adalet, hakkaniyet ve hukuk ilkeleri çerçevesinde bir inceleme yapılmalı ve verilecek kararın insanların tüm yaşamlarını derinden etkileyeceği unutulmayarak titiz davranılmalıdır.

Sıradan bir idari işlem yürütülüyor gibi çalışmalar yapılmamalıdır.

Masum olan ve mağdur edildiğini düşünen kamu çalışanlarımız ihraç ve açığa alınmalarına neden olan durumla ilgili savunmalarını, dilekçelerini hem valiliklerdeki hem de Başbakanlıktaki kriz merkezlerine ulaştırmalıdırlar.

 
AT İZİ İT İZİNE KARIŞTI PDF Yazdır E-posta
Yazar Editör   
Çarşamba, 07 Eylül 2016 12:42


Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın FETÖ soruşturmasına yönelik olarak yaptığı “At izi it izine karıştı” söylemine dikkat çekerek, “Sayın Cumhurbaşkanı esasen bir çok ciddi uyarıyı da ortaya koyuyor, at izi it izine karıştırılmasın' diyor. Günlerdir Türkiye Kamu-Sen olarak söylediklerimiz tam da bu şekildeydi” dedi.

“Bakın Sayın Cumhurbaşkanı ne diyor!  
"Şu var ki at izi, it izine karışmış vaziyette. 'Ben bir şey atayım da nasılsa tutar' diyenler var. Bazen fırsat bulduğumda TV'leri izliyorum. Öyle yorumlar yapıyorlar ki suçladıkları o insanın bu işle hiç alakası yok" diyen Erdoğan şunları söylüyor: "Ama o insana o yaftayı yapıştırıyor. Bunlar doğru şeyler değil. Bu tür yanlışlıklardan uzak durmak lazım."

İftiracıları, bulanık suda balık avlamak isteyenlere, hukuku yok sayanlara duyurulur. Sayın Cumhurbaşkanı esasen bir çok ciddi bir uyarıyı da ortaya koyuyor, at izi it izine karıştırılmasın, diyor.

Günlerdir Türkiye Kamu-Sen olarak söylediklerimiz tam da bu şekildeydi, "Hukuk içerisinde kalınsın, yaşın yanında kuru da yanmasın. Bütün gayretimiz adalet, hukuk ve insanı korumak adınadır. Emin olun, bir tek masum insanın, bu süreçte yaşadığı ızdırabın, yürek yangınının hesabını hiç kimse veremeyecektir. Allah hepimizi bu tür bir vicdan azabından korusun.
Tarih unutmaz! “

 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 - 15