Haberler

İadesi İstenen Ek Özel Hizmet Tazminatları İçin Başvurduk

16.03.2018 - Cuma / TAPU ve KADASTRO / Yazdır
İadesi İstenen Ek Özel Hizmet Tazminatları İçin Başvurduk
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün teknik hizmet sınıfındaki personelin ek özel hizmet tazminatından yersiz olarak faydalandırıldığı ve bu personele ödenen ek özel hizmet tazminatı miktarlarının tahsil edilmesi ile ilgili Bölge Müdürlüklerine gönderdiği yazı ile ilgili olarak Genel Müdürlüğe Sendikamız tarafından bir başvuru yapıldı.
Sendikamız tarafından yapılan başvuruda söz konusu tahsilatın hukuka aykırı olduğu ifade edildi. Başvuruda Danıştay İçtihatları Birleştirme Kurulu Kararı, Danıştay 2. Dairesi Kararı ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü yazılarına dikkat çekildi. İdarenin ancak açık hata, memurun gerçek dışı beyanı veya hilesi gibi hallerde hatalı ödemelerin her zaman alabileceği fakat bunun dışındaki fazla ödemelerin ancak 60 gün içerisinde talep edilebileceği belirtildi.
Söz konusu yargı kararları ışığında ek özel hizmet tazminatının ödenmesi hususunda ilgili personelin bir yanıltması olmadığı gibi idarenin işlemin kendiliğinden tesis ettiği belirtilerek ödenen  tazminatların talep edilmesinin hukuka aykırı olduğu belirtildi. 
Başvuru ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk İmar-Sen Genel Başkanı Salih Demir “ Ödenen Ek Özel hizmet tazminatlarının geri istenmesi hem hukuken yanlıştır. Hem de çalışanları mağdur edecek bir işlemdir. İdarenin kendi yaptığı işlemin faturasını çalışana kesmeye çalışmaktan vazgeçmelidir. Biz başvurumuzu yaptık. Konuyu yakından takip etmeye devam edeceğiz. Çalışanların mağdur olmaması için mücadeleden asla taviz vermeyeceğiz” dedi.

<<< Geri / İleri >>>